Ezeket látta már?

Mandula: ilyen hatással lehet a vércukorszintre, koleszterinre

mandula hatása vércukorszintre

Népszerű nassolnivalók, sütemények, édességek finom ízesítője a mandula. De nem csak ezért érdemes minél gyakrabban fogyasztani: tele van értékes tápanyagokkal és nagyon jó hatással van a szervezetünkre!

A mandula különösen gazdag biotinban, E-vitaminban, magnéziumban, rézben, mangánban, a testünk egészséges működéséhez szükséges aminosavakban. Emellett pedig olyan esszenciális, egyszeresen telítetlen zsírokat is tartalmaz, melyek óvják többek között a szívünk, a vérereink egészségét.

A mandulafogyasztás hatásai

Több nagyszabású kutatás is összefüggést talált a rendszeres mandulafogyasztás és a kardiovaszkuláris betegségek csökkent rizikója között. A kockázat csökkenése egészen elképesztő, akár 45 százalék is lehet (pl. abban az esetben, ha az étrendünkben lévő zsírok többségét növényi forrásból, például az olajos magvakból fedezzük, és kevesebb zsíros húst, tejterméket fogyasztunk).

A mandula rendszeres fogyasztása a koleszterinszintünkre is kiegyensúlyozó hatással van: növeli a HDL, és csökkenti az LDL szintjét. Az antioxidáns hatású E-vitamin is védi a szívet és az ereket a szabad gyökök káros hatásaitól, azoktól a mikroszkopikus gyulladásoktól, melyek hozzájárulhatnak az érszűkület vagy a magas vérnyomás kialakulásához is.

A mandula hatása a vércukorszintre

A mandula azoknak is jó választás lehet, akik inzulinrezisztensek, prediabéteszesek vagy cukorbetegek. A mandulában lévő egészséges zsírok, rostok, vitaminok és ásványi anyagok szabályozzák (lassítják) a vérben lévő glükóz felszívódását, feldolgozását, így kiegyensúlyozó hatással vannak a vércukor szintre. Emellett a diabétesszel összefüggő szövődmények rizikóját is csökkentik.

Mandula, az agyvédő

Az agyunk védelmét is biztosítja a mandula, elsősorban magas E-vitamin-tartalmának, valamint a benne lévő cinknek és egyéb fitonutrienseknek köszönhetően. Ezek a tápanyagok védik az idegrendszert, serkentik az agysejtek regenerálódását, jótékonyan hatnak a memóriára és a figyelemre. A mandula rendszeres fogyasztásával csökkenthetjük az idegrendszert érintő degeneratív betegségek kialakulásának esélyét is, így például hatékonyabban küzdhetünk a Parkinson-kór ellen. Akkor is érdemes mandulát nassolni, ha például vizsgára készülünk: a mandula javítja a figyelmet és a problémamegoldó képességeinket is.

Mivel a mandula élelmi rostokban is gazdag, azoknak is érdemes naponta enni belőle, akik székrekedésre hajlamosak (vagy éppen szeretnék biztosítani a megfelelő emésztést). A rostok nélkülözhetetlenek ugyanis a széklet megfelelő állagának eléréséhez, valamint ahhoz, hogy a salakanyagok könnyedén haladhassanak át a bélrendszeren.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vegán és vegetáriánus étkezés: csökkentheti a szívbetegségek kockázatát

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#étkezés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához