Ezeket látta már?

Muslicákon kísérleteztek a bajorok, az eredmények segíthetnek a cukorbetegeknek

Testmozgás
2023. január 11. 18:34
muslica

A muslica megfigyelése nem először segíthet az emberi anyagcserezavarok és a kapcsolódó betegségek megértéséhez.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a mozgás inzulintermelő sejtekre való hatásáról:

"Amikor egy muslica járni vagy repülni kezd, inzulintermelő sejtjei azonnal gátlás alá kerülnek. Ez lehet többek között az egyik magyarázata annak, hogy a mozgás miért egészségvédő hatású.

Az inzulin nélkülözhetetlen hormon az emberek és sok más élőlény számára. Legismertebb feladata a cukoranyagcsere szabályozása. Jól értjük, hogy hogyan végzi ezt. Sokkal kevesebbet tudunk arról, hogyan szabályozódik az inzulintermelő sejtek aktivitása, következésképpen az inzulin kiválasztódása.

A bajorországi Julius-Maximilians-Universität (JMU, Würzburg) biocentrumának kutatói a Current Biology című szakfolyóiratban közöltek egy tanulmányt erről a kérdésről. A Drosophila melanogaster muslicát használták tanulmányuk tárgyaként. Érdekes módon a muslica is táplálkozás után inzulint választ ki, de a hormon nem a hasnyálmirigyből származik, mint az embernél, hanem az agy idegsejtjei bocsátják ki.

A kutatók elsőként jöttek rá arra, hogy a muslica fizikai aktivitása erősen befolyásolja inzulintermelő sejtjek aktivitását: amikor a muslica járni vagy repülni kezd, inzulintermelő sejtjei azonnal gátolódnak. Amikor viszont abbahagyja a mozgást, a sejtek aktivitása ismét gyorsan megnő, és az alapszint fölé emelkedik. Az inzulintermelő sejtek gyors, mozgásfüggő gátlását idegi utak szabályozzák. Ez nagyrészt független a muslica vérében fennálló cukorkoncentráció változásától.

Bár a muslicaákban az inzulin felszabadulását más sejtek közvetítik, mint az emberben, az inzulinmolekula és funkciója alig változott az evolúció során. Az elmúlt 20 évben a muslica modellélőlényként történő felhasználásával számos alapvető kérdésre már választ kaptak, amelyek hozzájárulhatnak az emberi anyagcserezavarok és a kapcsolódó betegségek, mint például a cukorbetegség vagy az elhízás jobb megértéséhez.

Az egyik izgalmas pont az, hogy a csökkent inzulinaktivitás hozzájárul az egészséges öregedéshez és a hosszú élettartamhoz. Ezt már kimutatták legyeknél, egereknél, embereknél és más fajoknál. Ugyanez vonatkozik az aktív életmódra is."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
# mozgás # sport # inzulin # Cukorbetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés