Ezeket látta már?

Tökéletességre törekvés: jó és rossz konzekvenciák

Szépségápolás
2015. szeptember 21. 12:10
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Ha bárkit megkérdeznének, aki tökéletességre törekszik az élet számos területén (ezt nevezik perfekcionizmusnak) azt mondaná, ez egyszerre áldás és átok… A perfekcionista ember magasra helyezi a lécet, mindent meg akar oldani munkájában, otthonában, magán- és közéletében. Mindezt lehetőleg ideális módon. Ha viszont megkérdezünk egy ilyen szemléletű embert, mennyire elégedett, mindig ki fog derülni, hogy „valamit” még mindig lehetett volna jobban csinálni. A perfekcionista személy tele van stresszel, szorongással, a tökéletlenség érzésével, és folyamatosan küszködik és törekszik valami szinte elérhetetlen felé. A kutatók szerint nemcsak ez a probléma, hanem ennek akár súlyos egészségügyi következményei is lehetnek.

Egy kanadai kutató három csoportba sorolja a tökéletességre törekvőket: 1. aki magának állít fel magas mércét, 2. aki ezt másokkal teszi, és 3. akit a szociális média, a barátok, társak "kényszerítenek" magas mércék felállítására.

A perfekcionizmus sok esetben kényszeres tevékenység, sokszor irracionálisnak tűnő célokkal. Csodákra vadásznak, erre lehet példa a fogyás, fogyókúra. Egy már elért testsúllyal nem elégedett az illető, nem örül a pillanatnak, hanem tovább hajszolja (a már-már elérhetetlennek tűnő) célokat.

A neuropszichológus szerint az állandósuló szorongás agyi szinten is károkat okoz, az amygdala nevű agyi magcsoport mint félelem-centrum túlműködése számos problémát okozhat napi tevékenységünkben, de egészségi állapotunkban is.

A leromlás útján?

A perfekcionista személy könnyebben kimerül, kiég, hajlamosabb lehet a betegségekre. Brit kutatók szerint a munkakörnyezet nyomása jelentős a tökéletességre törekvő embereknél, ronthatja egészségi állapotukat.

Egyes kutatások szerint több a betegállományban töltött napok száma a kiégések kapcsán. Többször keresik fel az orvost, és számos egészségügyi problémájuk adódik. Nemcsak a betegség több, de a javulás is lassabb. (jellemző módon pl. a perfekcionista személyek colitis, vagy Crohn-betegség nevű gyulladásos bélbetegsége igen lassan javul).

Ennél élesebb figyelmeztető jel, hogy egy 2009-es kutatás kiderítette, perfekcionista személyek között magasabb arányú a korai mortalitás (halálozás). Kanadai kérdőíves felmérés alapján mintegy 450 időskorú, 65 év feletti személyen kiderült, hogy több mint 6 éves nyomon követés során a magasabb perfekcionista-értékek mellett több volt a korai halálozás. Mindezt a magas szintű, és folyamatos stressznek és szorongásnak tulajdonították.

Szellemi és fizikai változások

Egyáltalán nem meglepő, hogy a tökéletességre törekvő személyeknél a fizikális tünetek, betegségek mellett megjelenik a szorongás mellett a depresszió és más pszichés zavarok.

Érdekes tapasztalat, hogy a munkából irányuló nyomás miatt még az öngyilkossági kísérletek száma is növekedhet (egy amerikai vizsgálatban pl. orvosok, ügyvédek és építészek körébe magasabb volt az öngyilkosságok aránya).

Ennek magyarázata ismét a perfekcionizmusban keresendő: az ilyen egyén hibáját követően nem képes önmagának megbocsátani, és ez fordulhat depresszióba és öngyilkossági késztetésbe. A kóros soványság, az anorexia nervosa is jellemző példa. A perfekcionista személy étkezési zavarokkal küzd, elektrolitháztartása megbomolhat, és ez szívproblémákat okozhat.

Mit tehetünk?

Személyiségünket alapjaiban nem változtathatjuk meg, de van lehetőségünk néhány módszer alkalmazása révén segíteni a problémákon.

Az angolban mindfulness-nek nevezett fogalom tudatos jelenlétnek fordítható, ami szó szerint azt jelenti, hogy "ott vagyunk" az adott pillanatban, és nem gondolkozunk előre, mint a perfekcionista teszi állandóan.

A tudatos jelenlét, relaxációval és a fájdalmas, kellemetlen dolgok "elengedésével" együttesen segíthet a perfekcionizmussal való megküzdésben.

Sokat jelenthet a belső hangok felől a külső, a környezet felé fordulás, a szociális nyitottság. Az állandó önmagunkra való figyelés helyett sokat segíthet a más emberekkel való foglalkozás, a segítő tevékenység.

Végül a perfekcionista számára nyilvánvalóvá kell tenni, hogy nem neki kell megváltani a világot... A küzdés persze fontos és alapvető emberi sajátság, de el lehet fogadni mások segítő kezét, támogatását. Ezek nemcsak személyes, belső dolgaink, hanem közös, emberi problémák, együtt jobban meg lehet oldani – ha akarjuk.

Forrás:

http://www.medicaldaily.com/heart-attacks-suicide-how-being-perfectionist-can-impact-your-health-352736

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés