Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Meglepő tény: ezért jó a sírás a stressz és a fájdalom ellen

Extra ajánló
2025. március 07. 16:27
Fotó: Shutterstock

A sírás összetett biológiai és érzelmi folyamat, amelynek fontos szerepe van a testi és lelki egyensúly fenntartásában. Sokan úgy gondolják, hogy az erős emberek nem sírnak, pedig a sírásnak számos jótékony hatása van – a stressz csökkentésétől kezdve a fájdalom enyhítéséig. Mutatjuk, mi történik a szervezetünkben, amikor sírunk.

Nem mindegy, miért sírunk

A szemünk folyamatosan termel könnyet. A fokozott könnytermelésnek eltérő okai lehetnek: az úgynevezett reflexkönny valamilyen fizikai irritációtól óvja a szemet (ez termelődik, amikor például hagymát szeletelünk), de olyankor is eleredhetnek a könnyeink, ha valamilyen erős érzelmi hatás ér bennünket. Ez utóbbi, az úgynevezett emocionális (érzelmi) sírás egyedülálló az élővilágban, és egy összetett hormonális reakció áll mögötte. Érdekesség, hogy a reflexkönnyek kémiai összetétele is más, mint az érzelmek által kiváltott könnyeké.

Jót tesz, ha kisírjuk magunkat

Az emocionális sírás során csökken a szervezetben a stresszhormonnak is nevezett kortizol szintje. A sírás hatására az agy oxitocint és endorfinokat is termel, amelyek nyugtató és fájdalomcsillapító hatással bírnak. Ezért érezhetjük úgy, hogy egy kiadós sírás után megnyugszunk, megkönnyebbülünk. A könnyben emellett olyan fehérjék és elektrolitok találhatók, amelyek hozzájárulnak a szem védelméhez és fertőtlenítéséhez.

Miért segít a sírás a fájdalom enyhítésében?

A sírás egyik fő funkciója a feszültségoldás és a fájdalomcsillapítás. Az endorfinok felszabadulása miatt egyesek a sírást ahhoz hasonlítják, mint amikor sportolás után boldogságérzet tölt el bennünket. A könnyek segítenek levezetni a felgyülemlett stresszt, ezért is sírunk gyakran intenzív érzelmi helyzetekben: például gyász, harag, frusztráció vagy akár boldogság hatására is. A sírás a legtöbb esetben kiváltja a környezetünk együttérzését, előmozdítja a segítő viselkedést, és erősítheti a kötődést.

Depresszió és a sírás

A depresszió egyik jellemző tünete a fokozott érzelmi érzékenység és az érzelmek szabályozásának nehézsége. Emiatt a depressziós emberek hajlamosak lehetnek a gyakori sírásra, akár látszólag ok nélkül is, és náluk kevésbé követi a sírást érzelmi megkönnyebbülés, mint nem depressziós társaiknál. Egyes vizsgálatok szerint a sírási hajlandóság a depresszió előrehaladtával egyre csökken, ami nem jelenti az állapot javulását, sőt: nagyobb fokú érzelmi kiüresedésre utalhat.

Betegség-e, ha valaki nem tud sírni?

Bár a sírás természetes érzelmi reakció, vannak, akik egyáltalán nem képesek sírni. Ez az állapot lehet pszichés vagy fiziológiai eredetű is. A klimaxban leeső ösztrogénszint például tartós szemszárazságot okozhat, amely miatt képtelenek lehetünk a sírásra, és a látásunk egészsége érdekében műkönny használatára is szükség lehet.

Tévhit, hogy az erős emberek nem sírnak

Sok kultúrában – különösen a férfiak esetében – még mindig él az a meggyőződés, hogy a sírás a gyengeség jele. Valójában azonban azok, akik merik kifejezni az érzéseiket, sokkal kiegyensúlyozottabbak lehetnek lelkileg, mint az érzelmeiket elfojtó társaik. Az érzelmek elnyomása hosszú távon növeli a stresszt, és hozzájárulhat különféle pszichoszomatikus betegségek vagy hangulatzavarok, depresszió kialakulásához. Megéri megengedni magunknak a sírást: egy kiadós zokogás után pedig a legtöbb ember higgadtabbnak érzi magát, ami segíthet a problémák megoldásában is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Tavaszi depresszió # depresszió # Remotiv Extra

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés