Ezeket látta már?

Rosszul hat az inzulinérzékenységre is, ha éjszaka is dolgozik

Szépségápolás
2024. április 07. 23:04
cirkadián ritmus éjszakai munka váltott műszak hatása alvászavar

A váltott műszakos munkavégzés, különösen az éjszakai műszakok vállalása kibillenti az egyensúlyából a szervezet belső óráját, és ez rengeteg előnytelen folyamatot vonz maga után.

A több műszakos munkavégzés a munkavállalók jelentős részét érinti. Az Európai Unióban a munkavállalók közel 20 %-a havonta legalább egyszer éjszaka is dolgozik. Az egészségügyben, a vendéglátóiparban, a turizmusban és a közlekedésben egész nap zajlik az élet. A rendőrök, tűzoltók éjjel-nappal szolgálnak. Éjszakára sem állnak le a gyártószalagok és a kamionok.

Aki több műszakban dolgozik, rosszul alszik

A váltott műszakban dolgozók legalapvetőbb problémájának az alvászavarok tűnnek. A váltott műszakosok mintegy negyede számol be alvással kapcsolatos problémákról, szemben a normál munkarendben dolgozóknál jellemző 16 %-kal. A több műszakosok kialvatlan állapotán tovább ronthat az, ha a műszakok túl gyorsan követik egymást, azaz kevesebb, mint 11 óra áll rendelkezésre az egyik műszak befejezése és a következő megkezdése között.

A váltott műszakos, különösen az éjszakai munkavégzés jelentette folyamatos „jet-lag-szerű állapot” az anyagcsere- megbetegedések kialakulásával, fokozott daganat-kockázattal, a munkahelyi balesetek nagyobb rizikójával, gyomor- és bélrendszeri panaszokkal éppen úgy kapcsolatba hozható, mint pszichológiai problémákkal vagy a nőknél tapasztalt termékenységbeli zavarokkal.

A modern világ vezető kórképei és halálokai még gyakoribbá válnak

A váltott műszakban dolgozóknál a csökkent HDL-koleszterin-szint, az emelkedett vérnyomás, az emelkedett éhomi glükóz-szint, a csökkent inzulinérzékenység gyakrabban igazolhatók, mint a normál munkarendben dolgozóknál. A normál munkarendben és a több műszakban dolgozóknál a túlsúlyosak aránya jelentősen eltér egymástól: 34,7 %, illetve 47,9 %.

A megváltozott alvási és étkezési mintázat, illetve rendellenes éjszakai fények miatt nem egyértelmű a szervezet számára, hogy mikor van nappal és mikor éjjel. Zavart szenved azoknak a hormonoknak a termelődése, amik a fény/sötétség ciklusok által szabályozottan választódnak el (pl. melatonin, kortizol), vagy a szervezetbeni szintjüket erősen befolyásolja az alvás (pl. tesztoszteron, növekedési hormon).

Az éjszakai - mesterséges - fények nem kívánatos következményeire már az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is felhívta a figyelmet, amikor 2007-ben a potenciális karcinogének (lehetséges rákkeltők) csoportjába sorolta az éjszakai munkavégzéssel összefüggő fényexpozíciót.

A váltott műszakosaknál igazolt rizikónövekedés, százalékban kifejezve, a normál munkarendben dolgozókhoz képest:

  • Koronáriás szívbetegségek: 0 - 23 %
  • Stroke: 5 %
  • Szívinfarktus: 23 %
  • 2-es típusú cukorbetegség: 9 – 40 %
  • Mellrák: 0 - 58 %
  • Gyomor- és bélrendszeri daganatok: 32-35 %
  • Prosztatadaganat: 0 – 24 %

Összhalálozás: 4 – 25 %

Ha muszáj éjszaka is dolgozni...

Néhány tanács segíthet abban, hogy a szervezet könnyebben viselje a cirkadián ritmus felborulásával és az alvászavarokkal, valamint az ezek negatív következményeivel járó állapotot.

  • A műszakok „előrefelé” rotálása (kora reggeli műszakot délutános, majd éjszakai követ) jobban tolerálhatónak bizonyul, mint a „hátrafelé” történő.
  • A műszakok között kellő mennyiségű idő álljon rendelkezésre pihenésre.
  • Törekedni kell az egészséges táplálkozásra, és az éjszakai táplálékfelvétel minimalizálására.
  • A műszakból hazafelé tartva, elalvás előtt kerülni kell az erős fénynek való kitettséget, főként a kék fényt, ami „ébren tart”.
  • A cirkadián ritmus „beszabályozására” a melatonin alkalmazása javasolható. A tervezett elalvás időpontja előtt 1-2 órával bevett melatonin az alvást elősegítheti és javíthatja az alvásminőséget.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ennyire durva következményekkel jár, ha napi 7-8 óránál kevesebbet alszik



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Források:

(1) Kecklund G et al. Health consequences of shift work and insufficient sleep. BMJ 2016; 355:i5210.

(2) Costa G. Shift work and health: Current problems and preventive actions. Safety Health Work 2010; 1:112-23.

(3) Xia Yuan et al. Night Shift Work Increases the Risks of Multiple Primary Cancers in Women: A Systematic Review and Meta-analysis of 61 Articles. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev, 2018; 27: 25.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# cirkadián ritmus # alvás # Stroke # alvászavar # melatonin # táplálkozás # inzulinérzékenység # munka

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés