Ezeket látta már?

Ettől függ, hogy éjjel vagy nappal hízlal jobban az evés

Színes
2024. november 01. 23:04
éjjel vagy nappal hizlal jobban az evés

Az, hogy az étkezés milyen napszakban befolyásolja leginkább a testsúlyt, összetett kérdés, amely a cirkadián ritmus és az anyagcsere kapcsolatán alapul.

Az amerikai Evanston (Illinos állam) északnyugati egyetemén az alvást és a napi ritmust kutató munkacsoport kísérletekkel vizsgálta, milyen hatással van az étkezés időpontja a testsúlyra. Hat héten át figyeltek meg két egércsoportot, amelyek azonos kalóriatartalmú táplálékot fogyasztottak, és hozzávetőlegesen ugyanannyit is mozogtak. A két csoport közti egyetlen különbség az étkezés időpontja volt - egyikük éjjel, másikuk nappal kapott enni.

Az eredmény szerint a táplálkozás időpontja jelentősen befolyásolta az egerek testtömegét. Azok az állatok, amelyek csak nappal jutottak táplálékhoz, jóval többet nyomtak, mint éjszaka falatozó fajtársaik - tudósít a Die Welt című német lap internetes kiadása. Mivel az egerek éjjeli életmódot folytatnak, számukra az éjjeli táplálkozás a normális - a nappali a nyugalmi időszakban történt.

Még nem teljesen tisztázott a szokatlan étkezési időpontok okozta súlygyarapodás háttere, de a kutatók feltételezik, hogy a testhőmérséklet, a jóllakottságért felelős hormonok és az alvási viselkedés játszanak fontos szerepet benne.

Hasonló jelenség figyelhető meg az embernél is

Annak, aki nem reggelizik, hanem helyette éjjel eszik többet, átlagosan magasabb a testtömegindexe. Ezért úgy vélik a kutatók, hogy eredményeik alkalmazhatók az emberre is - írják az Obesity című szaklapban. Összefüggés kell, hogy legyen a belső óra, a táplálkozás ideje és a zsír beépítése között.

A rossz időben történő evés azonban nem egyedüli oka a súlygyarapodásnak. A túlsúlyosakból gyakran hiányzik a jóllakottság természetes érzése, ami egy az ember vadászó-gyűjtögető időszakából eredő génre vezethető vissza. Akkoriban az energiát raktározó hájréteg segített a túlélésben. A mai karcsú emberek már nem rendelkeznek ezzel a génnel.

Így működik az ember energiafelhasználása

Kutatások szerint a késői, esti vagy éjszakai étkezés hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz, míg a nap korábbi szakaszában történő étkezés (reggeli és ebéd) kevésbé hizlal. Ennek oka, hogy a szervezet energiafelhasználása nappal aktívabb, így hatékonyabban égeti el a kalóriákat. Az inzulinszint szabályozása is kedvezőbb nappal, ami segít a vércukorszint optimális kezelésében és csökkenti a zsírlerakódást.

A cirkadián ritmus alapvető szerepet játszik az anyagcserében, ugyanis befolyásolja, mikor és hogyan bontja le a szervezet az ételeket. A kutatások szerint éjjel a test hajlamosabb a bevitt kalóriákat zsírrá alakítani, míg nappal inkább energiává alakítja őket. Ezért javasolt a kalóriadúsabb ételeket napközben, az aktivitási időszakban fogyasztani, és az esti órákban kevesebb kalóriát bevinni, így csökkentve a zsírlerakódás kockázatát.

Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a rendszeres, kora esti étkezés és a következetes napi étkezési ütem fenntartása hozzájárulhat a testsúly és az anyagcsere egyensúlyának fenntartásához. Az időzített böjt vagy a szűkített étkezési ablak (például reggeltől délutánig tartó étkezés) segíthet az optimális testsúly fenntartásában és a zsírlerakódás minimalizálásában.

Összegezve

A nap korábbi szakaszában történő étkezés hatékonyabb lehet a testsúly kontrollálásában, míg a késő esti és éjjeli étkezések hajlamosabbá tehetnek a súlygyarapodásra. Az étkezési idő és a cirkadián ritmus optimalizálása hozzájárulhat a hosszú távú egészséghez.

Fogyókúra: ezek voltak 2023 legjobb diétái a táplálkozási szakemberek szerint
Kapcsolódó cikk

Fogyókúra: ezek voltak 2023 legjobb diétái a táplálkozási szakemberek szerint

Források:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# éjjel # nappal # evés # hízás # túlsúly

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés