Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ezeket a betegségeket okozhatja az alváshiány

Pr
2023. január 30. 09:30
Ezeket a betegségeket okozhatja az alváshiány

Bár még mindig nem vesszük komolyan a pihentető alvás fontosságát, nem árt tudni, hogy az alváshiány számos súlyos egészségi problémát okoz, ugyanis hosszú távon növeli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.

Mindenkinek szüksége van a pihentető alvásra

Megfelelő mennyiségű, pihentető alvásra mindenkinek szüksége van, hiszen alvás közben nemcsak a testünk pihen, hanem az agyunk is regenerálódik. Ha eleget alszunk és ki tudjuk pihenni magunkat, akkor a kreativitásunk akár meg is háromszorozódhat, ellenben, ha fáradtan ébredünk, úgy napközben kevésbé tudunk majd koncentrálni, és a kreativitásunk is csökkenni fog. Alvás közben az egész testünk pihen, a szívünk lassabban dobog, és ilyenkor az izmaink is ellazulnak. A modern világban sajnos naponta „erőszakoljuk meg” a belső ritmusunkat, ám a kialvatlansággal az egészségünket is kockára tesszük, hiszen az alváshiány néha még a dohányzásnál vagy az alkoholfogyasztásnál is károsabb a szervezetünknek.

Az alváshiány rövid távú hatása

Az alváshiánynak vannak azonnali és hosszú távú negatív hatásai is. A kialvatlanság miatt jelentősen megnő a balesetek kockázata, nő az orvosi műhibák száma, rosszabbul reagálunk a stresszre, ezért számos feszültség forrása is lehet. Mivel a kevés alvás csökkenti a kreativitást, ezért fáradtan a problémamegoldó képességünk is rosszabb.

Az alváshiány hosszú távú hatásai

1. Agysejtek pusztulása. Az alváshiány visszafordíthatatlan károsodásokat okozhat az agyban, és az agysejtek pusztulásához is vezethet. Leginkább azok a neuronok vannak veszélyben, amelyek a figyelemben és a tanulási képességekben játszanak szerepet.

2. Stroke. Megnövekszik a szélütés kockázata, különösen olyanok esetében, akik egyébként teljesen egészségesek.

3. Gyorsuló öregedés. A túl kevés alvás a bőr idő előtti öregedését okozza: a rosszul alvók könnyebben ráncosodnak, csökken a bőrük rugalmassága is.

4. Magas vérnyomás és elhízás. Már egyetlen hét alváshiány is elég ahhoz, hogy rengeteg, közel 700 génünk megváltozzon. Köztük azok is, amelyek az immunfolyamatokért, illetve a stressz feldolgozásáért felelősek. Ezért a kevés alvás növeli a magas vérnyomás és az elhízás kockázatát.

5. Szívbetegségek. Azoknál az embereknél, akik naponta kevesebb, mint hat órát alszanak, 48 százalékkal nagyobb az esély a halálos kimenetelű szívbetegségekre.

6. Daganatos betegségek. Akik hat órát vagy annál kevesebbet alszanak éjjelente, azoknál megnő a bélrendszeri, illetve prosztatadaganatok kialakulásának esélye. A kevés alvás a daganatok agresszivitását is fokozza.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária
# Sedacur forte # Győzzük le a stresszt # alvási nehézségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés