Ezeket látta már?

Ha szívbeteg, vagy gyógyszert szed, ezzel a gyógynövénnyel legyen óvatos

gyógynövény káros hatás szívbeteg gyógyszer orbáncfű

Ez a népszerű gyógynövény a gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet, így fontos, hogy egyeztessünk az orvosunkkal, mielőtt használni kezdenénk.

Bár az orbáncfüvet a depresszió és a hangulatzavarok egyik leghatékonyabb természetes gyógyítójának tartják, nem árt, ha tisztában vagyunk az esetleges mellékhatásaival, és betartjuk a szedésére vonatkozó szabályokat.

Az orbáncfű, vagy népies nevén csengőlinka a mai kor emberének számos panasz természetes kezelésében segítséget nyújthat.

Az orbáncfű mellékhatásai

Depresszióra, szorongásra, alvásproblémákra régóta használt „nyugtató”, ám mellékhatásai sem elhanyagolhatóak, ráadásul más gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet – ezek között a hatások között meglehetősen súlyosak, akár életveszélyesek is lehetnek!

A legtöbb ember jól tolerálja az orbáncfüvet, szedése általában hosszabb távon is biztonságos, de inkább kúra szerűen, problémától függően 6-12 hétig ajánlják a szedését. Az arra érzékenyeknél alvászavarokat, nagyon élénk rémálmokat, nyugtalanságot, szorongást, ingerlékenységet okozhat, de fokozott fáradékonyság, fejfájás és szédülés is jelentkezhet.

Gyomorbántalmakat is okozhat, például hányingert, gyomorfájást, étvágytalanságot és hasmenést. Fényérzékenység is jelentkezhet, mely egyrészt negatívan befolyásolhatja a látásunkat, másrészt a bőrünket is érzékenyebbé teheti, és megnöveli a leégés rizikóját.

Orbáncfű és a gyógyszerek

Az orbáncfű a gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet, így rendkívül fontos, hogy egyeztessünk az orvosunkkal, mielőtt elkezdjük szedni ezt a gyógynövényt. A benne található hatóanyagok jó néhány gyógyszer hatékonyságát csökkentik, például a retrovírusok elleni gyógyszerekét, a szájon át szedhető fogamzásgátlókét, az immunszupresszáns gyógyszerekét.

Azoknak is nagyon óvatosnak kell lenniük az orbáncfűvel, akik szívritmuszavarral küzdenek, és erre béta-blokkolókat vagy antiaritmikumokat szednek, vagy magas vérnyomás elleni gyógyszerekkel, sztatinokkal, vérhigítókkal kezelik a krónikus betegségeiket.

Ha úgy próbáljuk a depressziót „kezelni” az orbáncfűvel, hogy mellette más antipszichotikumokat is szedünk, egy rendkívül súlyos tünetegyüttes, az úgynevezett szerotonin-szindróma kialakulását kockáztatjuk. Ilyenkor túlságosan megnő a szervezetben a szerotonin szintje, melynek akár halálos szövődményei is lehetnek. A szerotonin-szindróma tünetei többek között a szapora szívverés, a remegés, az izzadás, a kitágult pupillák, az izomrángások, a vérnyomás és a testhőmérséklet megemelkedése.

Az orbáncfű szedése nem javasolt a terhes kismamáknak és a szoptató anyáknak, valamint a hat éven aluli gyermekeknek sem.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi jó depresszió ellen? Ez az 5 vitamin és ásványi anyag segíthet enyhíteni

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#vérrög

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához