Szétveti az ideg? Ezzel az egyszerű módszerrel gyorsan megnyugodhat
Próbálja ki, ha úgy érzi, gyors megnyugvásra van szüksége!
A közösségi médiában egyre terjed az, hogy ha jeget teszünk a tarkónkra, az képes megszüntetni a szorongást, feszültséget. A Verywell Health magazin mentálhigiénés szakértőket kérdezett meg arról, hogy van-e tudományos alapja ennek a népszerű tippnek.
Ebből kiderült, hogy a jég vagy bármely hideg tárgy sokként hathat a szervezetre, de ha megfelelően alkalmazzuk, olyan változásokat idéz elő, amelyek elősegítik a stressz enyhítését. Hogy miért?
A vagus ideg az emberi test leghosszabb agyi idege, amely a koponya aljától indul, áthalad a nyakon, majd a mellkason és a gyomron keresztül folytatódik. Ez az ideg a paraszimpatikus idegrendszer része, amely szabályozza a nem tudatos funkciókat, például a pulzust és az emésztést, hozzájárulva ezzel a szervezet nyugalmi állapotához.
Nadkarni szerint a vagus ideg hideggel való stimulálása hideggel aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, amely ellentétes hatást gyakorol a szimpatikus idegrendszerre - azaz a stresszhelyzetekben jelentkező küzdj vagy menekülj reakciók irányítójára.
- Ez a kettős rendszer olyan, mint egy gázpedál és egy fék, amelyek között a test folyamatosan váltogat – magyarázta Emily Casanova, a Loyola Egyetem idegtudományi adjunktusa.
Amikor a test stresszhelyzetbe kerül, a nyak hátsó részére helyezett jég hatást gyakorol a vagus idegre, amely egy sor reakciót indít el a testben és az agyban. Ez a stimuláció csökkentheti a szívverést, és így hozzájárulhat a szorongás enyhítéséhez. De ugyanilyen hatásos lehet a hideg vízbe merülés, a hideg zuhany vagy az arc hideg vízzel való megmosása is.
Alternatív módszerek a szorongás kezelésére
Íme néhány tipp, melyeket szintén bevethet (akár többet is), ha meg szeretne gyorsan nyugodni.
Dúdolás, nevetés, gargalizálás
A zümmögés, a nevetés és a víz gargalizálása szintén hatékony technikák a vagus ideg stimulálására - ezek akár az enyhébb pánikrohamokat is enyhíthetik. Mivel a vagus ideg áthalad a gégen és a garaton, a hangszálak rezgései aktiválják ennek egyes részeit, segítve ezzel a test küzdj vagy menekülj üzemmódjának feloldását.
Vegyen mély, hosszú lélegzetet
Érdekes, de szívószálon keresztüli légzés serkenti a paraszimpatikus idegrendszert, ugyanis az ajkak összeszorítása és a lassú légzés is hozzájárulhat a relaxációhoz. A mély lélegzetvétel segíthet a pulzus szabályozásában, és egy nyugtató visszacsatolási hurkot hoz létre.
Érdemes kipróbálni a 4-7-8 légzéstechnikát is: 4 másodpercig szívja be a levegőt, 7 másodpercig tartsa bent, majd 8 másodpercig fújja ki.
Üljön le és emelje fel a lábát
Leülni és megemelni a lábakat egyszerű, de hatékony módja a szív terhelésének csökkentésére, elősegítve ezzel az ellazulást és a megnyugvást.
Használja az érzékszerveit
Koncentráljon 5 dologra, amit lát, 4 dologra, amit hall, 3 dologra, amit érez, 2 dologra, amit szagol és egy dologra, amit ízlel. Ez a technika segít a jelen pillanatra összpontosítani, így hozzájárul a megnyugváshoz.
Összegezve
- Az tarkóra helyezett jég segítheti a szorongás enyhítését a paraszimpatikus idegrendszer stimulálásával.
- A vagus ideg hideg általi stimulálása nyugtató hatást vált ki a test stresszválaszai ellen.
- A hideg zuhany, vízbe mártás vagy arcmosás is hatékony alternatív ajánlott technikaként.
- A hangszálak stimulálása nevetéssel vagy zümmögéssel szintén elősegíti a relaxációt.
- A mély légzés, például a 4-7-8 technika, és a lábak emelése a szív terhelésének csökkentésére alkalmas.
Úgy terjed a stressz, mint a járvány! Szelíd, alternatív gyógymódok is segíthetnek ellene
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!