Ezeket látta már?

Hirdetés

Ön tudja, mi az oxidatív stressz? - Így kerülhetjük el egyszerűen (x)

Extra ajánló
2025. május 12. 07:00
Fotó: Shutterstock

A vashiány az egyik leggyakoribb tápanyaghiányos állapot világszerte, amely különösen a nőket, gyermekeket és időseket érinti. Sokan tisztában vannak azzal, hogy vashiányban a vaspótlás elengedhetetlen, viszont a vas és az úgynevezett oxidatív stressz közötti összefüggést kevesebben ismerik. Mutatjuk, mi ez a jelenség, és hogyan küszöbölhetjük ki.

Ezt jelenti az oxidatív stressz

Képzeljük el a testünket úgy, mint egy jól működő gyárat. Minden sejtünk folyamatosan dolgozik, energiát termel, és közben – akárcsak egy valódi gyár – „melléktermékeket” is létrehoz. Ezek a melléktermékek az úgynevezett szabad gyökök. Ezek párosítatlan elektronnal rendelkező, labilis molekulák, amelyek természetes úton termelődnek a sejtek energiatermelő anyagcsere-folyamatai során. A szabad gyökök rendkívül reaktívak: más molekuláktól igyekeznek elektront elvenni, hogy stabilizálódni tudjanak, de ezzel sejtkárosodást vagy sejthalált is okozhatnak. Ezt nevezik oxidatív stressznek. Az egészségesen működő szervezet a szabad gyököket a saját maga által termelt, illetve az étkezéssel bejuttatott antioxidánsokkal semlegesíti – ilyenek például az A-, C- és E-vitaminok. Ha túl sok reaktív szabad gyök keletkezik, illetve marad, akkor tartós oxidatív stressz alakulhat ki.

Hosszú távon veszélyes lehet

Az oxidatív stressz tehát természetes jelenség, a test sejtjei által termelt szabad gyökök és antioxidánsok egyensúlyhiánya. Kis mértékű, időleges oxidatív stressz még hasznos is lehet (sportoláskor vagy a szervezet immunválaszakor fertőzés idején). Ismert tény azonban, hogy a nagy mértékű, hosszan tartó oxidatív stressz számos betegség kialakulásával függ össze, például szív- és érrendszeri betegségekhez, illetve cukorbetegséghez, ízületi gyulladáshoz vezethet. Krónikus gyulladásban is több szabad gyök termelődik, aminek hosszú távon számos igen negatív hatása lehet. Az agyra különösen veszélyes az oxidatív stressz: a szabad gyökök károsíthatják az agysejtek belső struktúráit, sőt sejthalált is okozhatnak, ami növelheti a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

Mi köze az oxidatív stressznek a vashiányhoz?

A vas elengedhetetlen az élethez: alapvető építőeleme a hemoglobin nevű fehérjének, amely a vér oxigénszállításáért felelős, de részt vesz az enzimrendszerek működtetésében, a sejtek anyagcsere-folyamataiban is. Tüneteket mutató vashiánynál már nem elég a vasban gazdag étrend, a vasraktárak feltöltéséhez vaspótló gyógyszerre van szükség. Viszont amikor vaspótló készítményt szedünk, nemcsak a hiányzó vasat pótoljuk, hanem – a készítmény típusától függően – növelhetjük az oxidatív stressz kockázatát is.

Erre figyeljünk a gyógyszerválasztásnál

Az előírt módon szedett vastabletták alapvetően biztonságosak, de van különbség az egyes hatóanyagok között. A vas(II)-sóknak a szervezetben át kell alakulniuk ahhoz, hogy felhasználhatók vagy elraktározhatók legyenek. Ennek folyamán szabadgyökképződés, illetve oxidatív stressz miatti sejtkárosodás is létrejöhet. A vas(II)-ionnak ugyanis vas(III)-ionná kell oxidálódnia ahhoz, hogy tudjon kötődni a transzferrin nevű fehérjéhez (ez a fehérje szállítja a vérben a vasat), mivel a vas csak így képes eljutni a csontvelőbe, a vasraktárba. Az oxidációs átalakulás során azonban instabil oxigén szabad gyök képződhet, amely a korábban ismertetett folyamatnak megfelelően elektront von el a környezetétől, hogy stabilizálódni tudjon, ezzel viszont károsíthatja a sejtet.

Maltofer rágótabletta és szirup: más vas, mint a többi

Ha olyan biztonságos és hatásos, hosszú távon szedhető, klinikailag igazolt hatású vaspótló gyógyszert keresünk, amellyel elkerülhető az oxidatívstressz-reakció, válasszuk a vény nélkül kapható Maltofer rágótablettát vagy a Maltofer szirupot!

Ezekben a készítményekben vas(III)-polimaltóz-komplex formában található meg a vas, amelynek a szervezetben való hasznosulásához nem szükséges az oxidatív stresszel járó átalakulás. Mivel a Maltofer-készítményekből csak annyi vas szívódik fel, amennyire a szervezetnek szüksége van, esetleges túladagolásuk sem jár veszéllyel. Sem a szirup, sem a rágótabletta nem lép reakcióba a leggyakoribb étel- és italösszetevőkkel, gyógyszerekkel.

Vaspótlás a saját ízlésünk szerint

A Maltofer rágótabletta 100 mg elemi vasat tartalmaz, és nem kell éhgyomorra szedni, sőt, étkezéssel együtt bevéve még jobban is hasznosul, ráadásul így az emésztőrendszeri mellékhatások is ritkábbak. A Maltofer sziruppal napi egyszeri vagy több adagban, egyéni ízlésünk szerint pótolhatjuk a vasat. A vashiány megelőzésére és kezelésére alkalmas, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló és jól hasznosuló formában tartalmazó, folyékony vaspótló gyógyszer mindössze 150 ml, de akár egy havi vaspótlásra elegendő. Saját ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe vagy kakaóba keverve is bevehető.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Vaspótlás biztonságosan # Maltofer-rágótabletta # vashiány # vaspótlás # Stressz # szabadgyökök

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés