Autoimmun betegségek ellen ezt a vitamint ajánlják a szakemberek
Egy tanulmány szerint kisebb eséllyel alakulnak ki autoimmun betegségek, ha valaki ilyen vitamint és étrend-kiegészítőt szed.
Kutatók vizsgálták a D-vitamin és az Omega-3 halolaj-kiegészítés és az autoimmun betegségek kialakulása közötti kapcsolatot. Összefüggést találtak mindkét táplálékkiegészítő, de különösen a D-vitamin 5 éven át történő szedése és az autoimmun betegségek csökkent aránya között - írja a Medical News Today.
Az autoimmun betegségek fajtái
Az autoimmun betegségek olyan krónikus állapotok, amelyekben a szervezet spontán gyulladásos immunválaszt ad, még akkor is, ha nincs jelen fertőzés.
Az autoimmun állapotok közé tartoznak például a következők:
- autoimmun pajzsmirigybetegség (Hashimoto)
- 1-es típusú cukorbetegség
- gyulladásos bélbetegség
- sclerosis multiplex
- pikkelysömör
- reumatoid artritisz (RA)
Az autoimmun állapotok a harmadik leggyakoribb betegség a fejlett világban, és a nők körében a vezető halálozási ok. Mivel jelenleg nincs gyógymód, és az ember csak a tüneteket tudja kezelni, ezek a betegségek jelentős társadalmi következményekkel járnak. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy az Egyesült Államokban az amerikai őslakosok és a fekete bőrűek körében aránytalanul nagyobb az autoimmun betegségek kockázata, mint a fehér bőrűeknél.
A D-vitamin és az omega-3 hatása
Egyes tanulmányok szerint a D-vitamin és az Omega-3 halolaj képes lehet szabályozni a gyulladásban és a veleszületett immunválaszokban szerepet játszó géneket. Egy nemrégiben készült tanulmányban bostoni kutatók az Egyesült Államokban egy országos, placebokontrollált vizsgálatban a D-vitamin- és Omega-3 zsírsav-kiegészítők és az autoimmun betegség kialakulása közötti kapcsolatot vizsgálták.
Megállapították, hogy a D-vitamin-pótlás 22%-kal alacsonyabb arányban vezetett az autoimmun betegség kialakulásához. Emellett az Omega-3 zsírsav-kiegészítés 15%-kal kisebb autoimmun betegség kialakulásának kockázatát eredményezte, bár ezek az eredmények statisztikailag nem voltak szignifikánsak.
- Az autoimmun betegségek több mint 80 különböző, egymással összefüggő betegség csoportját alkotják, és előfordulási gyakoriságuk és egészségügyi hatásuk az életkor előrehaladtával növekszik - mondta Dr. Karen Harte Costenbader, a bostoni Brigham and Women's Hospital orvosprofesszora. - Ez az első közvetlen bizonyíték arra, hogy tehetünk valamit a megelőzésük érdekében az idősebb felnőtteknél.
A kutatók a résztvevőket egy kiterjesztő vizsgálatban 2 évig követik tovább, hogy teszteljék a D-vitamin és az Omega-3 autoimmun betegségeket csökkentő hatásának az időbeli lefolyását.
Megelőzés, adagolás - tudnivalók
A D-vitamin és az Omega-3 zsírsavak immunrendszerre gyakorolt kedvező hatása nem új keletű, de egyre több tudományos bizonyíték támasztja alá szerepüket a megelőzésben. A D-vitamin nemcsak a csontok egészségéért felel, hanem kulcsszerepet játszik az immunsejtek működésének finomhangolásában.
A magyar lakosság jelentős része – különösen a téli hónapokban – D-vitamin-hiányos, ami fokozott hajlamot jelenthet a gyulladásos és autoimmun állapotok kialakulására. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) ajánlása szerint felnőtteknek napi 2000 NE D-vitamin bevitele javasolt, de egyéni tényezők (pl. túlsúly, időskor, felszívódási zavar) befolyásolhatják az optimális dózist.
Az Omega-3 zsírsavak – különösen az EPA és a DHA – gyulladáscsökkentő hatásuk révén segíthetik az immunválasz kiegyensúlyozását. A legjobb források közé tartoznak a tengeri halak (pl. lazac, makréla, hering), de étrend-kiegészítő formájában is biztonságosan fogyaszthatók. Fontos azonban figyelembe venni az adagolást: napi 1000 mg EPA + DHA bevitele már kedvező immunológiai hatást fejthet ki, ám a vérhígító gyógyszert szedők számára érdemes előzetesen orvossal egyeztetni.
A megelőzésben tehát kulcsfontosságú a hosszú távú, rendszeres kiegészítés, de a túlzott mennyiség is árthat. Ezért tanácsos laborvizsgálattal ellenőriztetni a D-vitamin szintet, és az étrend-kiegészítést személyre szabottan beállítani.
D-vitamin pótlás: kinek mennyi kell belőle? Ez határozza meg!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!