Ezeket látta már?

Krómhiány: valóban betegségek kialakulásához vezethet?

Vizsgálat
2023. november 10. 07:34
cukorbetegség

Néhány hiánybetegséget még a laikusként is jól ismerünk, de sok, a nem kielégítő táplálkozásból fakadó problémával már kevesen vagyunk tisztában.

A krómhiány igaz, közvetetten, de súlyos betegségek kialakulásához is hozzájárulhat.

Cukorbetegség és a krómhiány kapcsolata

A króm az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemek egyike. Bár nagyon kevés kell belőle, a szerepe mégis hatalmas, többek között hozzájárul például a megfelelő szénhidrát-anyagcseréhez és a normál vércukorszint fenntartásához, az inzulinrezisztencia, a prediabétesz és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is képes csökkenteni.

A cukorbetegséget napjaink egyik legsúlyosabb közegészségügyi problémájának tartják, az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a WHO szakemberei szerint néhány évtizeden belül közel 600 millió embert érinthet a diabétesz!

A cukorbetegség azonban jóval súlyosabb probléma annál, mint ahogyan azt sokan hiszik. A diabétesznek (különösen, ha valaki nem követi az orvos előírásait, hanyagolja a gyógyszerszedést vagy nem változtatja meg az életmódját), rendkívül súlyos, visszafordíthatatlan következményei is lehetnek.

Évek alatt alakul ki

A cukorbetegség ugyanis lassan, évek alatt tönkreteszi az ereket és az idegeket, jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is. A szakemberek szerint a cukorbetegek mintegy háromnegyede valamilyen kardiológiai probléma miatt veszíti el az életét, és a világon minden hatodik másodpercben meghal valaki a diabétesz szövődményei miatt!

A cukorbetegség mellett az elégtelen krómbevitel az összetett anyagcserezavar, az úgynevezett metabolikus szindróma rizikóját is növeli. Ez a tünetegyüttes a hasi elhízás, túlsúly, emelkedett vércukorszint mellett magas vérnyomással, magas vérzsír- és koleszterinszinttel jár együtt, ezek pedig mind hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához is.

Természetes csak a króm pótlásával ezeket a betegségeket nem tudjuk megelőzni, a megfelelő életmód és a helyes táplálkozás mellett azonban csökkenthetjük a kialakulásuk rizikóját.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem túlzás: mindenkinek ajánlott a D-vitamin pótlása! Ennyit szedjen belőle

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vércukorszint # vércukormérés # króm # Krómpótlás # krómhiány # cukorbeteg # metabolikus szindróma # elhízás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés