Ezeket látta már?

Vashiány – ilyen esetben már nem elég csupán étrend-kiegészítőt szedni

Dietetika
2024. május 13. 14:04
vashiány, étrend-kiegészítő, nem elég

A vashiány az egyik leggyakoribb hiányállapot, mely általában táplálkozással, illetve étrend-kiegészítőkkel kezelhető. Ám nem mindig.

A vashiány a vérszegénység egyik leggyakoribb oka, mely nemcsak kellemetlen tüneteket okozhat, de súlyosabb esetben komoly szövődményeket is generálhat. A vas igen fontos ásványi anyag, hiszen hozzájárul a vérképzéshez, szervezetünk megfelelő működéséhez, hiszen a jelenlétében tud csak az oxigén a sejtekbe, szövetekbe jutni.

Fontos tudni, hogy a vas hiányának mindig valamilyen oka van, egy mögöttes problémára hívja fel a figyelmet.

Kiket érint a leggyakrabban a vashiány?

  • fogamzóképes nők (erős menstruáció miatt)
  • terhes, szoptató nők
  • emésztőrendszeri betegségekkel küzdők
  • vegetáriánusok, vegánok (az állati eredetű fehérjékből szívódik fel a legjobban a vas)
  • gyomor fekéllyel küzdők
  • vérzéses állapotok esetén
  • daganatokkal küzdők
  •  intravascularis hemolízis esetén

A vashiány tünetei

A vashiány legismertebb tünete a fokozott fáradékonyság, a gyakori fejfájás, a sápadt bőr, a szapora szívverés és a légszomj. Olykor egyéb, ritkább panaszok is felléphetnek, például furcsa „ételek” megkívánása, nyugtalan láb szindróma, illetve nyelvgyulladás. Ilyenkor érdemes laborvizsgálatot végeztetni, ahol ellenőrzik a vas, a ferritin, a vasferritin, a hemoglobin, vörösvértestek, az MCH, az MCV, valamint a teljes vaskötő kapacitás szintjét.

Mikor nem elég táplálkozással és étrend-kiegészítőkkel kezelni a vashiányt?

A vashiány kezelése attól függ, milyen mértékű az állapot. Amennyiben enyhe, úgy elegendő lehet a vasban gazdag táplálkozás követése. Itt érdemes megjegyezni, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem a spenót fogyasztására kell hangsúlyt fektetni, hanem inkább az állati eredetű fehérjékre, hiszen belőlük képes a vas a leginkább felszívódni (ezért gyakori a vashiány a vegetáriánusok között).

Magas vastartalmú ételek: marhahús, sertéshús, máj, vadhús, bárány, csirkehús, tenger gyümölcsei, bab, spenót, brokkoli.

A táplálkozás mellett érdemes lehet étrend-kiegészítőkkel is több vasat bejuttatni, ám ekkor fontos néhány dologra ügyelni:

A vas felszívódását nagyban befolyásolja, hogy mit fogyaszt mellette. Egyes élelmiszerek segíthetnek ebben, míg mások akadályozhatják. A tea, a kávé, kalcium és a magnézium hátráltathatják a felszívódását, míg a gyümölcsök fokozhatják - főleg a magas C-vitamin tartalmú ételek, például citrusfélék, a paradicsom és a paprika.

Érdemes tudni, hogy a vas étrend-kiegészítők olykor kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak: gyomorpanaszokat, hányingert, hányást, hasmenést, sötét székletet, székrekedést. Ezért célszerű alacsony dózissal kezdeni, majd fokozatosan növelni a napi ajánlott mennyiségre - ez segíthet a panaszok minimalizálásában.

Előfordulhat, hogy sem a táplálkozás, sem az étrend-kiegészítők nem segítenek a tünetek csökkentésében és a vashiányt a laboreredmények továbbra is igazolják. Ilyenkor érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát. Előfordulhat, hogy további vizsgálatokra van szükség, ami megmagyarázhatja, hogy miért nem képes megfelelően felszívódni a vas (vagy miért ürül ki gyorsan). Ilyen esetekben kiderülhet, hogy pl. gluténérzékenység, emésztési rendellenesség vagy rossz esetben daganat áll a probléma mögött.

Ha nagyfokú a vashiány, úgy az orvos vényköteles szereket is felírhat az érintettnek, de javasolhat intravénás vaspótlást is. Erre főleg akkor van szükség, ha a vérvétel is igazolja, hogy szájon át nem szívódik fel bevitt vas, illetve akkor, ha sürgősen kell rendezni az állapotot (pl. műtét miatt).

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vashiány: ez az 5 furcsa tünet is utalhat rá



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vashiányos vérszegénység # vashiány # táplálkozás # étrend-kiegészítők

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés