Ezeket látta már?

Nem csak az ereit, a lábát, de az emlékeit is veszélybe sodorhatja a cukorbetegség

Betegségek
2025. július 18. 22:04
demencia cukorbetegség kapcsolata

Cukorbetegség és demencia: miért nő a kockázat, és mit tehetünk ellene?

Ha Ön vagy egy családtagja 2-es típusú cukorbetegséggel él, valószínűleg sokat hallott már a szív- és érrendszeri szövődményekről, a vesekárosodásról vagy a látásromlásról. De azt tudta, hogy a cukorbetegség az agyat is veszélyezteti, méghozzá egyre több tudományos bizonyíték szerint növeli a demencia kialakulásának kockázatát?

Ez a kapcsolat elsőre meglepő lehet, de ha mélyebben belegondolunk, logikus és ijesztően valóságos. A következőkben közérthetően, mégis tudományos alapossággal mutatom meg, hogyan kapcsolódik össze a cukorbetegség és a demencia, és hogy mit tehet annak érdekében, hogy minél tovább megőrizze szellemi frissességét.

Miért veszélyes a cukorbetegség az agyra?

A 2-es típusú diabétesz nem csupán a vércukorszint problémája – komplex anyagcserezavar, amely lassan, alattomosan támadja meg a test szinte minden rendszerét. Az agy különösen érzékeny a vérkeringésre, a gyulladásos folyamatokra és az inzulinszint változásaira – ezek mind érintettek cukorbetegség esetén.

A Nature Reviews Neurology összefoglaló tanulmányai szerint a cukorbetegeknél akár 60%-kal is magasabb lehet a demencia kockázata, különösen az Alzheimer-kór és a vaszkuláris demencia típusai esetében.

A legfontosabb okok:

  • Az erek károsodása: a magas vércukorszint károsítja az agy finom hajszálereit, rontva a vérellátást, oxigénellátást és tápanyagellátást.
  • Krónikus gyulladás és oxidatív stressz: ezek hosszú távon károsítják az idegsejteket, elősegítve a memóriazavar és kognitív hanyatlás kialakulását.
  • Inzulinrezisztencia az agyban is jelentkezhet, ami zavarja az idegsejtek közötti kommunikációt – ennek következménye lehet feledékenység, koncentrációs zavar vagy viselkedésváltozás.

Minél korábban kezdődik a cukorbetegség, annál nagyobb a baj

Egy 2024-es, a Lancet Neurology által közölt brit kohorszvizsgálat kimutatta: a cukorbetegség már önmagában is 17%-kal növeli a demencia kockázatát. Ugyanakkor egy másik kutatás, amely több mint 280 ezer résztvevő adatait elemezte, arra jutott: ha a diabétesz 55 éves kor előtt jelentkezik, akkor a demencia esélye még jelentősebben megnő.

Ez azt jelenti, hogy nemcsak a betegség megléte számít, hanem az is, mikor kezdődik. Minél korábban jelenik meg a cukorbetegség, annál több ideje van károsítani a szervezetet – így az agyat is.

Új kutatások: bizonyos gyógyszerek védhetnek a demenciától?

A közelmúltban meglepő és ígéretes felfedezések születtek: egyes modern vércukorszint-szabályozó gyógyszerek csökkenthetik a demencia kockázatát.

  • A GLP-1 receptor agonisták – például a semaglutid (ismertebb nevén Ozempic vagy Wegovy) – akár 45%-kal csökkenthetik a demencia esélyét egy 160 ezer fő részvételével készült kutatás szerint. Egy másik adatokon alapuló elemzés, amely 1,7 millió ember adatait elemezte, megerősítette ezt az összefüggést.
  • Az SGLT2-gátlók – egy másik modern gyógyszercsoport – 35–43%-kal mérsékelheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

Ezek az adatok természetesen nem jelentik azt, hogy ezek a gyógyszerek kizárólagosan „demencia-ellenesek” lennének – de azt igen, hogy potenciálisan kedvezően hatnak az agy állapotára is. Mindez megerősíti: a gyógyszeres kezelés megválasztása nemcsak a vércukorról, hanem a hosszú távú agyi egészségről is szól.

Mennyit számít az étrend és a mozgás?

Nagyon sokat – talán többet, mint gondolná.

Egy 2024-es táplálkozástudományi cikk szerint már napi 10 grammnyi hozzáadott cukor (ez egy kis kockacukornyi mennyiség) 1,3–1,4%-kal növeli az Alzheimer-kór esélyét. Aki rendszeresen nagyobb mennyiségben fogyaszt finomított cukrokat, nála ez a kockázat akár 19%-kal is magasabb lehet.

Emellett az aktív életmód hatása sem kérdéses. Számos metaanalízis igazolja, hogy a rendszeres testmozgás – heti legalább 150 perc közepes intenzitású mozgás – csökkenti a demencia rizikóját, javítja az agy vérellátását, és pozitívan hat a hangulatra is.

Milyen jelekre figyeljen oda?

Cukorbetegként különösen fontos, hogy figyelje a kognitív működésének változásait, mert a kezdeti tünetek gyakran alattomosak:

  • feledékenység, ami túlmutat a szokásos „kiment a fejemből” helyzeteken
  • nehézség új dolgok megtanulásában vagy problémák megoldásában
  • zavartság a megszokott helyzetekben
  • hangulati ingadozások, ingerlékenység
  • döntésképtelenség, visszahúzódás

Amerikai tanulmányok szerint az idős cukorbetegek 25–30%-a már enyhe kognitív zavarral él – sokan úgy, hogy nem is tudnak róla.

Mit tehet Ön a saját agyi frissesége védelméért?

Szerencsére sokkal többet, mint hinné. Íme néhány lépés, amely valóban segíthet csökkenteni a demencia kockázatát, ha Ön cukorbeteg:

  • Tartsa egyensúlyban a vércukorszintjét, rendszeres mérés és megfelelő gyógyszeres kezelés mellett.
  • Törekedjen mediterrán típusú étrendre: sok zöldség, teljes kiőrlésű gabona, hal, olívaolaj – és minél kevesebb feldolgozott étel és cukor.
  • Mozogjon rendszeresen, de ne túlzásba esve – napi séta, biciklizés, vízi torna is hatásos lehet.
  • Figyeljen a vérnyomására és koleszterinszintjére is, mert ezek is befolyásolják az agyi érrendszer állapotát.
  • Aludjon jól – a tartós alváshiány különösen veszélyes kombináció cukorbetegség esetén.
  • Ne hanyagolja el a társas életet – a beszélgetés, nevetés és közös tevékenységek valódi védőfaktorok az agy számára.

Összefoglalva

A cukorbetegség és a demencia közötti kapcsolat valódi és tudományosan bizonyított. De a történet nem végzetes: a megelőzés, az életmódváltás és az új gyógyszerek tudatos választása segíthet abban, hogy Ön minél tovább megőrizze szellemi frissességét. Az agyát nemcsak fejben, hanem vércukorszinten is érdemes védenie.

Megelőzhető a demencia? Tippek az időskori szellemi egészségért
Kapcsolódó cikk

Megelőzhető a demencia? Tippek az időskori szellemi egészségért

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# demencia # elbutulás # Alzheimer-kór # Cukorbetegség # diabétesz # Életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés