Ezeket látta már?

Autoimmun betegségek ellen ezt a vitamint ajánlják a szakemberek

Betegségek
2024. március 13. 07:49
Módosítva: egy napja
d vitamin, autoimmun betegség ellen

Egy tanulmány szerint kisebb eséllyel alakulnak ki autoimmun betegségek, ha valaki ilyen vitamint és étrend-kiegészítőt szed.

Kutatók vizsgálták a D-vitamin és az Omega-3 halolaj-kiegészítés és az autoimmun betegségek kialakulása közötti kapcsolatot. Összefüggést találtak mindkét táplálékkiegészítő, de különösen a D-vitamin 5 éven át történő szedése és az autoimmun betegségek csökkent aránya között - írja a Medical News Today.

Az autoimmun betegségek fajtái

Az autoimmun betegségek olyan krónikus állapotok, amelyekben a szervezet spontán gyulladásos immunválaszt ad, még akkor is, ha nincs jelen fertőzés.

Az autoimmun állapotok közé tartoznak például a következők:

Az autoimmun állapotok a harmadik leggyakoribb betegség a fejlett világban, és a nők körében a vezető halálozási ok. Mivel jelenleg nincs gyógymód, és az ember csak a tüneteket tudja kezelni, ezek a betegségek jelentős társadalmi következményekkel járnak. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy az Egyesült Államokban az amerikai őslakosok és a fekete bőrűek körében aránytalanul nagyobb az autoimmun betegségek kockázata, mint a fehér bőrűeknél.

A D-vitamin és az omega-3 hatása

Egyes tanulmányok szerint a D-vitamin és az Omega-3 halolaj képes lehet szabályozni a gyulladásban és a veleszületett immunválaszokban szerepet játszó géneket. Egy nemrégiben készült tanulmányban bostoni kutatók az Egyesült Államokban egy országos, placebokontrollált vizsgálatban a D-vitamin- és Omega-3 zsírsav-kiegészítők és az autoimmun betegség kialakulása közötti kapcsolatot vizsgálták.

Megállapították, hogy a D-vitamin-pótlás 22%-kal alacsonyabb arányban vezetett az autoimmun betegség kialakulásához. Emellett az Omega-3 zsírsav-kiegészítés 15%-kal kisebb autoimmun betegség kialakulásának kockázatát eredményezte, bár ezek az eredmények statisztikailag nem voltak szignifikánsak.

- Az autoimmun betegségek több mint 80 különböző, egymással összefüggő betegség csoportját alkotják, és előfordulási gyakoriságuk és egészségügyi hatásuk az életkor előrehaladtával növekszik - mondta Dr. Karen Harte Costenbader, a bostoni Brigham and Women's Hospital orvosprofesszora. - Ez az első közvetlen bizonyíték arra, hogy tehetünk valamit a megelőzésük érdekében az idősebb felnőtteknél.

A kutatók a résztvevőket egy kiterjesztő vizsgálatban 2 évig követik tovább, hogy teszteljék a D-vitamin és az Omega-3 autoimmun betegségeket csökkentő hatásának az időbeli lefolyását.

Megelőzés, adagolás - tudnivalók

A D-vitamin és az Omega-3 zsírsavak immunrendszerre gyakorolt kedvező hatása nem új keletű, de egyre több tudományos bizonyíték támasztja alá szerepüket a megelőzésben. A D-vitamin nemcsak a csontok egészségéért felel, hanem kulcsszerepet játszik az immunsejtek működésének finomhangolásában.

A magyar lakosság jelentős része – különösen a téli hónapokban – D-vitamin-hiányos, ami fokozott hajlamot jelenthet a gyulladásos és autoimmun állapotok kialakulására. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) ajánlása szerint felnőtteknek napi 2000 NE D-vitamin bevitele javasolt, de egyéni tényezők (pl. túlsúly, időskor, felszívódási zavar) befolyásolhatják az optimális dózist.

Az Omega-3 zsírsavak – különösen az EPA és a DHA – gyulladáscsökkentő hatásuk révén segíthetik az immunválasz kiegyensúlyozását. A legjobb források közé tartoznak a tengeri halak (pl. lazac, makréla, hering), de étrend-kiegészítő formájában is biztonságosan fogyaszthatók. Fontos azonban figyelembe venni az adagolást: napi 1000 mg EPA + DHA bevitele már kedvező immunológiai hatást fejthet ki, ám a vérhígító gyógyszert szedők számára érdemes előzetesen orvossal egyeztetni.

A megelőzésben tehát kulcsfontosságú a hosszú távú, rendszeres kiegészítés, de a túlzott mennyiség is árthat. Ezért tanácsos laborvizsgálattal ellenőriztetni a D-vitamin szintet, és az étrend-kiegészítést személyre szabottan beállítani.

D-vitamin pótlás: kinek mennyi kell belőle? Ez határozza meg!
Kapcsolódó cikk

D-vitamin pótlás: kinek mennyi kell belőle? Ez határozza meg!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MedicalNewsToday
# Autoimmun betegségek # D-vitamin # omega-3 # pajzsmirigy # Hashimoto # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés