Ezeket látta már?

Mi a legjobb csontritkulás ellen? Ebből tudhatja, ha meggyengültek a csontjai

Betegségek
2024. április 15. 11:34
Mi a legjobb csontritkulás ellen gyenge csont

Mire a betegség első jeleit érzékeljük, a csonttömeg legalább 30%-a már eltűnt. Sokszor a beteg nem is tud arról, hogy csonttörése volt.

Idővel a csontjainkban található ásványi anyagok mennyisége csökken, a csont elgyengül, megnő a csonttörések rizikója. Ez gyakori panasz, különösen az idősebb nők esetében. A csontritkulás kialakulását megelőzni elsősorban a csontépülés fokozásával lehetséges. A csontépülést segíteni lehet rendszeres fizikai aktivitással, megfelelő táplálkozással (kálcium és fehérje bevitele).

Mi a csontritkulás?

A csontritkulás (osteoporosis) a csont mennyiségének, minőségének és működésének romlása, illetve csökkenése, mely sorozatos csonttöréssel jár. Elsősorban a nőket érinti klimaxot követő évektől kezdődően. Időskorban a nők egy harmada, a férfiak egy hatoda szenved csípőtörésben.

A csontritkulás kialakulását két tényező befolyásolja:

  1. 1 az élet első 40 éve során megvalósuló csont-felépülés,
  2. 2 valamint az ezt követő csont leépülés mértéke.

A csontszövetben mind fiatal mind idős korban folyamatos épülés és lebomlás zajlik. A csont ilyen szintű anyagcseréjével alkalmazkodik a környezeti megterheléshez, újítja meg időről időre szöveti felépítését. A csontritkulás akkor kezdődik, amikor a csont lebontása nagyobb mértékű, mint a csont-építés.

A csontanyagcsere nem azonos szintű a két féle csontállományban

A szivacsos állományban nagyobb mértékű, a kompakt állományban alacsonyabb. Ennek megfelelően a csontritkulás tünetei (csontsűrűség csökkenése, csonttörések) először azon csontokban jelentkeznek, ahol nagyobb a szivacsos csont állománya: csukló, gerinccsigolyák, combcsont.

A csontátépülésben megfigyelhető arányváltozás – lebomlás előtérbe kerülése – mögött elsősorban a klimaxszal összefüggő endokrinológiai változások, elsősorban az ösztrogén szint jelentős csökkenése áll. Az ösztrogén ugyanis a csont épülését fokozza.

Mi idézhet elő msodlagos csontritkulást?

  • anorexia nervosa
  • hiperprolaktinémia
  • pajzsmirigy működési zavar
  • mellékpajzsmirigy működési zavar
  • mellékvesekéreg túlműködés
  • emésztési és felszívódási zavarok
  • csontvelő betegségek
  • autoimmun betegségek
  • alkoholizmus
  • reumatoid artritis
  • mozgásképesség elvesztése
  • szteroid-kezelés

A csontritkulás tünete a csonttörés

A csontritkulásnak (osteoporosis) nincsenek tünetei. A betegség első érzékelhető jelei a csonttörések. Ekkor azonban a csonttömeg legalább 30%-a már eltűnt. Leggyakoribb csonttörések: csuklótörés, csigolyatörések, csípőtörés.

Sajnálatos” módon a csigolyatörések szintén tünetmentesek tudnak lenni. Így sokszor a beteg nem is tud arról, hogy csonttörése volt, sőt a vizsgáló orvos sem észleli. Igen gyakran fordul elő, hogy csak a törési jeleket külön kereső röntgen orvos találja meg a törés(ek) nyomait.

A betegség előre haladtával, a sorozatos csigolyatörésekkel a testmagasság folyamatosan csökken, a gerinc előre hajlik, a mellkas és a hasi rész összenyomódik. Ez hátfájdalommal, emésztési és légzési panaszokkal jár.

Hogyan vizsgálják ki a csontritkulást az orvosok?

A csontritkulás (osteoporosis) diagnózisának alapja a csontsűrűség mérése. A csont sűrűségének mérése során gyakorlatilag a csont kálcium tartalmát mérjik meg. A csontsűrűségre nem létezik abszolút viszonyítási szám. A mérés során kapott eredményt minden esetben az illető nemének, életkorának megfelelő „egészségesekben” mért átlagértékhez viszonyítjuk, és az átlagtól való eltérés mértékében adják meg.

A csontsűrűség mérésének legpontosabb módja az ún. DEXA, azaz a röntgen sugarak elnyelődésén alapuló mérés. Leggyakrabban mért régiók a szivacsos csontállományban gazdag területek, mint a csukló, a csigolyák és a csípő. Gyors és szűréshez alkalmas a sarokcsont sűrűségét mérő ultrahangos készülék.

A csontsűrűség elsősorban a kezeletlen csontrendszer állapotának felmérésére alkalmas. Kezelést követően már csak a kezelés eredményességére lehet következtetni a kiindulási értékekhez hasonlított változásokból.

Laborvizsgálatok. A csontritkulás diagnózisának felállításához, a pontos mértékének megállapításához elengedhetetlen a csontanyagcserére jellemző laborparaméterek meghatározása: szérum kálcium szint, szérum foszfát szint, parathormon szint.

Röntgen. A csontritkulás szövődményeinek felderítésére, súlyosságának megállapítására szolgál. Csonttörések, csigolyatest összeroppanások állapíthatók meg belőle.

Csonttörési rizikó megbecslése. A csontritkulás súlyosságának egyik fokmérője, hogy mekkora esélye van a betegnek csonttörés kialakulására a következő tíz évben. A WHO által kidolgozott becslési kérdőívet itt találja: FRAX.

Hogyan kezelhető a csontritkulás?

A csontritkulás kezelése a megelőzéssel kezdődik. És itt nem lehet eléggé hangsúlyozni a rendszeres fizikai aktivitást, a mozgást. Amennyiben a vázizomrendszer igénybevétele csökken, a szervezet leépíti a „felesleget”. Ahogy a nem használt izmok sorvadnak (ld. gipsz viselése során eltűnő izmok), úgy ez az eltűnés igaz a nem használt, nem terhelt csontokra is. „Gyógyszeres” kezelés során a D-vitamin és kálcium pótlás minden esetben kötelező.

Egyéb gyógyszeres kezelés során cél a csontállomány csökkenésének lassítása, megállítása, esetleg növelése. Erre alkalmas készítmények a női hormonpótlók, valamint a speciális csontritkulás ellenes készítmények, kalcitonin hormon, parathormon ellenes készítmény.

Mi a legjobb, amit csontritkulás ellen tehetünk?

Az Alma gyógyszertár összegyűjtötte, mit tegyünk, mit kerüljünk.

  • Figyeljen oda a kalciumbevitelre. Szinte mindenki tisztában van azzal, hogy a csontritkulás megelőzéséhez elegendő ásványi anyagot, főként kalciumot kell fogyasztani. A legtöbb ember szervezete mégis kevesebb kalciumhoz jut, mint az ajánlott napi mennyiség, mely egy felnőtt nő esetében 1200 mg. Nemcsak a tejtermékek tartalmaznak kalciumot, hanem a sötétzöld leveles zöldségek és a szárított gyümölcsök is!
  • Mozogjon többet. A rendszeres testmozgásnak rengeteg pozitív hatása van. A csontok erejének, erősségének megőrzése csak egy ezek közül. A szakemberek szerint a legjobbak az erősítő, súlyzós vagy saját testsúllyal végzett gyakorlatok, de a séta, a tánc, az úszás vagy a kerékpározás is javíthatja a csontok állapotát. Ideális esetben naponta fél órát érdemes sportolni!
  • Szokjon le a dohányzásról. A dohányzás az egyik olyan tevékenység, mely bizonyítottan évekkel lerövidítheti az életünket, és számtalan betegség kockázatát növeli. Kevesen tudják, hogy a csontritkulás is ezek között van. A dohánytermékekben ugyanis olyan vegyületeket is találunk, melyek meggátolják, hogy a kalcium beépülhessen a csontokba. A dohányzásról való leszokással tehát a csontok egészségének megőrzéséért is sokat tehetünk!
  • Fogyasszon kevesebb sót. A sófogyasztás csökkentése a legtöbb ember számára a magas vérnyomás elleni küzdelem egyik fontos eleme, ám a csontritkulás megelőzésében is szerepet játszik. A túl sok só ugyanis hatással van a szervezet kalcium-anyagcseréjére, és a csonttörések kockázatát is megnövelheti. A szakmai ajánlások szerint érdemes 2000 mg-nál kevesebb nátriumot, azaz kevesebb mint 5 gramm sót fogyasztani naponta.
  • Igyon kevesebb kávét. Bár a kávénak jó néhány pozitív hatását ismerjük, a túl sok koffein sajnos gyengítheti a csontokat, mert rossz hatással van a kalcium és a csontok egészségéhez nélkülözhetetlen D-vitamin anyagcseréjére egyaránt. Szerencsére nem kell teljesen lemondani a kávéról, de próbáljunk meg naponta 4 csésze alatt maradni!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

A csontritkulás kockázati tényezői: ezekre figyeljen

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# csontritkulás # csonttörés # osteoporosis # csontsűrűség # klimax # D-vitamin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés