Ezeket látta már?

Veszélyes halolaj - megnövelheti egyeseknél a pitvarfibrilláció és a stroke kockázatát

Dietetika
2024. május 27. 13:34
halolaj, szívbetegség, stroke, veszély, tanulmány

Ön is szed halolaj étrend-kiegészítőt egészségesen? Jól gondolja meg!

A halolaj kapszula az omega-3 zsírsavak kiváló forrása, így igen népszerű étrend-kiegészítő a szív- és érrendszer egészségének támogatására. Egy friss tanulmány azonban óvatosságra int!

Halolaj és omega-3 zsírsav

A halolaj két fontos omega-3 zsírsavban, az eikozapentaénsavban (EPA) és a dokozahexaénsavban (DHA) igen gazdag, ezért sokan használják a szív-és érrendszeri problémák kockázatának csökkentésére. Mivel a szervezet nem termeli, így táplálkozással kell bejuttatni - sokan ezt étrend-kiegészítőkkel teszik.

Hatásai a szervezetre:

  • csökkentheti a koleszterinszint
  • csökkentheti a magas vérnyomást
  • segíthet megelőzni a szívritmuszavarokat
  • csökkentheti a gyulladást
  • támogathatja a kognitív funkciókat
  • jó hatással lehet a bőr állapotára

Mégsem olyan a jó a halolaj?

Ahogy említettük, a halolaj igen sok omega-3-ban bővelkedik, ám legújabb kutatások szerint nem árt vele vigyázni. Kínai tudósok megállapították, hogy a rendszeres használatuk nem hogy csökkentené, de megnövelheti az első alkalommal előforduló stroke és a pitvarfibrilláció kockázatát a jó szív- és érrendszeri egészséggel rendelkezők körében.

A halolaj csak a szívbetegségben szenvedőknek segíthet

A tanulmányban több mint 415 000, 40-69 év közötti ember adatait elemezték, akiket 12 évig követtek nyomon. Közel egyharmaduk állította, hogy rendszeresen használt halolaj-kiegészítőket.

A BMJ Medicine folyóiratban megjelent kutatás szerint a szívproblémákkal nem küzdőknél a halolaj étrend-kiegészítők rendszeres szedése a pitvarfibrilláció kockázatát 13%-kal, a stroke rizikóját pedig 5%-kal növelte meg.

A tanulmányban megjegyezték, hogy a halolaj alkalmazásának előnyei és kockázatai nem voltak egységesen megfigyelhetők. Az egészséges nőknél és a nemdohányzóknál 6%-kal volt magasabb volt a kardiovaszkuláris állapotok fellépésének kockázata.

- Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a halolaj ajánlását szelektívebbé és az egyéni betegprofilokhoz igazítottá kellene tenni” - mondta Dr. Adedapo Adeyinka Iluyomade kardiológus a Medical News Today-nek.

A kutatók azonban hozzátették, hogy a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők esetén a halolajat szedőknél 15%-kal alacsonyabb volt a pitvarfibrilláció okozta szívroham kockázata és 9%-kal alacsonyabb volt a szívelégtelenség miatti halálozás esélye - így esetükben pozitív hatásokról számoltak be.

- A halolaj inkább a már meglévő szív- és érrendszeri betegségben szenvedő betegek számára lehet előnyös, mintsem az általános népességben - mondta a kardiológus.

Nem mindegy, milyen készítmény használ

- Az omega-3 zsírsavak csökkenthetik a triglicerid szintjét, mérsékelhetik a vérnyomást és a gyulladást - mondta Dr. Rohit Vuppuluri kardiológus, aki hozzátette, hogy ha orvos ajánlja a halolaj szedését, akkor olyat válasszon, melyet szakember javasol, hogy az megfelelő minőségű legyen.

Inkább a táplálkozására figyeljen

Az orvosok azt javasolják, hogy az omega-3 zsírsavakat próbáljuk meg inkább élelmiszerekből bejuttatni. A betegek számára ez napi 500 mg. Erre a célra tökéletes pl. a szardínia, a lazac (nem gazdaságban nevelt), a pisztráng, a makréla és a hering. A halak mellett a chia mag, a szójabab, a lenmag, a kendermag , a dió és az egyéb olajos magvak szintén magas omega-3-tartalommal rendelkeznek.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Könnyebb lesz kimutatni a vér omega-3 szintjét egy új eljárással



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# halolaj # szív- és érrendszer # Stroke # szívbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés