Ezeket látta már?

Mint a tattoo: elektronikus nagytestvér a bőrön

Életmódorvoslás
2011. augusztus 18. 13:41
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az orvosi tetoválások képesek a testi funkciók érzékelésére! Az ideiglenes tetoválásokhoz hasonló, bőrfelületre helyezett átlátszó tapasz képes érzékelni és továbbítani az emberi test fiziológiai jeleit, például a szívritmust, az agyhullámokat, vagy akár az izom összehúzódásait is.

Ez az új fejlesztés, az úgynevezett "hordható elektronika" egy nap felválthatja a huzalokat és az elektródákat, amelyeket manapság használnak az orvostudományban a testi funkciók megfigyeléshez.

elektronikus-tapasz-d0000113D72f6fe1da071

Forrás: Medipress


Alig lehet érezni a bőrön, pedig ebbe a körülbelül 10 cm2 felületű, az ideiglenes tetoválásokhoz hasonló, fóliavékonyságú eszközbe komoly, jó minőségű elektronika van beleépítve, írja John Rogers, a tanulmány szerzője a Science magazin augusztus 12-i számában.

Az epidermális elektronikus rendszer (EES) a már meglévő félvezető termékek és műszaki eljárások továbbgondolásából született. A tapasz előállításához a kutatók olyan vékony szeleteket vágtak le szilíciumból, hogy olyan hajlékony és rugalmas legyen, mint az emberi bőrszövet, mondta John Rogers, az Illinois-i Egyetem műszaki innovációs részlegének munkatársa.

A tapaszokat ugyanolyan módszerrel kell a bőrfelületre illeszteni, mint az ideiglenes tetoválásokat, tehát mindenféle ragasztóanyag nélkül, csak a hátoldaluk benedvesítésével a bőrre tapadnak. Az EES apró szenzorokat, adatátvivőket és adatfogadókat, fotódetektorokat, rádiófrekvencia induktorokat, valamint elektrofiziológiai szenzorokat és hőmérsékletérzékelőket is tartalmaz.

Ennek ellenére olyan vékony a tapasz, hogy gyakorlatilag szinte láthatatlan, így nagyon jól lehet alkalmazni például alvásmegfigyeléshez, koraszülött kisbabák monitorozásához, vagy bármely olyan esetben, amikor a nagyméretű elektródák és a zsinórok nem megfelelőek a vizsgálatokhoz.

Az epidermális elektronikus rendszert, vagyis az EES-t a jövőben akár majd intelligens sebtapaszként is lehet alkalmazni, arra programozva, hogy gyorsítsa fel a seb gyógyulási folyamatát - mondta Rogers.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# általános egészségügyi téma # kutatás # orvosi elektronika

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés