Oldalt fekve, hason vagy háton jobb aludni? Az orvos szerint ez a legjobb
Az alvási testhelyzet is hozzájárulhat ahhoz, hogy alvásunk pihentetőbb legyen, ám mégsem testpozíciónk a legmeghatározóbb tényező.
Az utóbbi években a figyelem középpontjába került az alvási testhelyzet fontossága, különösen az oldalt fekvés előnyeit taglalva, amely egy nemrég megjelent tanulmány szerint segíthet mérsékelni a hátfájást, csillapíthatja a gyomorégést és az alvási apnoéra is jótékony hatással lehet. Ám ez nem jelenti azt, hogy alvópozíciónk megváltoztatásával alvásproblémánk is megoldódik, sőt, bizonyos esetekben inkább csak rontunk a helyzeten, ha testhelyzetünket erőszakkal próbáljuk megváltoztatni alvás közben.
Az oldalt fekvés nem csodaszer
Azok, akik horkolással küzdenek kezdetben újabb és újabb házi praktikákat igyekeznek bevetni annak érdekében, hogy mérsékeljék a hangkibocsátást. Az egyik leggyakrabban elhangzó tanács, hogy aludjunk az oldalunkon, amelynek több pozitív élettani hatást is tulajdonítanak.
Vannak, akiknek az oldalt fekvés segíthet és vannak, akiknek ez semmit sem fog változtatni az alvásán. Mindig óvatosan kell az ilyen tippek kapcsán fogalmazni, hiszen ez nem egy általános, mindenkinél működő praktika. Annál is inkább, mert nagy mintavételes, tudományos alapokon nyugvó kutatás még nem készült az alvási testhelyzetek alvásra gyakorolt hatása kapcsán
– emeli ki a SomnoCenter Alvászavar Központ szomnológusa, Dr. Terray-Horváth Attila, aki a gyakorlatban is látja, hogy egyes horkoló pácienseknek mégis miért jelent megkönnyebbülést az oldalt fekvés.
– Az állkapocsnak van egy súlya, amelynek a belső felszínén, az állunk mögötti részén ered a nyelvizom. Ha a hátunkra fordulunk, akkor az állkapocs is hátra csúszik, ahogy a nehéz, tömeges nyelv is. Így a háton fekvő helyzet mindenképp elősegíti a horkolást. Ezért szoktuk javasolni, hogy bizonyos kor felett – különösen, ha súlyfelesleggel rendelkezik a páciens – az oldalt alvás kedvezőbb a horkolónak, hiszen azzal megkönnyítheti a szabadabb légáramlást. Ezt azonban sokszor mondani se kell, hiszen sokan maguk is tapasztalják, hogy csak háton fekve horkolnak, míg oldalfekvésben elmúlik vagy mérséklődik mindez. Még ha így is van, a horkolás valódi okát minden esetben fel kell tárni, hiszen akár alvási apnoe is állhat a háttérben – mutat rá a szakorvos.
Tévhit, hogy bal oldalt fekve a szívünket is nyomjuk
Bár az oldalunkon történő alvásnak lehetnek pozitív velejárói, akadnak, akik egyáltalán nem javasolják az oldalt fekvést, mondván, hogy szívünkre kedvezőtlen nyomást gyakorlunk ezzel. A szomnológus szerint ettől nem kell tartanunk.
– A szívünk egy csontos bordakosáron belül helyezkedik el. Azon belül található a szivacsos tüdő, és még beljebb a szív. Fizikailag lehetetlen összenyomni a mellkasunkat egy bal oldalon történő fekvéssel. Ugyanakkor, ha valaki lefekvés előtt teleeszi magát tapasztalhat hasonló érzetet. A gyomor a szív alatt helyezkedik el, amely ha megtöltésre kerül, nyomhatja a szívet. Ez ellen csak úgy tudunk védekezni, ha nem esszük tele magunkat, különösen lefekvés előtt. Ez ugyanis minden szempontból megterheli szervezetünket és szinte biztos, hogy megzavarja alvásunkat – teszi hozzá a szakorvos.
Változtassunk alvási pozíciót vagy sem?
Bár a szakértők abban egyetértenek, hogy néhányak számára kedvezőbb lehet az oldalt fekvés, a szomnológus óva int mindenkit attól, hogy állandóan ugyanabba az alvási pozícióba kényszerítse magát.
– Az igazán jó alvó minden testhelyzetben jól fog tudni aludni. Ha mindig tudatosan leszoktatjuk magunkat egy testhelyzetről – például sosem alszunk háton, hanem mindig csak oldalt fekve – akkor a test elfelejt védekezni és amikor szembetalálja magát ezzel a pozícióval, elmarad a „védekezés”, az illető felébred. Ha az éjszaka folyamán ez többször is megismétlődik könnyen kialakulhat alvási nehézség. Így a páciens rosszabbul fog aludni, mintha az eredeti alváshelyzetben maradt volna. Összességében azt mondhatjuk, hogy bizonyos helyzetekben javasolt az oldalt fekvés, de nem mindenkinek. Semmi esetre se szoktassuk le magunkat egy-egy alváspozícióról egy másikat magunkra erőszakolva. Ha alvásunk nem javul ne várjunk a csodára, forduljunk szakorvoshoz, aki megkezdi a kivizsgálást – hangsúlyozza a szomnológus.
Alvásvizsgálat: nem kell félni, nem fog fájni
Sokan próbálják minél inkább elodázni a kivizsgálást, akkor is, ha tartósan keveset alszanak vagy horkolásuk szűnni nem akaró. Ezzel nemcsak a helyzeten ronthatnak jelentősen, de felesleges stressznek teszik ki magukat, miközben a vizsgálat gyorsan és fájdalommentesen derítheti fel, mi áll a probléma hátterében.
– Az alvásvizsgálat nem azt jelenti, hogy adunk a páciensnek egy műszert, amelyet hazavisz és onnantól azzal alszik. Az alvásvizsgálat egy fájdalommentes, a világon ismert egyetlen olyan vizsgálat, amely az éjszaka során szimultán, egyszerre tudja vizsgálni az élettani rendszereket. A légzésműködést, a keringést, az agyműködést, a mélyalvást, hogy milyen esetekben alszunk vagy sem, amelyet pontosan látunk a videofelvételeken is. Az adatok mindegyikét szomnológus szakorvos értékeli ki, majd felállít egy kezelési tervet. Egyetlen estét kell eltölteni az alváslaborban, akár ennyi is elég lehet, hogy kiderüljön mi okozza a problémát és minél hamarabb kezelhessük azt – tette hozzá Dr. Terray-Horváth Attila.
Okozhat vállfájdalmat a rossz alvási testhelyzet?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!