Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Enélkül a nyomelem nélkül elfogyhat az erőnk

Extra ajánló
2023. július 10. 12:19
mfo egkal 4

Sokat tudunk róla, mégsem eleget: mutatjuk, mi mindennel érdemes tisztában lenni a világ leggyakoribb hiányállapotával, a vashiánnyal és annak kezelésével kapcsolatban.

"Vas-legek"

A vas sok értelemben rekorder a Földön előforduló elemek között: a bolygó külső és belső magja tömegének több mint kétharmadát teszi ki a vas. Ehhez képest tűnhet furcsának, hogy a világ leggyakrabban előforduló hiánybetegsége a vashiány. Az emberi szervezetben mindössze 3-4 grammnyi van belőle, hiánya viszont súlyos, életveszélyes állapottá fajulhat, ezért az enyhe vashiányt sem szabad elhanyagolni.

Ezért van szükségünk a vasra

A legtöbb vas a vörösvérsejtekben található, de a csontvelő, a máj, a lép és az izomszövetek is raktároznak vasat. Ez a nyomelem nélkülözhetetlen a testünk működéséhez, hiszen az oxigént szállító hemoglobinnak és az izmok oxigénellátását biztosító mioglobinnak is központi eleme. Sejtjeink energiatermelő folyamatai, az enzimrendszerek működése és számos idegrendszeri folyamat is elképzelhetetlen nélküle. A szervezet nem tud vasat előállítani, így mindenképpen kívülről, a táplálékkal kell azt bevinni. Ha tartósan kevesebb vasat viszünk be, mint amennyit napközben felhasználunk és elveszítünk, vashiány alakulhat ki.

Ez a vashiány négy fő oka

A vashiány kialakulásának leggyakoribb oka egyszerűen az, hogy túl kevés vasat viszünk be az étkezéssel. Az ajánlott vasbevitel mennyisége életkoronként és élethelyzetenként különböző lehet. A másik ok a vasvesztés. Mindenki mindennap veszít vasat, például vizelettel, verejtékkel vagy körömvágáskor, de a fogamzóképes korú, menstruáló nők szervezete a havivérzéssel még többet is, ezért a nők szervezetének a férfiakhoz képest legalább kétszer több vas bevitelére van szüksége. A vashiány hátterében ezeken túl a vasfelszívódás zavara és a megnövekedett vasigény is állhat, például terhesség alatt.

Ezért nehéz felismerni a vashiányt

A vashiány tehát nem csak a nőket érinti. A szervezetünk előállítani nem, de raktározni képes vasat, viszont megfelelő utántöltés nélkül a vasraktárak kiürülhetnek. A folyamat lassan zajlik, eleinte nem okoz panaszokat, de ha vas hiányában elkezd visszaesni a vörösvértestek képződése, az testszerte jelentkező, nem specifikus tüneteket vált ki. Ha tartósan fáradtak, kimerültek vagyunk, fáj a fejünk és sápadtak vagyunk, lehet, hogy kimerülőben vannak a vasraktáraink.

Ezt (t)együk vashiány ellen

Fontos tudnunk, hogy az egészséges felnőttek kiegyensúlyozott, vegyes étrenddel csak a vashiány megelőzését tudják biztosítani, a kialakult hiányt már nem lehet pusztán megfelelő táplálkozással helyrehozni. Ennek az egyik oka, hogy a táplálékkal bevitt vasnak csak a töredékét, jó esetben 10 százalékát tudja felvenni a szervezet, azaz a normál állapotban szükséges napi 1-2 milligramm vas pótlásához 15-20 milligramm vas bevitelére is szükség lehet. A vashiány megelőzésében kulcsfontossága van annak, mi kerül a tányérunkra. Az állati eredetű élelmiszerekből könnyebben szívódik fel a vas, mint a növényekből, illetve bizonyos élethelyzetek, egészségi állapotok mellett jóval magasabb a szervezet vasigénye a napi 1-2 milligrammnál, ezért ilyenkor a vasban gazdag étrend mellett már szükség lehet gyógyszeres vaspótlásra is.

Hagyjunk időt a vaspótlásra

A vashiányra sok esetben egyszerű laborvizsgálattal derül fény, ezért bármilyen gyanúra okot adó panasszal érdemes orvoshoz fordulni, illetve rendszeresen ellenőriztetni a vérképünket. Komolyabb hiányállapot esetén igazoltan hatásos, magas vastartalmú gyógyszerre lehet szükségünk. A vasraktárak kiürülése lassú folyamat, így a vaspótlás is időigényes. Éppen ezért ehhez keressünk olyan készítményt, amelyből a vas jól hasznosul, és kényelmesen, akár étkezéssel egy időben is szedhető.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Maltofer # vashiány # vashiány tünetei # vaspótlás # Vaspótlás okosan

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés