Ezeket látta már?

Ha így használja a klímát, nem szökik az egekbe a villanyszámlája

Színes
2025. július 22. 07:04
klíma légkondi, legionella, megfázás

5 tipp, hogy a villanyszámlánk ne rontsa el a nyarat.

A kánikula beköszöntével egyre többet használjuk a légkondicionálót, ám ez a villanyszámlánkra is kellemetlen hatással lehet. Néhány okos trükkel és technológiai újítással azonban sokat spórolhatunk, így az LG légkondicionálási szakértője most 5 tippet ad, hogy környezet- és pénztárcabarát módon tarthassuk hűvösen a lakást.

Ne legyen túl hideg

Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma szerint a nyári hónapokban nem érdemes 25,5 fok alá állítanunk a beltéri hőmérsékletet, ha nem szeretnénk kiugró villanyszámlákat kézhez kapni. A szakértők szerint egyébként sem javasolt a 8–10 Celsius-foknál nagyobb különbség a kinti és benti hőmérséklet között, hiszen szervezetünknek idő kell ahhoz, hogy fokozatosan hozzászokjon a hűvösebb levegőhöz. Így tehát ha kint 38 fok van, a szervezetünket akár a 25 fokos benti hőmérséklet is megterhelheti.

Számoljunk azzal, hogy minél magasabbra állítjuk a benti hőfokot, annál kevesebb energiát fogyasztunk – ugyanis minél melegebb van kint, annál keményebben kell dolgoznia a klímának, hogy tartsa a beállított hőmérsékletet. Azt azonban, hogy a távollétünkben mivel – a magasabb hőfokkal, vagy a klíma teljes kikapcsolásával – spórolunk a legtöbbet, számos tényező, többek között a lakás mérete, elhelyezkedése, tájolása és szerkezete is befolyásolja, ezért erre vonatkozóan nincsen minden helyzetre érvényes ökölszabály.

Egy mobilalkalmazás viszont sokat segíthet: a klíma beállításait dinamikusan, akár távolról, a munkahelyünkről is személyre szabhatjuk az adott körülményektől függően. Fordítsunk külön figyelmet a nyaralás időszakára is: távollétünkben a külső árnyékolók segíthetnek tehetnek sokat a lakás felmelegedése ellen, de érdemes lehet a klímát időnként – naponta vagy pár naponta – beindítani egy kis időre, hogy a lakás ne melegedjen át teljesen, hiszen a visszahűtés kiemelten nagy energiafogyasztással járhat.

Szellőztessünk okosan

Mivel a légkondicionáló berendezések nem juttatnak be friss levegőt a lakás belső terébe, szellőztetni télen-nyáron szükséges – azonban nem mindegy, ezt mikor tesszük. Ha spórolni szeretnénk az energiával, célszerű a hűvösebb késő esti, hajnali órákban kinyitni az ablakokat, a függönyöket elhúzni, majd reggel, amikor emelkedni kezd a hőmérséklet, ismét bezárni az ablakokat és lehúzni az árnyékolókat, így bent tarthatjuk az éjszaka beáramlott hűvös levegőt.

Törekedjünk arra is, hogy minél kevésbé melegedjen fel nap közben a lakás: ebben segítségünkre lehetnek az árnyékolók is, amelyek sokkal hatékonyabbak, ha az ablakon kívül helyezkednek el. Ettől függetlenül természetesen nap közben is érdemes szellőztetnünk – ilyenkor azonban figyeljünk oda arra, hogy a légkondicionáló ne pörögjön feleslegesen. Ha nem szeretnénk manuálisan ki-be kapcsolgatni a klímánkat, válasszunk olyan modellt, amely ablaknyitás-szenzorral van felszerelve. Az ilyen készülékek érzékelik, ha kinyitottunk egy ablakot és meleg levegő áramlik be, és automatikusan energiatakarékos üzemmódra kapcsolnak.

Felügyeljük az energiafogyasztást

Sokan csak a hónap, vagy az elszámolási időszak végén szembesülnek a légkondihasználat „árával”, pedig az energiafelhasználás nyomon követése az újabb készülékek esetében igen egyszerű. Léteznek klímák kW manager funkcióval, amely segítségével valós időben láthatjuk, mennyit fogyaszt a rendszerünk, sőt, a mobilalkalmazáson keresztül akár távolról is változtathatunk a beállításokon. Ha folyamatosan nyomon tudjuk követni, mennyi áramot használ a készülékünk, nem érhet majd meglepetés akkor, amikor kézhez kapjuk a villanyszámlát.

Használjuk ki az időzítőket és jelenlétérzékelőket

Ahogy említettük, sokat spórolhatunk, ha éjszakára kinyitjuk az ablakokat, de tartós hőség esetén – főleg a városokban – sokszor az éjjel sem hoz felfrissülést. Ilyenkor éjszaka is szükség lehet a klímahasználatra, azonban nem szükséges egész éjjel teljes gőzzel működtetni azt: az alvásidőzítővel felszerelt készülékek (ezt a távirányítón általában a sleep mode jelöli) automatikusan beállítják az ideális hőmérsékletet az éjszakai pihenéshez, miközben csendes módra váltanak.

Hasonlóan hasznos funkció a jelenlétérzékelő, ami pedig arról gondoskodik, hogy – legyen szó éjszakáról vagy nappalról – az üres szobákban ne pazaroljuk az energiát. Ha az ilyen készülék ugyanis 20 percig nem érzékel mozgást, automatikusan takarékos módra vált.

Ne méretezzük se alul, se túl a klímát

A legtöbbet természetesen azzal takarékoskodhatunk, ha már eleve megfelelő méretű és teljesítményű készüléket választunk. Ne méretezzük se alul, se túl a klímát: egy 3,5 kW-os berendezés még az amerikai konyhás nappalikba is ideális választás lehet, hiszen megbízhatóan hűt le egy akár 30-40 négyzetméteres teret, miközben a konyhában keletkező plusz hőterhelést is képes kompenzálni. Érdemes tudnunk, hogy egy 2,5 kW-os klímához képest egy ilyen készülék ára nem sokkal magasabb, maximális teljesítménye azonban mégis jóval több, mint a kisebb társáé – azaz extrém hőségben is helytáll majd.

Ez viszont paradox módon nem jelent majd többletköltséget a villanyszámlánkon: a két berendezés ugyanis méretben és áramfogyasztás tekintetében is ugyanolyan. Ennek az a magyarázata, hogy egy inverteres 3,5 kW-os készülék alacsonyabb terheléssel is képes működni a hétköznapokban, így nem fog több energiát felhasználni – csak azokon a forró napokon, amikor tényleg szükséges. Egy ennél nagyobb, például 5 kW-os klíma azonban már eleve, a legkisebb terhelés mellett is többet fogyaszt, azaz, ha ilyet választunk, nem csak maga a készülék lesz jelentősen drágább és nagyobb, de az általános áramfogyasztásunk is.

Összegzés

  • A nyári hőség ideális beltéri hőmérséklete 25,5 °C, ami energiát takarít meg.
  • A távollét során az árnyékolók és időszakos klímaindítás segít a túlmelegedés elkerülésében.
  • Az éjszakai klímahasználat alvásidőzővel hatékonyabb és energiatakarékosabb lehet.
  • Fontos megfelelő méretű klimatizáló berendezést választani a hatékony energiahasználat érdekében.
Komoly kockázatokat rejthet az elhanyagolt klímaberendezés - így tartsa karban
Kapcsolódó cikk

Komoly kockázatokat rejthet az elhanyagolt klímaberendezés - így tartsa karban

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# klíma # hűtés # kánikula # nyár # légkondicionáló

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés