Miért álmodunk a fogaink elvesztéséről? Ezt mondja a tudomány
A fogak kieséséről szóló álmok szinte mindenkit megijesztenek, de vajon mit jelentenek?
Valószínűleg Ön is átélt már olyan álmot, amelyben kihullanak vagy elrohadnak a fogai – és nem volt éppen kellemes élmény. Ez az álomtípus szinte univerzális: egyes kutatások szerint az emberek 40 százaléka legalább egyszer megálmodta már, míg 8 százalékuk rendszeresen találkozik vele. A kérdés viszont adott: miért álmodunk ilyen szorongató dolgokat, ha ezek ritkán tükrözik a valóságot?
Egy izraeli kutatócsoport 2018-ban megpróbált választ adni erre a kérdésre. A tanulmányban 210 egyetemi hallgatót vizsgáltak, különös figyelemmel az alvásminőségükre, szorongásszintjükre, illetve fizikai tüneteikre, mint például az éjjeli fogcsikorgatás vagy az állkapocsfeszülés. Az eredmények több szempontból is meglepőek voltak, és rávilágítottak arra, hogy talán nem is a pszichológia, hanem a biológia a kulcs.
Babonák és Freud: ahány kultúra, annyi magyarázat
A fogak kihullásáról szóló álmokat már az ókorban is próbálták megfejteni. Az ókori görög Artemidorusz szerint ezek az álmok a pénzügyi nehézségek megoldását jelképezik. A zsidó Talmud tragikusabb értelmezést adott: egy családtag halálának előjeleként értelmezték.
Freud – a pszichoanalízis atyja – szokás szerint egészen más irányba vitte a dolgot: szerinte ezek az álmok elfojtott szexuális feszültségekre, önkielégítéssel vagy kasztrációval kapcsolatos érzésekre utalnak. Bár ezek az értelmezések rendkívül eltérőek, egy közös pont van bennük: mindegyik pszichológiai jelentést tulajdonít az álomnak.
A test érzetei álomban is megjelenhetnek
Az izraeli tanulmány azonban egészen más összefüggést talált. A kutatók megfigyelték, hogy azok, akik reggelente fogérzékenységről, állkapocsfeszülésről vagy fogcsikorgatásról számoltak be, gyakrabban álmodtak a fogak elvesztéséről. Ez arra utal, hogy ezek az álmok nem feltétlenül lelki eredetűek, hanem a test fizikai állapotára adott reakciók is lehetnek.
Sőt, az is kiderült: ezek az álmok nem kapcsolódnak erősebben a szorongáshoz vagy más pszichés zavarokhoz, mint bármely más álom. Ez megkérdőjelezi a régóta fennálló elképzelést, miszerint a fogak elvesztéséről szóló álmok mindig valamilyen lelki veszteséget vagy stresszhelyzetet tükröznek.
Hollywood sem hagyta ki
A Disney 2015-ös animációs filmje, az Inside Out (magyarul Agymanók) is foglalkozik ezzel a jelenséggel. Az egyik jelenetben a főhős, Riley egy olyan álmot lát, amelyben kiesnek a fogai – a film ezt a szorongás egyik megnyilvánulásaként értelmezi. Ez is mutatja, hogy a fogakkal kapcsolatos rémálom nemcsak tudományos, de kulturális szinten is mélyen beágyazott tapasztalat.
Érdemes aggódni? Vagy inkább fogorvoshoz menni?
A tudomány tehát közelebb hozott bennünket az álmaink megértéséhez. Bár a fogak elvesztéséről szóló álmok továbbra is titokzatosak, egyre több bizonyíték utal arra, hogy ezek sokszor a test éjjeli érzeteinek leképeződései – nem feltétlenül elfojtott vágyaké vagy jóslatoké.
Ha legközelebb ilyen álomra ébred, ne a babonákban keresse a választ. Inkább figyelje meg, nem csikorgatja-e a fogát alvás közben, nem feszült-e az állkapcsa, vagy nem lenne-e ideje egy fogorvosi ellenőrzésnek. Az agy ugyanis éjjel is figyel.
Összegezve
- Az emberek jelentős része álmodott már fogelvesztéssel kapcsolatos álmokról.
- Az ilyen álmok értelmezése kultúránként eltér: anyagi nehézségektől lelki veszteségekig.
- Izraeli kutatások szerint ezek az álmok inkább fizikai állapotokhoz, mint lelki tényezőkhöz kapcsolódhatnak.
- A kutatók összefüggést találtak a fogérzékenység és az ilyen típusú álmok gyakorisága között.
- A tudomány szerint tehát az ilyen álmok a test reakciói lehetnek, nem pedig mély pszichológiai jelentéstartalmak.
Ezért csikorgatják a fogukat éjszaka a szorongó emberek!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!