Ezeket látta már?

Csodaszer a szőlőszemben? (a rezveratrol nyomában)

Csodaszer a szőlőszemben? (a rezveratrol nyomában) A rezveratrol (kémiailag transz-stilbén származék), antioxidáns hatású szer. Az utóbbi időben egyre többet szerepel a sajtóban, hírekben, főként a francia paradoxon-nak nevezett jelenség miatt került az érdeklődés előterébe. Ez annak köszönhető, hogy a mediterrán népek vörösborfogyasztása (és alacsony zsírtartalmú, könnyű étrendje) jól csökkenti az érelmeszesedést, mérsékli a szív-érrendszeri, és agyi "események" előfordulását. Később kiderült, hogy a vegyület tumorellenes hatással is bír…

Tényleg csodaszer lenne a piros szőlő magvában? Akkor meg vagyunk mentve... (?)

Csodaszer a szőlőszemben? (a rezveratrol nyomában)

Alapok

A rezveratrol ún. polifenol származék (ez a fentivel összecseng), számos növényben megtalálható - főként amikor azokat baktériumok vagy gombák támadják meg. Valójában számos állatkísérlet folyt / és folyik jelenleg is alkalmazásával, pl. gyümölcslegyeken, férgeken, egereken, patkányokon stb. Állatmodelleken igazolódott jótékony hatása a vércukorcsökkentésre, gyulladáscsökkentésre stb.

Mindezeket betegeken is bizonyítani kell a továbbiakban.

Vizsgálat emberen

Eddig egyetlen befejezett (ún. Fázis 1b-) vizsgálat zajlott emberen, de az eredményeket nem tették közzé. Felmerült, hogy lenne öregedésgátló hatása is, de ez sem igazolt még. Vannak veszélyei is alkalmazásának ld. lentebb.

Mit kutatnak jelenleg?

Haladjunk az egyszerűbb élőlényektől a bonyolultabb szervezettségűek felé!

2003-ban a Nature közölte, hogy a rezveratrol meghosszabbította egy gombafaj (Saccharomyces-faj) élettartamát. Röviddel ezután a Nothobranchius nevű halfajon bizonyosodott be hasonló hatása. Szintén kevéssel ezt követően a magas zsírtartalmú tápon tartott egerek túlélését mintegy 30%-kal növelte kezeletlen társaikhoz képest.

Daganatgátló hatás: mesterségesen képzett bőrdaganatot gátolt egereken, de humán adat nincsen még. Jelenleg vastagbélrák- és melanoma klinikai vizsgálathoz toboroznak betegeket. Az bizonyos, hogy a rezveratrol apoptózist (programozott sejthalál) okoz, tehát ennyiben valóban daganatgátló jellegű.

Egyéb alkalmazások: neuroprotektív (idegvédő) hatás, szintén egereken csökkentette az agyi plakkok (zsírlerakódások) méretét. Gyulladásgátló hatás: patkánytalp-ödémát (ez kísérletes gyulladás) csökkentett, nyúlon pedig a kísérletesen előidézett ízületi gyulladást/artritiszt.

Szív- és érvédő hatás: a francia paradoxonra már utaltunk, a vörösborfogyasztás kapcsán... lényegében az érfalakat védi a "lerakódásoktól", és gátolja pl. a trombózist okozó vérlemezke-összecsapzódást is.

Hátrányok?

Nem szeretnénk az Olvasót bizonytalanságban hagyni, de találtak a daganatgátló hatással szemben némi daganatkeltő hatást is (mivel kémiailag hasonló az emlőtumorban található ún. fito-ösztrogénekhez). Fogamzásgátlókat szedőkön nem ajánlott alkalmazni, és 18 év alatt sem.

Miben mennyi van?

Egy rövid összefoglaló néhány élelmiszer rezveratrol tartalmáról:

(spanyol és francia adatok)

  • Vörösbor 1,92-12,5 mg/l
  • Vörösszőlő-ital 1,14-8-,7 mg/l
  • Rozé bor 0,43-3,5 mg/l
  • Pinot Noir 0,4-2 mg/l
  • Mogyoró 0,01-0,26 mg/adag
  • Mogyoróvaj 0,04-0,13 mg/adag
  • Vörösszőlő 0,24-1,25/adag

Vörösszőlő 0,24-1,25/adag

A "jó sajtónak" köszönhetően számos élelmiszer, étrendkiegészítő kerül/t forgalomba dúsított rezveratrol-tartalommal... Gyógyszerként csak akkor kerülhet majd forgalomba, ha kontrollált klinikai vizsgálatok bizonyítják fenti hatásokat (legalább egyet közülük) és abban a javallatban gyógyszerré válhat. Tehát csodaszernek ne kiáltsuk ki, étrendünkben addig is szerepelhet...

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához