Ezeket látta már?

Ez történik a szervezettel, ha gyakran eszünk görögdinnyét

dinnye, görögdinnye, szívbetegség, gyümölcs

A dinnyével kapcsolatos legújabb kutatások megerősítették azt, hogy a dinnye kifejezetten jót tesz a szívünknek - is.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt arról, hogy milyen jótékony hatásai vannak a görögdinnyének a legújabb tanulmányok szerint (is).

A dinnye az egész szervezetünkre jó hatással van

"Két új tanulmány is vizsgálta a görögdinnye hatását a táplálkozás minőségére és a szívműködésre. Az első, a Nutrients szaklapban közölt tanulmány megállapította, hogy a görögdinnyét fogyasztó gyermekek és felnőttek több fontos tápanyagot fogyasztottak, beleértve az élelmi rostokat, magnéziumot és a káliumot, mint a dinnyét nem fogyasztók. Alacsonyabb volt hozzáadott cukor telített zsírsavbevitelük is (1).

A második tanulmány, amely szintén a Nutrients-ben jelent meg, megállapította, hogy a görögdinnyelé két hétig tartó ivása kedvezően befolyásolja a szív és az érrendszer működését (2).

Az első vizsgálathoz a kutatók 56.133 személy adatait elemezték a National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) tanulmányból a 2003 és 2018 közötti időszakból. Az átlagos görögdinnye-fogyasztás felnőttek és gyermekek körében 125 és 162 gramm volt naponta. A résztvevők körülbelül 98%-a nyers görögdinnyét fogyasztott, míg 2%-a görögdinnyelevet ivott.

Az étrendi információk elemzésével a kutatók meg tudták becsülni a görögdinnyefogyasztók és a nem fogyasztók teljes tápanyagbevitelét. Eredményeik pontosságának biztosítása érdekében olyan tényezőket ellenőriztek, mint a fizikai aktivitás, a gazdasági státusz, a dohányzási állapot és az alkoholfogyasztás. Más élelmiszerek fogyasztását is elemezték, beleértve a teljes zöldség-, a nem görögdinnye gyümölcs- és a tejtermék-fogyasztást. Végül azt találták, hogy a görögdinnyét fogyasztó gyermekek és a felnőttek több, mint 5%-kkal nagyobb mennyiségben fogyasztottak élelmi rostot, magnéziumot, káliumot és A-vitamint. Ezen kívül 5%-kal kevesebb hozzáadott cukrot és összes telített zsírsavat, valamint több likopint és más karotinoidokat fogyasztottak.

A görögdinnyelé is egészséges

A második tanulmányban a kutatók arra törekedtek, hogy jobban megértsék a görögdinnye kedvező egészségügyi hatásai mögött meghúzódó biológiai mechanizmusokat.

A szívfrekvencia variabilitás (HRV) mérése megmutatja a szív adottságát arra vonatkozóan, miként képes a belső és külső környezet megváltozott terheléseire a szívveréstől szívverésig eltelt időtartamot folyamatosan megváltoztatni, és ezzel kimutatja a szív alkalmazkodását.Megfelelő szívfrekvencia-variabilitást akkor ér el a szervezet, ha egyensúly áll fenn a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer között (szimpatikus = a vezetésnél a gázpedál, paraszimpatikus = a fék).

A cukorfogyasztásról kimutatták, hogy csökkenti a HRV-t és a kiserek véráramlását. Ezeket a hatásokat vélhetően a nitrogén-monoxid (NO) csökkent hozzáférhetősége okozza. Az L-citrullin aminosav a szervezetben L-argininné alakul, ami elősegíti az NO képződését. Tanulmányok kimutatták, hogy a nitrogén-oxid termelődését elősegítő kezelések, köztük a nitrátok és a céklalé, javíthatják a HRV-t. Mivel a görögdinnye L-citrullinban és L-argininben gazdag, a kutatók azt vizsgálták, hogy a görögdinnyelé fogyasztása hogyan befolyásolja a HRV-t magas szőlőcukor (glükóz)fogyasztás után.

Ennek érdekében 18 egészséges férfit és nőt vizsgáltak, akik átlagban 23 évesek voltak. A résztvevőket véletlenszerűen beosztották arra, hogy két héten keresztül minden nap igyanak meg egy 500 ml görögdinnyelevet vagy egy placebót. Végül a kutatók azt találták, hogy a görögdinnyelé ivása megvéd a magas cukorfogyasztást követő HRV-csökkenéstől. Azt, hogy ezért a jelenségért pontosan milyen anyagok felelősek, a vizsgálat nem állapította meg."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Immunerősítés: így erősítheti az immunrendszert a dinnye

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#gyümölcs

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához