Ezeket látta már?

A gyakoribb férfi meddőség nyomában (Czeizel dr. nyilatkozott)

Életmódorvoslás
2011. április 07. 11:53
Módosítva: 2016. január 31. 21:52

Csökken a férfiak spermaszáma, egyre gyakoribb a férfi meddőség! A férfiak spermaszáma az évek előrehaladtával egyre inkább csökken. Dr. Czeizel Endre orvosbiológus beszélt a férfimeddőségről a Reggeli műsorában. Sajnálatos tény, hogy ma minden ötödik fiatal párnál nem vagy csak igen nehezen következik be a várva-várt terhesség. Statisztikai adatok szerint a meddőségért (ami alatt 12 havi sikertelen fogamzási próbálkozást értünk) azonos mértékben felelősek a nők és a férfiak, illetve egyidejűleg mindketten (20%). Ha egy év alatt nem sikerül a megtermékenyítés, abban az esetben nehezített fogamzásról beszélünk.

Dr. Czeizel Endre orvosbiológus szerint a spermakép (spermiumok száma, alakja, mozgékonysága) az utóbbi negyven évben sokat rosszabbodott a magyar férfiak jelentős hányadánál. Az ondófolyadékban az ondósejtek száma átlagosan a felére csökkent, alakja rosszabbodott és a spermiumok mozgékonysága is gyengült.

has-ferfi-d00000EB73c578ed888a7

Forrás: MTI


A férfi meddőség kivédése érdekében az alkoholfogyasztás elhagyását és legfőképpen a dohánytermékekről való leszokást javasolja a szakértő, mivel a cigaretta a férfi ondósejtek első számú közellensége. A káros élvezetek elhagyását követően három hónappal javulás várható mind a férfi egészségében, mind ondósejtjeinek számának növekedésében, ám amennyiben ez nem következik be, gyógyszeres kezelésekkel segíthetnek a páciensnek.

Régebben férfihormonokat használtak a fogamzó képesség javítására, ez azonban jelentősen megnövelte a prosztatarák kialakulásának esélyét. Manapság más, akár természetes hatóanyagokkal rendelkező készítményeket igyekeznek használni. Tudni kell azonban, hogy az ondósejtképzés 74 nap alatt következik be a készítmények alkalmazását követően, tehát három hónap múlva érdemes újra vizsgálni a beteget. A kellőképpen megemelt ondósejtszámot követően mesterséges ondóbevitel is történhet. Ha nem sikerül megemelni az ondószámot, akkor következhet a lombikprogram.

Fontos tudni, hogy a minél gyakoribb próbálkozások sajnos nem hogy segítenék, de éppen ellenkezőleg, megnehezítik a megtermékenyítést. Dr. Czeizel Endre elmondása szerint ennek oka, hogy egy nap alatt 20 millió ondósejt termelődik a férfi heréjében, amely mennyiség a sorozatos próbálkozások miatt nem áll rendelkezésre folyamatosan. Minimum két napot ajánlott a következő aktus előtt várni, ezzel is megnövelhető az esélye a megtermékenyítésnek.

Érdemes családtervezési vizsgálatra elmennie minden gyermeket tervező párnak, ahol ondóvizsgálatra is sor kerül, így idejében kiderülhetnek a problémák.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# diagnózis # férfi betegségek # férfi meddőség # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés