Ezeket látta már?

Mitől viszket a bőrünk? Ennyiféle betegség okozhatja

viszketés, bőrviszketés,  pikkelysömör, gombás betegség, ekcéma, allergia, rühesség, tetvesség

A jelenséget kiváltó állapottól, illetve betegségtől függően a viszketés számos állapot tünete lehet - soroljuk.

Mire utal a bőrviszketés? Kádár László bőrgyógyász-kozmetológus szakorvos szerint, amellett, hogy a kérdés bonyolult, a válasz nem csak a bőrgyógyász kompetenciája lehet.

Egy rendkívül kellemetlen panaszról van szó, amely általában a bőrön jelentkezik, de ez sincs mindig így, hiszen bizonyos nyálkahártya gyulladásos esetekben viszkethet a torok és a garat is belülről. Az meg aztán egyáltalán nem biztos, hogy a bőrön jelentkező tünetek valóban bőrgyógyászati betegséget jelentenek.

A közönséges rovarcsípéstől a bőr kiszáradásán keresztül a bárányhimlőig és pikkelysömörig, a gombás betegségekig, ekcémáig és allergiáig sokféle ok lehet, de viszketéssel járhatnak különféle belgyógyászati kórok, mint a cukorbetegség, a máj, a vese betegségei, pajzsmirigyfunkció-zavarok, gyógyíthatatlan daganatos kórok és pszichés zavarok is, valamint nemi betegségek.

Ördögi kör: amikor a viszketéstől viszketünk

Bármi váltja ki az elviselhetetlen érzést, a viszketés vakarásra ösztönöz. És bár a vakarás nyomán 30-40 másodpercig megkönnyebbül a páciens - mert e rövid időre kikapcsol az agyunkat értesítő idegpálya - utána fokozott intenzitással jelentkezik a fájó, maró érzés, a viszketés még erőteljesebb lesz. Vagyis "ördögi kör" alakul ki, mert minél jobban vakarjuk a bőrt, annál jobban viszket, és még különféle bőrirritációk is kialakulhatnak.

Mit lehet mégis tenni? Ha a bőrön szemmel látható jelek mutatkoznak - kiütések, foltok -, akkor első menetben mégis a bőrgyógyászhoz tanácsos fordulni; amennyiben nem bőrbetegség okozza a viszketést, további vizsgálatokra küldi a pácienst. A viszketés belgyógyászati okainak kiderítése alapos kivizsgálást igényel. Az egyszerű, banális, hétköznapi panasz olykor súlyos belszervi problémákra utal.

A viszketés 50 árnyalata

A kezelés eredményessége az okok feltárásának függvénye. Értelemszerűen kétféle lehet: tüneti vagy oki. Vagyis az egyszerű gyulladáscsökkentő kenőcsöktől, a hűsítő, fájdalomenyhítő készítményekig, nyugtató szerekig, az antihisztaminos szerektől a szteroidokig többféle lehetőség adódik, de végleges gyógyulást csak az okok feltárása és azok megszüntetése hozhat.

Nem véletlen, hogy a betegeket és orvosokat egyaránt próbára tevő jelenség a kutatók számára is izgalmas feladat. Annál is inkább, mert egyre több embert érint. Egy felmérés szerint a betegek 8 százaléka krónikus, visszatérő viszketés miatt fordul háziorvosához.

A mai álláspont szerint a bőrben a hámréteg és a kötőszövet határán végződő idegrostok stimulációja okozza a viszketés kínzó érzését, amelyek kapcsolatban állnak a gerincvelőn és az agyalapon keresztül az agykéreggel. A kutatók egy része úgy tartja, hogy a viszketés a fájdalomérzet egyik fajtája. A fájdalmat és viszketést közvetítő idegpályák tanulmányozása újabb gyógyszerek kifejlesztéséhez nyújthat segítséget.

Arról is érkeznek hírek, hogy amerikai kutatók állatkísérletek során felfedezték a viszketés génjét, amely a későbbiekben a célzott kezelések kidolgozását teheti lehetővé. Európában már működik viszketésambulancia is, ahol enyhítenek a panaszokon. Ami biztos: a viszketés vakarásra ösztönöz, a vakarás pedig újabb viszkető fájdalmat okoz.

Az orvosok mai álláspontja szerint a viszketést - főként, ha nem átmeneti, hanem hosszan tartó - komolyan kell venni, mert mintegy félszáz betegség okozója lehet. Bár önmagában nem számít betegségnek, olyan tünet, amely mindenképpen jelzés értékű.

A viszketést kiváltó leggyakoribb okok

  • Ekcéma: a bőr szárazzá, repedezetté válik, emellett nagyfokú bőrpír (vörösség) és bőrviszketés jellemzi.
  • Csalánkiütés (urticaria): kifejezetten viszkető, rövid ideig megjelenő, helyét gyakran változtató, apró, világos vagy vörös duzzanat.
  • Atopiás dermatitis: többnyire a könyök, térdhajlat és nyak területén, valamint a comb belső felszínén jelenik meg, súlyossági foka változó, általában csekély mértékű panaszokat okoz. A betegség súlyosabb tünete lehet a repedezett, fájdalmas és akár vérző bőrjelenség jelenléte. A bőr száraz, durva tapintatú.
  • Rovarcsípés: egyes rovarok (például méh, darázs, lódarázs, hangya) csípése súlyos allergiás rohamot (anafilaxiás sokk) okozhat.
  • Ótvar (impetigo): bőrfertőzés, amelyet a testen bárhol, de főként az arcon, karon és lábon megjelenő hólyagok kísérnek.
  • Rühesség: leggyakoribb tünete az erős viszketés, amely éjszakánként rosszabbodik. A rühatkák az általuk érintett bőrterületen kiütéseket okoznak.
  • Tetvesség: súlyos viszketést okoz, a bőr bármely részén előfordulhat. A hajas fejbőr fertőzése esetén a tarkótáji nyirokcsomók megduzzadhatnak. A ruhatetű okozta viszketés erősebb a vállakon, fartájékon és hason. A lapostetű a hímvesszőn, szeméremtesten és a végbélnyílás körül okoz viszketést.

Mit tehet bőrviszketés esetén?

Bőre kiszáradása ellen használjon színezék- és illatmentes hidratálókrémet. Enyhíthetik a tüneteit a mentol-, kámfor-, kamilla-, eukaliptuszalapú, nyugtató készítmények.

Vágja rövidre a körmét, mellőzze a gyapjú- és műszálas ruházat viselését, hordjon szellős, pamutból készült ruhaneműt. Használjon színezék- és illatmentes tisztálkodó szereket és kozmetikumokat.

A fűtési időszakban párásítsa lakása levegőjét, illetve ügyeljen a lakás tisztántartására is – a poratkák elszaporodásának elkerülése érdekében.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a viszketés nem múlik, zavarja a mindennapi aktivitást és rontja az életminőséget, forduljon háziorvosához vagy bőrgyógyász szakorvoshoz. Ha testszerte észleli a viszketést, feltétlenül javasolt a kivizsgálás, mivel a bőrviszketés komolyabb betegség tünete is lehet.

Ha rovarcsípést követően a csípés helyén viszkető bőr mellett a szemek, az ajkak vagy a kéz- és a lábfej duzzanatát észleli, szédül vagy ájulás kerülgeti, sípoló vagy nehézkes légzést tapasztal, alhasi fájdalmat érez, hányinger és hányás jelentkezik, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Ugyanezt tegye, ha a környezetében bárkinél a felsorolt tüneteket és/vagy eszméletvesztést észlel.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Bőrviszketés és kipirosodott arc - ezek a cukorbetegség tünetei

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#Cukorbetegség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához