Ezeket látta már?

Így tegye biztonságossá a lakást, ha otthon ápolja a szerettét

Otthonápolás
2020. november 18. 18:50
otthonapolas, gondozás

Ha otthonunkban gondozzuk, ápoljuk tartósan beteg, esetleg idős hozzátartozónkat, nagyon fontos, hogy a környezete ne csak kényelmes és esztétikus, de kellően biztonságos is legyen.

Ha szeretteink, beteg, idős hozzátartozóink otthoni ápolásáról gondolkodunk, számtalan kérdés merülhet fel bennünk, azonban a biztonságos környezet megteremtése gyakran hátra sorolódik azon a bizonyos listán. Pedig rendkívül fontos, például azért, hogy az esetleges későbbi, súlyos problémákat megelőzhessük. Egy biztonságos otthonban jóval kisebb az esélye a kisebb-nagyobb baleseteknek.

Első lépések: a legalapvetőbbek tisztázása

Az első lépés természetesen az, hogy felmérjük, milyen a gondozott jelenlegi állapota és előreláthatóan hogyan fog ez változni a jövőben. Mennyire képes egyedül mozogni, szüksége van-e támogatásra, vagy valamilyen segédeszközre? Milyen a látása, a mozgáskoordinációja, az egyensúlyérzéke, a finom motorikus képességei? Különösen a demens betegek esetében azon is el kell gondolkozni, képes-e az érintett megérteni, megjegyezni vagy betartani utasításokat, szabályokat, vagy nehezére esik értelmezni az őt körülvevő világot. Hajlamos-e például arra, hogy irracionális döntéseket hozzon? Ezek mind olyan szempontok, melyek befolyásolják a gondozott biztonságát. A biztonságérzet különösen fontos lehet, ha a gondozott nem korábbi jól ismert, megszokott lakhelyére kerül.

A legegyszerűbb, ha lépésről lépésre végigvesszük gondozottunk napirendjét, a felkeléstől egészen az éjszakai pihenésig, és átgondoljuk, mikor milyen veszélyforrásnak van kitéve, illetve, mikor hogyan tudjuk megkönnyíteni az életét. Lehet, hogy ez a tervezés feleslegesnek tűnik, amikor más, égetőbb problémák is vannak, de ne feledjük: ha biztonságban tudjuk szerettünket, azon a hatalmas terhen is enyhíthetünk valamennyit, mely ránk, gondozókra nehezedik.

Biztonságosabb otthon lépésről lépésre

Természetesen, minden esetben egyedileg kell mérlegelni, milyen tennivalóink vannak, a gondozott állapotát, körülményeinket, lehetőségeinket figyelembe véve. A következő tippek azonban jó kiindulási alapot jelenthetnek!

  • Ha lehetőségünk van rá, szerezzünk be az ágy mellé tehető betegfigyelő monitort (bébimonitort), melyen keresztül azonnal meghalljuk, ha a gondozott szólít minket.
  • Szereljünk fel füst- és szénmonoxid-érzékelőket, folyamatosan ellenőrizzük ezek megfelelő működését.
  • Legyen otthon, könnyen elérhető helyen legalább egy porral oltó tűzoltókészülék.
  • Távolítsuk el a kisebb szőnyegeket, melyeken könnyű elcsúszni!
  • Ellenőrizzük, hogy nincs-e olyan drót, vezeték, melybe könnyű megbotlani, belegabalyodni. Azt is rendszeresen vizsgáljuk meg, vannak-e sérülések a vezetékeken.
  • Ellenőrizzük a villanykapcsolók, konnektorok biztonságosságát!
  • Vizsgáljuk át, milyenek az otthonunkban a fényviszonyok, van-e olyan hely, mely sötétebb a kelleténél!
  • Jó szolgálatot tehetnek az alacsonyra helyezett, tompa fényű éjszakai lámpák, illetve a mozgásérzékelős villanykapcsolók.
  • Szereljünk leesésgátlót az ágy szélére!
  • A fürdőszobába szereljünk kapaszkodót a kád vagy zuhanyfülke falára, esetleg a vécé mellé.
  • A férfiaknak szerezzünk be elektromos borotvát, mellyel nem tudják megvágni magukat.
  • A fürdőszobában mindenképpen olyan konnektorokat szereljünk be, melyek vízcsepp-biztosak (pl. csapófedéllel felszereltek).
  • A mérgezésveszély ellen a tisztítószereket, vegyszereket és gyógyszereket tartsuk zárható szekrényben! Soha ne tegyünk mérgező vegyszert olyan edénybe, melyben biztonságos folyadékot is tárulunk (pl. ásványvizes üvegbe)!
  • Ha háziállatunk van, helyezzük el az ő etető- és vizes tálkáját, játékait, felszereléseit, hogy a gondozottunk ne ütközhessen vagy léphessen bele.
  • Ha lehetőségünk van rá, alakítsuk ki úgy a falat és a padlót, hogy a színek kontrasztosak, egymástól elütőek legyenek. Ez segítheti a mélységérzékelést és a térbeli tájékozódást is.
  • A nagy üvegablakokra, üvegajtókra tegyünk jelző matricát!
  • Ellenőrizzük, hogy az otthonunkban lévő tükrök kellően biztonságosan vannak-e felszerelve, illetve, helyzetük, külsejük nem összezavaró (pl. összetéveszthetőek-e ajtóval, ablakkal). Ha úgy gondoljuk, akár el is távolíthatjuk ezeket, a bizonytalanabb gondozott számára sajnos a saját tükörképe is ijesztő lehet.
  • A lépcsőkre tegyünk stabilan rögzíthető csúszásgátló szőnyeget!
  • A küszöbre, lépcsőre tegyünk figyelemfelhívó színű, esetleg sötétben foszforeszkáló csíkot!
  • A konyhában tegyük könnyen elérhető helyre a poharakat, tányérokat, evőeszközöket.
  • A hálószoba, fürdőszoba ajtajáról szereljük le a zárakat vagy vegyük ki ezekből a kulcsot, nehogy a gondozott véletlenül bezárja magát (vagy éppen minket).
  • Szintén gondoskodjunk olyan potenciális veszélyforrások biztonságos tárolásáról, mint a gyufa, öngyújtó, a kések és ollók, a kerti szerszámok.
  • Ellenőrizzük a háztartási eszközök működését, biztonságosságát, illetve, hogy mennyire vannak ezek elérhető közelben a gondozott számára.
  • Legyünk különösen körültekintőek a hősugárzók és elektromos takarók használata esetén! Soha ne hagyjuk ezeket felügyelet nélkül, és lehetőleg ne engedjük, hogy a gondozott egyedül használja őket.
  • Amennyiben otthonunk riasztórendszerrel van ellátva, mindenképpen jelezzük az üzemeltető cégnek, hogy otthon gondozzuk a szerettünket.

Otthonápolás: erre figyeljen, amikor a beteg hozzátartozójával kommunikál

Ha a gondozott demens

Demens, romló kognitív képességekkel bíró gondozott esetén érdemes még néhány dologra odafigyelni. Az érintettek számára nehézséget okozhat megismerni a szeretteiket, ismerőseiket, hajlamosak lehetnek arra, hogy megpróbálják elhagyni az otthonukat, vagy éppen elfelejthetik, hogyan kell a hétköznapi, jól megszokott tevékenységeket elvégezni. Gyakran nem tudják felmérni a tetteik következményét vagy nem tudnak racionális döntéseket hozni. Sajnos, arról sem feledkezhetünk el, hogy van, akik megpróbálhatnak visszaélni ezzel a helyzettel, egy idős, demens személy könnyen bűnözők áldozatává válhat, még a saját otthonában is!

  • Lehetőség szerint szereljünk fel kamerát, melynek segítségével figyelemmel követhetjük az otthonunkat, a gondozottat, még esetleg akkor is, ha rövid időre el kell mennünk otthonról.
  • Szereljünk fel olyan zárat a bejárati ajtóra, melyet a gondozott nem tud kinyitni.
  • Tartsuk biztonságos, esetleg zárható helyen a kulcsokat, a bankkártyákat, a készpénzt és más értéktárgyakat!
  • Szerezzünk be a gondozott számára a személyi és egészségügyi adatait, illetve az elérhetőségeinket feltüntető karkötőt, nyakláncot. Ruháiba, táskájába, pénztárcájába, kulcstartójára is tehetünk ilyen azonosítót!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# otthonápolás # otthonápolás eszközei # demencia # ápolás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés