Mitől lehet véres a kutyám széklete?
Sok gazdi gyomra rögtön összeszorul, ha vért vesz észre kutyája székletében.
Kutyája egészsége érdekében elengedhetetlen, hogy rendszeresen ellenőrizze kedvence székletét. A kutya ürüléke ugyanis jelentős információkat közvetíthet az állat egészségi állapotáról, illetve a lehetséges problémákról. A széklet színének, állagának és rendszerességének változásai gyakran az első jele annak hogy valami nincs rendben a kutya szervezetében.
Az egyik legaggasztóbb jel, amelyet észlelhet, az a véres széklet. Hogy mi minden okozhatja és mikor kell ezzel mielőbb állatorvoshoz fordulni?
Miért véres a kutyám széklete?
A vér megjelenése a kutya székletében sokkoló lehet, melynek hátterében sok minden állhat.
Nem megfelelő étel
Egyik gyakori ok, hogy a kutya rossz vagy nem megfelelő ételt fogyasztott, vagy épp egy új étel kerül az etetési rutinba. Itt nem feltétlen tápra és különböző valódi ételekre kell gondolni, hiszen könnyen lehet, hogy a kedvence elfalatozott például csontokat, botokat, játékokat, mérgező anyagokat, szemetet.
Betegségek
Betegségek, paraziták, daganatok, a gyomor-bél traktusban kialakuló problémák, fertőzések is okozhatnak véres székletet. Érdemes tudni, hogy nemcsak az emésztőrendszer zavara okozhatja a panaszt, hanem olyan szervek betegségei is, mint a máj, a vesék vagy a véralvadási zavarok. Ilyen például:
- vérzési rendellenességek
- máj- vagy vesebetegség
- immunrendszeri problémák
- hormonális problémák
- daganatok
További lehetséges okok:
- gyomorfekély
- ételallergiák vagy intoleranciák
- sérülések
- bélrendszeri elzáródás
- anális mirigy problémák
- ánusz repedés
Mit tegyek, ha a kutyám véreset kakil és hány?
Amennyiben kutyája széklete véres és hány, azonnal keressen fel állatorvost! A hányás és a vérveszteség együtt súlyos kiszáradást okozhat, ami életveszélyes lehet. Ez a kombináció a komolyabb betegségek jele is lehet, ezért nem szabad késlekedni!
Hogyan nézhet ki a vér jelenléte a kutyák székletében?
A vér megjelenése többféle formában történhet, és a szín, valamint a helyzet segít meghatározni, a bélrendszer melyik részről származik.
Hematochezia: ekkor élénkvörös vér létható a székletben. Ez általában azt jelzi, hogy a vér az emésztőrendszer alsó szakaszából, például a vastagbélből vagy a végbélnyílás környékéről származik. A vér élénkvörös, mert nem ment át a teljes emésztési folyamaton, így "frissnek" tűnik, amikor kijön a szervezetből.
A vér megjelenése gyakran hasmenéssel jár, és vöröses árnyalatú lehet. A kutya ilyenkor gyakran nagyobb mennyiségű és lágy vagy folyékony székletet ürít, melyet néha nyálka is borít. A széklet külső oldalán is látható lehet a vér, ami a vastagbél problémáira utalhat.
Meléna: ekkor a széklet fekete, kátrányos. A vér a felső emésztőrendszerből (például a gyomorból vagy a vékonybélből) származik, ezért a széklet sötét vagy fekete színű lesz.
Hátterében állhatnak például fekélyek, gyulladások vagy daganatok. Ilyen esetekben a széklet tömörebb lehet, és sötétebb árnyalatú.
Csak vér távozik: ilyenkor a kutya csak vért ürít, széklet nélkül. Ilyenkor a belek üresek vagy a széklet folyékony, de a vér mégis kijön. Ez különösen akkor fordulhat elő, ha a kutyának belső vérzése van, vagy a vérzés a végbélnyílás környékén van, nagy mennyiségben.
Honnan sejtheti, hogy enyhébb probléma okozza kutyája véres székletét?
Ha kutya egészségesnek tűnik, nincsenek más tünetek és normálisan eszik-iszik, és jó a kedve, valószínű, hogy nincs komoly gond. Akkor se kell egyből súlyos problémára gondolni, ha nemrégiben váltottunk tápot, vagy esetleg a kutya megevett valami szokatlant (ami nem veszélyes, nem mérgező), ami magyarázhatja a vér jelenlétét.
Mikor forduljon azonnal állatorvoshoz?
Ha kutyája széklete véres és a következő tünetek közül bármelyiket produkálja, azonnal keressen fel állatorvost:
- gyengeség, letargia
- halvány íny
- hányás
- nagy mennyiségben távozik a vér
- étel vagy víz megtagadása
- kutyája nem reagál, zavart
- egyensúlyproblémák
Ezek a jelek súlyos betegségek vagy sokk jelei lehetnek, ezért azonnali szakértői segítséget igényelnek.
Miért lógatja vagy nyomja a falhoz a fejét a kutya? Sose hagyja figyelmen kívül ezt a jelet!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!