Ezeket látta már?

Mit gyógyít a szódabikarbóna? Ezek a hatások most kerültek napvilágra

Konyhai alapanyagok
2025. július 26. 19:54
mit gyógyít a szódabikarbóna

Utánajártunk, mi igaz a házi praktikákból, és mi nem, illetve mi az, amit tudományosan is megalapozottan állíthatunk a szódabikarbónáról. Spoiler: nem csodaszer, de okosan használva meglepően sokoldalú.

Egy fehér por, ami a konyhától az intenzív osztályig eljutott

A szódabikarbóna, vagyis a nátrium-hidrogén-karbonát (NaHCO₃), sok háztartásban ott lapul a kamrapolcon – talán sütéshez, talán fogfehérítéshez. De vajon valóban gyógyít is? Túlzás lenne ezt mondani, de a válasz nem egyszerű igen vagy nem. Attól függ, hogyan, mire és milyen adagolásban használja. Ahogy egy 2024-es áttekintés a Frontiers in Pharmacology oldalán is összefoglalja: bizonyos állapotokban a szódabikarbóna terápiás eszköz lehet, de korántsem mondható gyógyírnak.

Gyomorégés és savas reflux: a klasszikus házi megoldás

A legismertebb felhasználás kétségkívül a gyomorsav semlegesítése. Ha savtúltengés, puffadás, gyomorégés kínozza, egy fél teáskanál szódabikarbóna egy pohár vízben oldva gyorsan enyhítheti a tüneteket. Ilyenkor ugyanis a bikarbonát lúgosítja a gyomor pH-ját, enyhíti az irritációt. Ez a megoldás valóban hatásos lehet alkalmi esetekben, de nem szabad rendszeresen alkalmazni, mivel visszás módon épp ez az ami, felboríthatja a gyomor természetes savháztartását, és hosszú távon emésztési zavarokat, puffadást okozhat – figyelmeztet a Verywell Health szakértői oldala is.

Krónikus vesebetegség: valóban terápiás eszköz lehet

A friss kutatások szerint a szódabikarbóna metabolikus acidózisban szenvedő, krónikus vesebetegek számára valóban hasznos lehet. Ez az állapot akkor alakul ki, amikor a szervezet nem tud megszabadulni a fölösleges savaktól, és ez hosszabb távon gyorsítja a vesefunkciók romlását.

Egy 2024-es klinikai áttekintés szerint a szájon át adott nátrium-hidrogén-karbonát lassíthatja a veseelégtelenség progresszióját, csökkentheti az izomvesztést, javíthatja az étvágyat és az életminőséget is. A hatásmechanizmus lényege, hogy a lúgosító hatás korrigálja a szervezet savas állapotát. A Frontiers in Pharmacology tanulmánya szerint biztatóak az eredmények, de kizárólag orvosi felügyelet mellett javasolt az alkalmazása.

Sportolás és izomteljesítmény: a „soda-loading” technika

Élsportolók körében egyre elterjedtebb a „soda-loading” módszer, azaz sportolás előtt kb. 60–180 perccel szódabikarbóna fogyasztása. Ennek célja, hogy csökkentse az izmok savasodását, és növelje az anaerob teljesítményt. Az optimális adagolás 0,3 g/ttkg körül van, vagyis egy 70 kilós ember esetében ez kb. 21 grammot jelent.

A Health.com tudományos összefoglalója szerint valóban javíthatja a teljesítményt sprintelésben vagy súlyzós edzésnél, ugyanakkor gyakori mellékhatás lehet a puffadás, hasmenés vagy hányinger. Tehát csak próbaedzéseken, sportorvossal egyeztetve ajánlott alkalmazni.

Gyulladáscsökkentő hatás: új kutatások biztató jelei

A Georgia-i Egyetem kutatói 2024 elején publikálták, hogy kis mennyiségű szódabikarbóna rendszeres fogyasztása modulálhatja az immunrendszert, különösen a gyulladásos folyamatok irányításában. Az egereken és embereken végzett kísérletek azt mutatták, hogy fokozódik a gyulladásgátló T-sejtek (FOXP3⁺ CD4⁺) aktivitása, különösen a lépben és a vérben.

Ez a mechanizmus elméletileg hatással lehet az autoimmun betegségekre (például reumatoid artritisz), de az emberi alkalmazásra vonatkozó bizonyítékok egyelőre kezdeti fázisban vannak. A Verywell Health immunológiai elemzése szerint mindez érdekes irány, de orvosi ajánlás még nem született.

Szájápolás: lepedék ellen igen, de csak mértékkel

Több fogászati vizsgálat szerint a szódabikarbóna kiválóan alkalmas a lepedék eltávolítására enyhe dörzshatásának köszönhetően, emellett lúgosítja a szájüreget, ami csökkenti a baktériumok szaporodását. Sokan saját fogkrémet is kevernek belőle, de a szakértők szerint csak hetente 1-2 alkalommal ajánlott használni, mivel erős koptató hatása károsíthatja a fogzománcot.

A fluorid hiánya is probléma lehet, így a szódabikarbóna nem helyettesíti a fluoridos fogkrémet. A Healthline fogászati szakértői is hasonlóan vélekednek.

Bőrápolás: viszketésre, irritációra mérsékelt segítség

A népszerű portálokon gyakran olvasni arról, hogy a szódabikarbónás fürdő enyhítheti a bőrirritációt, például rovarcsípés, viszketés vagy napégés után. Ennek alapja a por enyhén lúgos kémhatása, amely nyugtatja a bőrfelszínt és segíti a pH-kiegyenlítést.

A MedicalNews szerint alapján napi 1-2 alkalommal, langyos vízben oldva alkalmazható, de hosszú távon kiszáríthatja a bőrt, ezért érzékeny bőrűeknél nem javasolt. Fontos: akné, seb vagy ekcéma esetén előbb kérje bőrgyógyásza tanácsát.

Rákterápia kiegészítőjeként? Egyelőre ez csak vad hipotézis

Az alternatív terápiák hívei gyakran hivatkoznak arra, hogy a szódabikarbóna lúgosítja a daganatos sejtek környezetét, ezzel akadályozhatja azok növekedését. Laboratóriumi és állatkísérletek valóban kimutatták, hogy bizonyos tumorsejtek kevésbé agresszívek lúgos közegben.

Ugyanakkor emberi klinikai vizsgálat még nem igazolta, hogy a szódabikarbóna önmagában hatásos lenne bármilyen daganat ellen. Az OncoDaily is hangsúlyozza: csak orvos által irányított kezelés részeként lehet értelme kiegészítésként, de semmiképp nem alternatívaként.

Mire nem jó – vagy épp veszélyes lehet

Sokan a TikTok és egyéb közösségi oldalak hatására fogyókúrás céllal kezdik inni a szódabikarbónás vizet, „zsírégetőként” hivatkozva rá. Ez teljes félreértés. Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a szódabikarbóna zsírt bontana vagy gyorsítaná az anyagcserét. Ráadásul nagy mennyiségben súlyos mellékhatásokat okozhat: elektrolitzavar, izomgörcs, hányinger, vérnyomás-emelkedés, akár metabolikus alkalózis is felléphet.

Ugyanez igaz azokra a „méregtelenítő kúrákra” is, ahol rendszeres ivását ajánlják – ezek veszélyes, félrevezető gyakorlatok, amelyeket kerülni kell. A The Sun egészségügyi figyelmeztetései is hangsúlyozzák, hogy nem játék egy lúgos vegyület rendszeres belső használata.

Mire figyeljen, ha mégis alkalmazza?

  • Soha ne fogyasszon belőle rendszeresen, maximum alkalmi gyomorpanaszra használja.
  • Ha gyógyszereket szed, kérdezze meg orvosát, mert módosíthatja a felszívódást (pl. antibiotikumoknál, vaspótlásnál).
  • Magas vérnyomás, szív- vagy vesebetegség esetén különösen nagy a kockázat, mivel nátriumtartalma megterheli a szervezetet.
  • Gyermekeknek, terheseknek és időseknek csak orvosi javaslatra adható.

Összefoglalás: nem csodaszer, de jól használva hasznos lehet

A szódabikarbóna nem gyógyít meg mindent, de szakszerűen alkalmazva több területen is segíthet: savas refluxban, enyhe gyulladásokban, vesebetegség kiegészítő terápiájaként, sportolás előtt vagy akár a szájápolásban. A kulcs mindig a mérték, a kontextus és az orvosi kontroll. Ha bizonytalan, vagy krónikus betegségben szenved, ne kezdje el „csak úgy” használni, inkább kérdezze meg orvosát.

  • A szódabikarbóna, mint a konyhák és házi praktikák sztárja, különböző egészségügyi célokra is alkalmas lehet, de a hatékonysága és biztonsága feltételes.
  • A gyomorsav semlegesítésében időlegesen segíthet, de hosszú távú és rendszeres használata gyomorproblémákat okozhat – óvatosan ajánlott.
  • Krónikus vesebetegség esetén az orvos irányítása mellett lassíthatja a betegség romlását a metabolikus acidózis kezelésével.
  • Az élsportolók körében a szódabikarbóna terjedő használata sportteljesítmény növelésére népszerű, de mellékhatásai gondos alkalmazást igényelnek.
  • Bár laboratóriumi kísérletek mutatnak be ígéreteket, a szódabikarbóna daganatok elleni hatása emberekben még nem bizonyított.
Mire jó a szódabikarbóna? Így használja, hogy értelme is legyen – tanácsolja a gyógyszerész
Kapcsolódó cikk

Mire jó a szódabikarbóna? Így használja, hogy értelme is legyen – tanácsolja a gyógyszerész

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szódabikarbóna # mire jó # természetes praktikák # házi praktikák # Kezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés