Mi az az intravénás kanül – és miért életmentő? Rövid videón magyarázza el a mentős, miért számít még a színe is
Ha valaha is szorult már sürgősségi ellátásra Ön vagy szerette, nagy eséllyel az első dolgok egyike, amit az egészségügyi dolgozók elvégeznek, az egy intravénás kanül bevezetése. De mi is ez pontosan, és miért ilyen fontos?
Az intravénás kanül – köznyelven „branül” – egy vékony, rugalmas műanyag cső, amelyet egy tű segítségével vezetnek be a vénába, leggyakrabban a kézfej vagy az alkar területén. A tűt azonnal eltávolítják, a cső viszont a helyén marad – ezen keresztül lehet gyógyszert, infúziót, folyadékot vagy akár vérkészítményt is beadni.
Mire használják?
A kanül szerepe rendkívül sokrétű, például:
- Gyors gyógyszerbevitel: fájdalomcsillapító, antibiotikum, nyugtató vagy életmentő szerek (pl. adrenalin) bejuttatása.
- Folyadékpótlás: kiszáradás, sokk vagy vérveszteség esetén létfontosságú.
- Infúziós kezelés: elektrolit- vagy tápanyagbevitel, hosszabb terápiák esetén.
- Vérvétel vagy laborvizsgálatok: a kanülön keresztül is történhet.
Miért fontos sürgősségi helyzetben?
Idő életet ment. Amikor perceken múlik egy ember sorsa – például súlyos sérülésnél, allergiás reakciónál, szívinfarktusnál vagy epilepsziás roham után –, a gyors gyógyszerbevitel az intravénás úton a leghatékonyabb.
A mentőben bevezetett kanül nem „felesleges formalitás”, hanem egyfajta biztonsági kapu, amely nyitva áll bármilyen szükséges beavatkozás előtt – akár még akkor is, ha egyelőre nem tudják, mi lesz pontosan a következő lépés.
Mikor szúrunk vele és mit jeleznek a különböző színek? Kathy Zsolt elmondja
Gyakori kérdések – rövid válaszok
- 1 Fáj-e a kanül behelyezése? Legfeljebb egy szúnyogcsípésnyi érzés. A cső rugalmas és szinte észrevehetetlen.
- 2 Miért hagyják bent, ha nem is használják? Mert bármikor szükség lehet rá – például ha a beteg állapota hirtelen romlik. Ilyenkor nincs idő újra szúrni.
- 3 Meddig maradhat bent a kanül a helyén? Általában 72–96 óráig biztonságos, de ez az állapottól és a kezelés szükségességétől is függ.
Az intravénás kanül valóban sokak számára ismeretlen, mégis életmentő eszköz, amellyel nap mint nap találkozhatunk kórházi vagy sürgősségi helyzetekben.
Forrás: EgészségKalauz
Egyszerű eszköz – mégis életmentő
Az intravénás kanül az egyik legalapvetőbb, mégis legfontosabb eszköz a modern sürgősségi ellátásban. Minél hamarabb kerül használatba, annál gyorsabban indulhat a kezelés. Ezért ha mentős, orvos vagy nővér javasolja, ne tiltakozzon – hanem tudja: az eszköz Ön védelmét szolgálja.
A mentők mentették meg a barátságot, miután egy férfi átfúrta régi cimborája tenyerét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!