Ezeket látta már?

Erre figyelmeztetik a strandolókat a mentősök

Hírek
2024. július 02. 19:34
mentős strandoló figyelmeztet víz OMSZ

Sajnos minden évben vannak fulladásos esetek a nyáron, így az Országos Mentőszolgálat fontos figyelmeztetést tett közzé.

A nyári hőségben sokan mennek vízpartokra, ahol némi felfrissülésben lehet részük. Igen ám, viszont a fürdőzés nagy veszélyeket is rejt magában, főleg akkor, ha felhevült testtel ugrunk fejest a hűsítő habok közé.

Figyelmeztet az OMSZ

Az Országos Mentőszolgálat Facebook-bejegyzésében a következőkre hívja fel a lakosság figyelmét:

A nyár egyik legjobb hűsítő programlehetőségét a strandok biztosítják. Fontos azonban, hogy a kikapcsolódás mellett fokozottan vigyázzunk magunkra és kiskorú szeretteinkre is, hiszen a fürdőzés számos veszélyt rejthet magában. A meleg idő beköszöntével minden évben megnő a vízbefulladások és a strandra jellemző balesetek száma. Az alábbi praktikák fontosak lehetnek a baj megelőzése érdekében:

- Fejest ugrani rendkívül veszélyes, főleg ha nem ismerjük a víz mélységét. Sajnos minden évben előfordulnak halálos kimenetelű balesetek az ugrásokból kifolyólag.

- Gyermekeket kizárólag felügyelet mellett engedjünk a víz közelébe!

- Mindenki saját úszótudásának megfelelően merészkedjen mélyebb vizű területekre!

Amennyiben mégis megtörténik a baj, az alábbi szabályok betartása mellett siessünk a bajbajutottak segítségére, saját biztonságunk érdekében:

- Ügyeljünk saját biztonságunkra, ha mély vízből kell kimenteni egy fuldokló személyt. A bajbajutott könnyen segítőjét is a víz alá ránthatja, illetve partra húzása is megfelelő fizikumot és úszási ismeretet igényel. Ilyen esetben érdemes vízimentő segítségét kérni.

- Légzés-, keringésleállás esetén a félautomata defibrillátor használata előtt a beteget szabadítsuk meg vizes ruházatától és töröljük szárazra testét.

Vigyázzunk magunkra és egymásra a strandon (is)!

Miért nem szabad felhevült testtel hirtelen hideg vízbe mennie?

Gyakran hallhatjuk azt a tanácsot, miszerint nem szabad napozás után, felhevült testtel a vízbe ugrani. De azt tudja, hogy miért nem? Igen sok fulladás hátterében a hidegvízi sokk áll, mely halálos szívrohamot válthat ki.

A jelentős hőmérséklet-különbség miatt szívnek sokkal keményebben kell dolgoznia: emelkedik a szívfrekvencia és a légzésszám, valamint az erek beszűkülése miatt a vérnyomás is. Ez szívritmuszavart, keringésleállást is okozhat, sőt, úgynevezett Kratschmer-reflex légzésmegálláshoz is vezethet, mely egyfajta gégegörcs.

Ráadásul ekkor akaratlanul is el kezdhetünk zihálni, ami azt eredményezheti, hogy levegő helyett vizet lélegzünk be.

- A légzésszám ekkor drámaian megváltozik, akár tízszeresére is nőhet - mondja Mike Tipton professzor a The Mirror-nak. - Mindezek a reakciók hozzájárulnak a pánik érzéséhez, és nehezebben kezelhetők, ha nincs mentőmellény, és az illető nehezen tud a víz felszínén maradni.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Másodlagos fulladás: ez már nem a vízben történik, hanem a parton



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# nyár # OMSZ # vízpart # hirtelen szívmegállás # biztonság

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés