Ezeket látta már?

Bocsánatot kérnek a fejlődési rendellenséget okozó gyógyszer százezer áldozatáért

Hírek
2023. november 14. 20:04
gyógyszer fejlődési rendellenesség hatóanyag terhesség csecsemőhalál

Ausztrália hivatalosan bocsánatot fog kérni azoktól az állampolgároktól, akiket több mint fél évszázaddal ezelőtt érintett a thalidomid tragédia.

Az 1960-as évek elején Ausztráliában és szerte a világon sok terhes nőt érintett a talidomid, amely egy széles körben elterjedt nyugtató hatóanyaga. A gyógyszer a végtagok, az arcvonások és a belső szervek fejlődési rendellenességeit okozta születendő gyermekeknél.

A terhes nők reggeli hányingerére írt gyógyszerről kiderült, hogy születési rendellenességgel születtek a csecsemők. “A talidomid tragédia egy sötét fejezet nemzetünk és a világ történelmében” - nyilatkozta Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök.

“A túlélők családjaik, barátaik és gondozóik évek óta bátran és meggyőződéssel szorgalmazták ezt bocsánatkérést. Ez a pillanat régóta esedékes nemzeti elismerése mindannak, amit elviseltek és amiért küzdöttek” - mondta a miniszterelnök.

Az ausztrál kormány 146 thalidome-túlélőt tart nyilván, de az érintett nők és gyermekek pontos száma nem ismer. Albenese november 29-én nyújtja be a bocsánatkérést a parlamentben.

"A bocsánatkéréssel elismerjük mindazokat a csecsemőket, akik meghaltak, és az őket gyászoló családokat, valamint azokat, akik túlélték, de akiknek az életét sokkal megnehezítette ennek a szörnyű drognak a hatása" - mondta Albanese.

A brit kormány 2010-ben már bocsánatot kért az áldozatoktól.

A legtöbb országban betiltották

A talidomidot a német Gruenenthal cég fejlesztette ki. Becslések szerint 80 ezer gyermek halálát okozta világszerte születése előtt, és legalább 20 ezer fogyatékossággal született.

A talidomid széles körben használt gyógyszer volt az 1950-es évek végén és az 1960-as évek elején terhes nők hányingerének kezelésére. Az 1960-as években nyilvánvalóvá vált, hogy a talidomid-kezelés több ezer gyermeknél súlyos születési rendellenességeket okozott.

Bár a talidomid használatát a legtöbb országban betiltották abban az időben, de a gyógyszer hasznos kezelésnek bizonyult a lepra, majd később a myeloma multiplex (a plazmasejtek daganatos megbetegedése) kezelésére.

Leprás, terhes nőket kezeltek

Elmaradott vidéki területeken, ahol nem volt orvosi felügyelet, a leprában szenvedő terhes nőket talidomiddal kezelték, de szedésük továbbra is fejlődési rendellenességeket okozott. A talidomid hatásmechanizmusainak kutatása a molekuláris célpontok jobb megértéséhez vezetett.

A talidomid tragédia fordulópontot jelentett a toxicitási vizsgálatokban, mivel arra késztette az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságát, hogy szisztematikus toxicitásvizsgálati protokollt dolgozzanak ki. A talidomid fejlődésbiológiai eszközként történő alkalmazása fontos felfedezésekhez vezetett a végtagfejlődés biokémiai útjait illetően. A Toxikológiai Társaság fennállásának 50. évfordulója alkalmából, amely egybeesik a talidomid forgalomból való kivonásának 50. évfordulójával, célszerű újragondolni az 1960-as évek talidomid tragédiájából levont tanulságokat.

Napjainkban már két thalidomidszármazék is elfogadott szer a rákellenes terápiában (lenalidomid és pomalidomid), konkrétan vérképzőszervi tumorok, így pl. mielóma multiplex kezelésében. A származékok erősebb rákellenes hatással és kevesebb mellékhatással bírnak, mint az eredeti molekula - írják németországi kutatók, azonban azok még így is teratogének, és használatuk tilos terhesség esetén.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Gyógyszermérgezések: a fájdalomcsillapítóktól az altatókig



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Independent/Egészségkalauz
# születési rendellenességek # gyógyszer # terhesség # hatóanyag # csecsemőhalál

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés