Papagáj chlamydia-val diagnosztizáltak egy fiatal férfit Kínában
Folytonos köhögéssel ment orvoshoz a férfi.
Egy 26 éves férfi súlyos tüdőfertőzést kapott, miután véletlenül csirkeürüléket lélegzett be. A kínai Zhejiang tartományban élő férfi kezdetben tartós köhögéssel és magas lázzal kereste fel orvosát, aki kezdetben szokásos légúti fertőzésre gyanakodott. Azonban a mellkasröntgenen ún. "ground-glass opacitásokat" találtak (egy homályos, szürkés, sűrű terület), amelyek általában vírussal kapcsolatos tüdőgyulladásra vagy COVID-19-re utalnak. A szokásos antibiotikumok nem hoztak javulást, ezért további vizsgálatokat végeztek, amelyek kimutatták a Chlamydia psittaci baktériumot, amely a psittacosis, közismert nevén "papagáj chlamydia" okozója. (A psittacosist okozó chlamydia nem ugyanaz, mint a szexuális úton terjedő változata. Csak ugyanabba a baktériumcsoportba tartoznak.)
- A beteg több mint 10 galambot tartott, és féletlenül csirketrágyát lélegzett be, mielőtt a tünetek jelentkeztek volna – írták a kezelőorvosai a BMC Infectious Diseases című lapban .
A psittacosis egy madarak által terjesztett, influenzaszerű betegség, amely súlyos tüdőgyulladást és agy- vagy szívgyulladást okozhat, ha nem kezelik. A férfi szerencsére két hét alatt teljesen felépült - írja a The Sun.
A psittacosis emberről emberre ritkán terjed, és a WHO szerint a helyes diagnózis és antibiotikumos kezelés esetén a fertőzés jól kezelhető. Azonban a fertőzés különösen veszélyes lehet az idősek, a legyengült immunrendszerűek és a várandós nők számára. A fertőzés megelőzésére fontos a madarak ürülékével való érintkezés kerülése és a megfelelő higiéniai intézkedések betartása.
A betegséget a Chlamydia psittaci nevű baktérium okozza, és elsősorban madarakban fordul elő, különösen papagájokban, kakadukban, és más házi vagy vad madárfélékben. Az emberek általában fertőzött madarakkal való érintkezés révén kapják el.
Tünetei
- láz
- fejfájás
- izomfájdalom
- gyengeség és fáradtság
- köhögés (kezdetben száraz, később váladékkal járhat)
- légzési nehézségek
- mellkasi fájdalom
- hidegrázás
- étvágytalanság
Néhány esetben súlyos tüdőgyulladás is kialakulhat, amely kezelés nélkül életveszélyes lehet.
A psittacosis diagnózisa vérvizsgálatokkal és laboratóriumi tesztekkel történik, amelyeket egyes esetekben kiegészíthetnek képalkotó vizsgálatokkal, mint például mellkas röntgennel.
Súlyos gombás tüdőfertőzést kapott a férfi, miután szagolgatta koszos zokniját
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!