Ezeket látta már?

Lelki Egészség Világnapja - fókuszban a munkavállalói jóllét

Hírek
2024. október 10. 12:54
Lelki Egészség Világnapja munkavállaló hírek

2024. október 10-én, a Lelki Egészség Világnapjához kapcsolódóan hazai szakemberek, kutatók, szolgáltató cégek és civil szervezetek fogtak össze, hogy az új munkaerő piaci kihívásoknak, a nemzetközi ajánlásoknak és jogszabályi elvárásoknak megfelelően egy új megoldást kínáljanak 2025-re a munkáltatóknak a munkavállalóii jóllét és a fenntartható gazdasági növekedés támogatására.

A tervezett program egyes részeiben adómentes juttatások révén segíti a HR szakembereket a munkavállalói jóllét és a szervezeti kultúra fejlesztésében. A Social Care prevenciós csomag célja a HR terület szakértői támogatása a munkavállalók fizikai és mentális egészségének megőrzésében és a munkahelyi közösségi kapcsolatok megerősítésében. A prevenciós csomag elemei közé tartozik a pszichoszociális kockázatértékelés, egészségfejlesztési programok, vezetői kompetenciák fejlesztése, belső szakértői csapat kiképzése, valamint a munkavállalók érzékenyítése az egészségtudatos életmódra online és személyes képzési programokkal. A kezdeményezés célja, hogy a vállalatok tudományos alapú és fenntartható megoldásokat kapjanak a jelenlegi munkaerő piaci kihívásokra, miközben megfelelnek az ESG törvény előírásainak is.

A munkaképes korú felnőttek 15%-ának van valamilyen mentális zavara

A prevenciós csomag HR szakemberek számára különösen releváns lehet, hiszen elemei illeszkednek az ESG (Environmental, Social, Governance), elsősorban a Social területre vonatkozó törvényi előírásaihoz és egyes elemei adómentesen nyújthatók a munkavállalók számára. Ez az új juttatási forma jelentős költségmegtakarítást jelenthet a vállalatoknak, miközben hozzájárul a pozitív munkavállalói élmény kialakításához is.

Becslések szerint a munkaképes korú felnőttek 15%-ának van valamilyen mentális zavara. A depresszió és a szorongás évente hozzávetőleg 1 billió amerikai dollár veszteséget okoz a globális gazdaságnak, főként a csökkent munkateljesítmény miatt.” (WHO). A program által biztosított támogatások – beleértve a mentális egészség fejlesztését szolgáló tréningeket és a pszichoszociális kockázatértékeléseket – segítenek a munkavállalók elkötelezettségének növelésében és a teljesítmény javításában is. A jól képzett HR csapatok számára a kezdeményezés eszközt ad ahhoz, hogy tudományos alapokon nyugvó és fenntartható megoldásokat építsenek be a vállalati kultúrába.

- Tudjuk, hogy munkavállalók egészségének megőrzése a fenntartható üzleti siker egyik sarokköve. A HR szakemberekkel együttműködve az új összefogáson keresztül példátlanul színes és szakmailag hiteles programokat tudunk összeállítani az egyedi igényeket figyelembe véve, egyes elemeiben adómentes formában. Így nem csak költséghatékony megoldást kínálunk, hanem a túlterhelt HR csapatok szervezési munkáját is csökkentjük - mondta Faragó István, az összefogás vezetője a Stressz-M tulajdonosa.

Mentálhigiénés prevenció, kríziskezelés öngyilkosság megelőzése

A Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége szakmai rendezvénysorozattal tiszteleg a Lelki Egészség Világnapja alkalmából. A szövetség a mentálhigiénés prevenció, a kríziskezelés és az öngyilkosság megelőzése céloknak megfelelően kiemelt szerepet szán a lelki egészség védelmének. Az országos és régiós szakmai konferenciák célja egyrészt az önkéntesek tudásának bővítése a hatékonyabb telefonos segítés érdekében, másrészt a segítők segítése.

A Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége évente szervez szakmai konferenciákat a Lelki Egészség Világnapja alkalmából. Az idei programok központi rendezvénye Békéscsabán, míg a régiós szakmai találkozók Csíksomlyón, Budapesten és Dunaszerdahelyen valósulnak meg. A szövetség a Kárpát-medencében 29 magyar nyelvű lelki elsősegély telefonszolgálat tevékenységét koordinálja, melynek során 500 önkéntes fogadja a hívásokat, válaszol a beérkező levelekre 8 segélyhívó számon és 5 levelező-rendszeren keresztül. A szakmai programok plenáris előadásai a lelki egészség, a mentális elsősegély nyújtás, a munkahelyi mentálhigiéné, a prevenció, a rehabilitáció területeit érintik. A résztvevők betekintést kaphatnak a LESZ szakemberei által összeállított mutatók alapján a szervezet tevékenységére és lehetőség nyílik az önismeret fejlesztésére a segítő beszélgetések hatékonyabbá tétele érdekében.

Depresszió és szorongás: meddig elég a mozgás, mikortól kell gyógyszer?
Ez a cikk is érdekelheti

Depresszió és szorongás: meddig elég a mozgás, mikortól kell gyógyszer?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI, HAT Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége
# lelki egészség # mentális egészség # depresszió # öngyilkosság # munkahely # Stressz

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés