18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Mi jó torokfájás ellen? Tényleg segít a pálinka, vagy ártunk vele?

Tünet
2025. március 16. 09:24
mi jó torokfájás ellen pálinka

Ön is hallott arról, hogy egy kis pálinka gyógyír lehet a torokfájásra? Vajon van ennek valóságalapja?

A torokfájás ellen számtalan készítmény és praktika létezik. Ezeket szedtük össze, valamint megosztjuk, mik azok, melyekre ilyenkor figyeljen és mik azok, amiket érdemes kerülnie.

A torokfájás, torokkaparás időnként mindenkinél jelentkezik, befolyásolva az általános közérzetet. A panasz hatással lehet a táplálkozásra, az ivásra, a beszédre, sőt, az alvásra is - nem csoda hát, hogy mielőbb szeretnénk csillapítani a kellemetlen érzést.

Erre a célra több készítmény és házi praktika is létezik, de előbb nézzük meg, miért is léphet fel a probléma.

A torokfájás okai

A torokfájás a torok érzékenysége, kaparása, irritációja, amely nyelés hatására romlik. A probléma leggyakoribb oka vírusfertőzés, ám ritkábban baktériumok (streptococcus fertőzés), illetve toxinok is generálhatják. Torokfájást okozhat még a túlságosan száraz nyálkahártya is, de akár reflux és daganatok is állhatnak a hátterében.

Sokan az allergiával is összekapcsolják, ám ez esetben a kaparó érzést nem maga az állapot, hanem az orrdugulás miatti gyakoribb szájlégzés, valamint a nyálkahártyát szárító orrspray-k okozzák.

A torokfájás mellett legtöbbször egyéb tünetek is jelen lehetnek:

Mire figyeljen, ha torokfájással küzd?

Amennyiben fáj a torka, az első és legfontosabb az, hogy tartsa nedvesen a nyálkahártyáját, így a megfelelő hidratálás elengedhetetlen! A bőséges folyadékfogyasztás megkönnyíti a nyelést és csillapítja a fájdalmat. Ezt nem csak ivással, de levesek fogyasztásával is fedezheti, sőt a nyálkahártya nedvesen tartása érdekében otthonában párásítót is használhat.

Csillapítsa fájdalmát házi praktikákkal

A torokfájás ellen számtalan otthoni praktika létezik. Ezek a következők:

  • sós vizes gargalizás
  • méz
  • gyógyteák (kamilla, borsmenta, zsálya, kakukkfű)
  • savanyúságlé
  • almaecet
  • mályva

Hideg vagy meleg a jobb torokfájásra?

Megoszlanak a vélemények arról, hogy a hideg vagy a meleg ételek/italok fogyasztása jobb a torokfájásra. Mindkét megoldásnak van létjogosultsága: előbbi esetben az erek összeszűkülnek és a fájdalom enyhül (gondoljunk csak arra, hogy mandulaműtét után is többen fagylaltot ajánlanak), míg meleg italok esetén a terület vérellátása javul, így az elpusztított kórokozókat és a torokváladékot gyorsabban elszállíthatja a szervezet. Nem beszélve arról, hogy a meleg szintén enyhítheti a fájdalmat. Hogy mégis melyiket érdemes választani? Röviden: azt, amelyik az adott pillanatban jól esik!

Pálinkát a fájó torokra? Nem biztos, hogy jó ötlet!

Régi magyar szokás, hogy torokfájás ellen pálinkát iszunk. Miért is ne - gondolhatnánk-, hiszen az alkohol fertőtlenít ugyebár. Ezzel csak az a gond, hogy ezt csakis külsőleg alkalmazva teszi, belsőleg nem. Tehát, ha legurítunk egy kis töményet, azzal nem győzzük le hamarabb a fertőzést, sőt, inkább rontunk a tüneteken, mivel az alkohol kiszáríthatja a nyálkahártyát! Bár enyhe érzéstelenítő hatása valóban van, ám ez sajnos igen rövid ideig tart, s hosszútávon biztosan nem segít. A pálinka helyi fájdalomcsillapító hatással sem bír, így a mai gyógyszerválaszték mellett a pálinka torokfájásra, gyomorfájdalomra, „torok-és gyomorfertőtlenítésre” nem ajánlott orvosi gyógymód.

Miért gondolják a magyarok, hogy a pálinka segít?

A pálinkának a népi hiedelem leginkább fertőtlenítő hatást tulajdonít, ez azonban nem tekinthető tudományosan megalapozottnak - adta meg a választ a Miapanasz blog szakértője. Az eddigi vizsgálatok szerint az alkoholnak (önmagában alkalmazva) érdemi fertőtlenítő hatása csak 70 % fölötti alkoholtartalomnál várható. A forgalomban lévő pálinkák alkoholtartalma 40-50 százalék közötti, de az igazi magyar házi pálinka is maximum 52 fokos, így az alkohol esetleges fertőtlenítő hatása ha csak ezt a logikát gondoljuk végig sem tudna érvényesülni.

De mást is érdemes végig gondolni: a fertőtlenítő szereknek van egy úgynevezett behatási ideje, ami átlagosan egy perc, tehát legalább ennyi idő kell, hogy fertőtlenítőként hatni kezdjen. Teoretikusan: ha sikerül legalább 70 fokos pálinkát előállítani, akkor a torokfertőtlenítő hatás eléréséhez legalább egy percig kellene gargalizálnunk a 70 fokos pálinkával, ami nonszensz.

További rossz hír, hogy az alkohol vizet von el a sejtekből. Torokfájás esetén a pálinkával gargalizálva, az egyébként is gyulladt szövetektől vizet vonunk el, emiatt az még inkább sérülékennyé válik, torkunk pedig rosszabb állapotba kerül, mint azelőtt volt.

A „gyomorfertőtlenítő” hatást elérni normális körülmények között szintén nem lehet. A párolgó alkohol a felső tápcsatornai szakaszon végig haladva felhígul és mire a gyomorba ér, már rég elveszíti fertőtlenítő hatását. Sőt, nagy mennyiségű, tömény pálinka elfogyasztása után a gyomor nyálkahártyája károsodik, ami még inkább súlyosbítja a problémát.

Nem véltelen, hogy éhgyomorra kimondottan nem ajánlatos pálinkát inni, hiszen ez még kártékonyabb a gyomor nyálkahártyájára. Az emésztést tekintve evés után fogyasztva viszont jótékony hatással bírhat. Gyomor-bélrendszeri görcsök, panaszok esetén az alkoholnak simaizom ellazító hatása van, ami csökkentheti a panaszokat.

Amikor már a házi praktikák nem segítenek

Előfordulhat, hogy a házi praktikák nem segítenek: ilyenkor érdemes gyógyszertárba menni, ahol különböző vény nélküli és receptre kapható készítményekkel vehetjük fel a torokfájás ellen a harcot. Ezek a legtöbbször fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaznak. A vény nélkül kapható szereken belül léteznek forró italporok, szopogató cukorkák, torokspray-k, pasztillák. Amennyiben nem múlik a probléma, úgy érdemes orvoshoz fordulni, mivel meglehet, hogy antibiotikumra van szükség, vagy allergia esetén antihisztaminos készítményre. Ha krónikussá válik a torokfájás, úgy mindenképp fel kell deríteni a háttérben meghúzódó okokat!

Mikor keressen fel orvost a torokfájással?

  • Ha a torokfájás több mint egy hétig tart.
  • Erős fejfájás kíséri.
  • Légzési/nyelési nehézség lép fel.
  • Fehér foltok a mandulákon, a garat hátsó részén.
  • Erős ízületi fájdalom jelentkezik.
  • Mellkasi fájdalom.

Összegezve

  • A torokfájás okai lehet pl. vírusfertőzés, baktériumok vagy akár túlságosan száraz nyálkahártya.
  • Fontos a megfelelő hidratálás és bőséges folyadékfogyasztás a torok nedvesen tartása érdekében.
  • Hideg és meleg italok/ételek egyaránt enyhíthetik a torokfájást.
  • Az alkoholnak külsőleg fertőtlenítő hatása van, belsőleg fogyasztva azonban nem gyógyítja a torokfájást, sőt akár ronthat is a tüneteken.
  • A 40-50% alkoholtartalmú pálinkának nincs valódi fertőtlenítő hatása, sőt, még akár száríthatja is a nyálkahártyát.
Torokfájás: ilyen, amikor nem megfázás, hanem reflux okozza
Ez a cikk is érdekelheti

Torokfájás: ilyen, amikor nem megfázás, hanem reflux okozza

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# torokfájás # torokkaparás # reflux # vírus # baktérium # fertőzés # Megfázás # nátha # pálinka

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés