Ezeket látta már?

Csontritkulás és ízületi gyulladás: így előzheti meg az orvos szerint

Betegségek
2025. április 15. 10:54
csontritkulás magas HDLkoleszterin szint oka tünete

Hazánkban a csontritkulás megközelítőleg 1 millió embert érint, míg a leggyakoribb krónikus mozgásszervi gyulladásos megbetegedéssel, a rheumatoid arthritisszel a felnőtt lakosság 0,5-1%-a él együtt.

Mozgásszerveink egészségében nagy szerepet játszik életmódunk, a genetikai hajlam, valamint környezeti tényezők is. Éppen ezért fontos tudatosan odafigyelnünk a megelőzésre, valamint javasolt a rendszeres kivizsgálás. Javaslatokról kérdeztük a SYNLAB orvosszakértőjét.

Mitől alakulhat ki csontritkulás és ízületi gyulladás?

A csontritkulás az ízületi gyulladás kialakulásában szerteágazóak a kockázati tényezők. A mozgásszervi betegségek bármely életkorban előfordulhatnak, és nagy hatással van rájuk az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás, az elhízás, valamint az életkor előrehaladtával növekedhet is a kialakulás esélye. Okozhatják őket többek között autoimmun folyamatok, anyagcserezavarok, de akár fertőzések következtében is kialakulhatnak.

Csontjaink egészségi állapotának romlásában a csontépítés, csontlebontás egyensúlyának felborulása, hormonális változások, de a genetikai hajlam, az életmódunk, valamint az öregedéssel járó folyamatok is közrejátszanak. Tehát emiatt leginkább az idősebb nők, férfiak érintettek.

A legfontosabb lépés a megelőzés

Mind az ízületek, mind pedig a csontok egészségének megőrzésében nagy szerepet játszik életmódunk, így nap mint nap tehetünk azért, hogy megelőzzük a problémákat. A mozgásszervi problémák megelőzésében elengedhetetlen az optimális testsúly fenntartása, hiszen ez nagy szerepet játszik az alsó végtagok teherviselő ízületeinek egészségében. A rendszeres testmozgás nem csak ennek megőrzésében, elérésében segít, de az izmok erősítéséhez, a csonttömeg és csontsűrűség növeléséhez, valamint az ízületek mozgékonyságának fenntartásához is hozzájárul.

A megfelelő táplálkozási szokások is segítségünkre lehetnek: megfelelő folyadékbevitel, kollagénben gazdag ételek, az Omega-3 zsírsavak, valamint a vitaminok, és ásványi anyagok bevitele is mind jó hatással vannak ízületeinkre. A kalcium, a D-vitamin, a magnézium, illetve a K-vitamin pedig többek között csontjaink egészségéért felelnek, így érdemes odafigyelni megfelelő bevitelükre.

Ezekre érdemes figyelni, ha már kialakult a probléma

Jellegüket tekintve akut és krónikus mozgásszervi panaszokat különböztetünk meg: ezek főként a kialakulás jellegében és a panaszok fennállásának időtartamában különböznek egymástól. Míg az akut panaszok hirtelen jelentkeznek, általában egy sérülés vagy túlterhelés következtében, addig a krónikus panaszok hónapokon, éveken át fennállhatnak és fokozatosan alakulnak ki.

Ha sérülés következtében alakulnak ki a panaszaink, akkor a cél a gyulladás enyhítése, a sérült szövet gyógyulásának támogatása: ez történhet az érintett testrész pihentetésével, célzott gyógytornával, valamint gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedésével. Krónikus mozgásszervi panaszok esetén a cél a fájdalom csökkentése, és az állapot romlásának lassítása.

Rendszeres testmozgással, megfelelő táplálkozással és alvási szokásokkal, ergonomikus munkakörnyezet kialakításával, valamint manuálterápia és masszázs segítségével is javíthatunk mozgásszerveink állapotán.

Összegzés

  • A csontritkulás és a rheumatoid arthritisszel kapcsolatban fontos a megelőzés és rendszeres kivizsgálás.
  • Az egészségtelen életmód, genetikai hajlam, és környezeti tényezők szerepet játszanak a mozgásszervi betegségek kialakulásában.
  • Az idősebb nők és férfiak a leginkább érintettek a mozgásszervi problémákban.
  • Az optimális testsúly fenntartása, rendszeres testmozgás és megfelelő táplálkozás kulcsfontosságú a mozgásszervi problémák megelőzésében.
  • Akut és krónikus mozgásszervi panaszok különböznek egymástól, és más-más kezelést igényelnek.
Gyakori problémát okozhat a túl sok antibiotikum: ezek a tünetei
Kapcsolódó cikk

Gyakori problémát okozhat a túl sok antibiotikum: ezek a tünetei

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: SynLab
# ízületi gyulladás # csontritkulás # elhízás # arthritis

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés