Ezeket látta már?

Hogyan befolyásolja a négy elem életünket?

Életmódorvoslás
2010. április 07. 14:53
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Most ne a periódusos rendszerben keresgéljünk, ez másfajta megközelítés. A klasszikus, főleg keleti filozófiák alapja az, hogy minden, ami látható, vagy láthatatlan, elemekből épül fel.

Ez a látásmód segíti a világ megértését, a kategorizálást, nagymértékben leegyszerűsíti a kézzelfoghatatlan megértését.

A leggyakrabban előforduló klasszikus elemteóriák: a hindu, buddhista, japán és görög. Ezek alapja az, hogy négy elem van: a Föld, a Víz, a Levegő, és Tűz, amik azonosíthatók a négy halmazállapottal is: szilárd, folyékony, gáz és plazma. A legtöbb gondolkodásrendszerben találunk egy 5. kategóriát is: az úgynevezett étert, ami kicsit más, összetettebb, bonyolultabb dolog, mint a többi 4. ( A "kvintesszencia" terminus is innen jön: a quint ötödiket jelent.)

Babilóniában született meg az a filozófia, amelyben a nyugati elemfilozófiák gyökereznek. Az Enuma Elis, ami Krisztus előtti XVIII.- XVI században íródott, a kozmikus elemeket írja le: a tengert, a földet, az eget és a szelet.

A görög elemtan ( elemei: föld, víz, levegő, tűz, és éter) a Szókratész előtti időkből datálódik, és kitartott egészen a Reneszánszig, mélyreható hatást gyakorolva az európai gondolkodókra és kultúrára.

A négy elem alaptulajdonságai Arisztotelész szerint:

  • A levegő elsősorban nedves, másodsorban meleg
  • A tűz elsősorban meleg, másodsorban száraz
  • A főld elsősorban száraz, másodsorban hideg
  • A víz elsősorban hideg, másodsorban nedves

A víz elsősorban hideg, másodsorban nedves

Galénusz szerint Hippokratész is ezeket a kategóriákat használta az emberi test leírásához, illetve az emberi természet kategorizáláshoz, a sárga epét a tűzzel, a fekete epét a földdel, a vért a levegővel, a nyálkát pedig a vízzel azonosítja.

A hinduk filozófiája szerint a pancha mahabhuta, az az öt elem a föld, a tűz, víz, a levegő/ szél és az éter. A hinduk hite szerint a Teremtő az akasha-t, azaz a leglényegibb elemet használta a mindenség megalkotásakor. Minden teremtmény, közte az emberi test is, ebből az öt elemből épül fel.

Elképzelésük szerint halálunkkor a testünket alkotó elemek visszaolvadnak a természetbe, így járulva hozzá az egyensúlyhoz. Minden egyes elem az öt érzék egyikéhez van rendelve. A legalapvetőbb elem a föld, amelyiket az összes többi elem megalkotásához felhasznál a teremtő, ezért a föld mint az öt érzékkel érezhető, vagyis hallható, tapintható, ízlelhető, szaglászható és látható. A következő a tűz, ami látható, hallható és érezhető. A levegő érzékelhető a füllel és a bőrrel. Az Akasha ( éter) minden érzék számára hozzáférhetetlen

A buddhizmus által említett elemek a föld, a víz, a tűz, és a levegő. Ezek azok a kategóriák, melyek mentén megérthetjük a szenvedést, és a szenvedéstől való megmenekülést. A legkorábbi buddhista szövegek úgy magyarázzák, hogy az elsődleges anyagi elemek olyan érzékleti minőségek, mint a szilárdság, folyékonyság, hőmérséklet és mobilitás. Elemi kategóriaként való leírásuk absztrakt elvonatkoztatás

Buddha az elemekről való tanítását inkább az érzékelés megfigyeléseként kell értelmezni, mint valódi filozofizálásként. A négy tulajdonság: kohézió ( víz), szilárdság ( föld), terjeszkedés vagy rezgés ( levegő) és hő ( tűz).

A hét csakra ( fentről lefelé: korona, harmadik szem, torok, szív, napfonat, szex és gyöképrcsakra) is ezekhez az alapelmekhez kötődik.

A kínaiak kicsit más megközelítést alkalmaznak. Az ő elemeik: tűz, föld, víz, fém és fa. Ezek a kategóriák inkább energiaminőségek, amik folyamatos interakcióban állnak egymással. A leírásukra használt kínai szó, a xing is inkább változó létállapotot jelent, mégis rendszeresen elemként fordítják. A taoista filozófia hasonló elemrendszert használ, csak a levegő elem helyett bevezette a csi fogalmát.

Az öt elem tana az elemek interakciójára, egymásra gyakorolt hatásukra helyezi a hangsúlyt.

Teremtés

  • a fa táplálja a tüzet
  • a tűz teremti a földet
  • a föld hordozza a fémet;
  • a fém gyűjti a vizet;
  • a víz táplálja a fát.

a víz táplálja a fát.

Pusztítás

  • a fa szabdalja a földet
  • a föld beszívja a vizet;
  • a víz eloltja a tüzet;
  • a tűz megolvasztja a fémet;
  • a fém elvágja a fát.

a fém elvágja a fát.

A japán elemtan által emlegetett 5 elem tűz ( dolgok, amik rombolnak), víz ( folyékony dolgok), föld ( a szilárd dolgok), levegő ( mozgó dolgok), üresség ( nem mindennapi dolgok).

Az eredeti cikk itt olvasható:

Szerző: Kiss Katalin

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Napidoktor
# életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés