Ezeket látta már?

A magyar fiatalok több mint 66 százaléka átélt már valamilyen zaklatást

Hírek
2023. július 05. 10:34
gyerek, mobil, közösségi média, internet

Az adatok szerint egyre inkább háttérbe szorul a testi sértés, ezzel szemben a szexuális bántalmazások és zaklatások száma évről évre hatványozottan nő.

Jó példával kell elöl járniuk a szülőknek a gyermekek tudatos és biztonságos internethasználata érdekében - hangsúlyozta Kis Norbert programvezető, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Mobil a családom? elnevezésű kampányának sajtótájékoztatóján kedden, Budapesten.

Kis Norbert közölte, az NMHH júniusban indította el kampányát, melynek célja, hogy tanácsokkal lássa el a családokat a gyermekek online biztonsága érdekében. A nyár folyamán újabb tanácsok jelennek meg az NMHH honlapján - összesen 10 - , amelyek többek közt az internetes jogok, az online zaklatás, az adathalászat vagy éppen a videojáték-függőség témájában segítik eligazodni a családokat. A cél, hogy egyensúlyba kerüljön a mobileszközök online világa és a családi élet - magyarázta Kis Norbert.

Rámutatott: a mobileszközök világa egyre inkább eluralja az otthonokat, ezért "veszélybe került a családi idő", amit a szülők és gyermekek egymásra fordítanak. Kis Norbert kiemelte: az NMHH elsősorban szabályozó hatóság, de érzi a növekvő társadalmi felelősséget. Elmondása szerint nem egyszeri akcióról van szó, hanem folyamatosan igyekeznek napirenden tartani a témát.

Ha többet beszélünk ezekről a kérdésekről, a szülők felelősségéről, akkor kicsit nagyobb eséllyel járulunk hozzá ahhoz, hogy digitális egészség legyen a családokban, médiatudatosan éljük a mindennapokat.

- hangsúlyozta.

Somogyi Ákos, az NMHH gyermekvédelmi főosztályvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a közösségi médiában a gyerekek negyedének, valamint a szülők felének adatlapja teljesen nyilvános, tehát bárki számára elérhetőek tartalmaik, ez pedig kiszolgáltatottá teszi őket.

Mint mondta, a kiszolgáltatottság csökkentése és a biztonság fokozása érdekében elengedhetetlen, hogy a szülők tisztában legyenek a digitális világban érvényesülő jogaikkal. Somogyi Ákos fontosnak nevezte, hogy a képeket, videókat körültekintően osszák meg az emberek, kiváltképp, ha gyermekekről van szó. Oda kell figyelni továbbá a jelszavak védelmére is, ezeket a kódokat senki ne mentse el, ne ossza meg másokkal, és időnként változtassa meg - tanácsolta a főosztályvezető, hozzátéve: mindig jusson eszünkbe a tartalmak megosztása előtt, hogy "az internet nem felejt."

Tibenszky Móni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája ügyvezetője kiemelte:

A digitális kultúra a mindennapi élet része, ami soha nem látott lehetőségeket hozott, ezért nem szabad "démonizálni", vagy "tabusítani" azt. Egyre alacsonyabb életkorban jelenik meg az okoseszköz a gyermekek életébe. Szülőként ezért az egyik legfontosabb feladat, hogy "beszélgessünk az online térben megélt tapasztalatokról.

Azt is megjegyezte: a szülőknek meg kell mutatniuk a gyerekeiknek azt az offline világot, amiben ők szocializálódtak, de egyúttal be is kell lépniük a digitális világba, amibe a gyermekek beleszülettek.

Balatoni Monika, az NMHH szakértője szintén a szülők felelősségére hívta fel a figyelmet, kiemelve: a felnőtteknek is edukálniuk kell magukat, mert csak arról tudnak beszélni a gyerekekkel, amit maguk is átlátnak, értenek.

Ismertetése szerint a Medián 2022-es felméréséből kiderült, hogy a 12-20 éves fiatalok több mint 66 százaléka átélt már valamilyen zaklatást. Az adatok szerint egyre inkább háttérbe szorul a testi sértés, ezzel szemben a szexuális bántalmazások és zaklatások száma évről évre hatványozottan nő - tette hozzá Balatoni Monika, megjegyezve: ha megváltozik a gyerek viselkedése a fizikai térben, gondolniuk kell a szülőknek arra, hogy a gyerek esetleg online zaklatás áldozata lehet.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szorongás, stressz és alvászavar ellen ezeket a gyógynövényeket vesse be



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# digitalizáció # mentális egészség # gyerek # mobil

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés