Ezeket látta már?

Hirdetés

Mi történik az időszakos böjt során a testünkben?

időszakos böjt diéta fogyókúra

Egy újabb cikk az időszakos böjtről… – gondolhatnánk – na de, most nem azt fogjuk taglalni, hogy hogyan kell ezt jól csinálni és mit kell enni, hanem elmagyarázzuk, hogy mi történik ilyenkor a bélrendszerünkben és milyen hatása van ennek a bélflóránkra.

Az időszakos böjtölés (intermittent fasting) során kalóriamegszorítás nincs, de a tápanyagokat egy viszonylag rövid időtartam alatt visszük be. Egyik nagy előnye, hogy a böjtölés során a máj energiaraktárait, majd a zsírraktárakat kezdi felhasználni a szervezet. Ennek következtében a testsúly csökkenhet, javul a szervezet inzulinérzékenysége, és csökken a koleszterinszint, ezáltal a vérnyomás. A böjtölés a bélflóra minőségére is igen jó hatással van, kutatások alapján a böjt időszakában regenerálódnak a bélflóra baktériumai.

Kimutatták azt is, hogy egy bizonyos baktériumfaj jelentős szaporodásnak indul, ez a Lachnospiraceae faj. Ez azért fontos, mert jelentős mértékben termel egy bizonyos rövid szénláncú zsírsavat (butirátot), amelynek számos pozitív élettani hatása van; többek közt az anyagcsere működését fokozza, valamint különböző öregedésgátló hatásokkal is rendelkezik.

Nagyon fontos azonban, hogy a nem megfelelően alkalmazott böjtölés káros is lehet. Nem mindegy természetesen, hogy milyen élelmiszereket fogyasztunk, igyekezzünk minél egészségesebben, változatosabban táplálkozni. Fogyasszunk elegendő rostot, vitamint, fehérjét, azaz együnk zöldségeket, gyümölcsöt, sovány húsokat, halat rendszeresen és teljes értékű gabonát. A folyadékfogyasztás kiemelten fontos! Ha nem iszunk elegendő folyadékot, az kiszáradáshoz vezethet, illetve a koplalás fejfájást, ingerlékenységet, székrekedést okozhat.

Az időszakos böjt lényege, hogy a nap 24 órájából egy meghatározott időszakban fogyasztunk táplálékot, a nap többi részében pedig böjtölünk. Több típusát különböztetjük meg: a 16/8 módszer szerint 8 órás időablakban, azaz például délelőtt 10 óra és este 6 óra között étkezünk. A 14/10 módszer szerint pedig például reggel 9 óra és este 7 óra között. Fontos tehát, hogy a nap során 14, vagy 16 órán keresztül böjtöljünk.

A böjtölés mellett egyéb módon is odafigyelhetünk a bélflóránk egyensúlyára és regenerálódására, például olyan élőflórás készítményekkel, amelyek több különböző baktériumtörzset tartalmaznak.

A Bio-Kult Advanced 14-féle humán, élő baktériumtörzzsel járul hozzá a bélflóra kiegészítéséhez. A bélflóra összetétele egyénenként változó, így minél többféle törzset tartalmaz egy készítmény, annál eredményesebb lehet.

A Bio-Kult Neura pedig a 14 törzsön kívül magnézium és B6-vitamint is tartalmaz, melyek a bélflóra állapotának rendezése mellett hozzájárulnak a fáradtság csökkentéséhez, a központi idegrendszer normál működéséhez, valamint a normál pszichológiai funkciók megőrzéséhez is.

Forrás: Vitaminkosár
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához