Meddig fertőz a kötőhártya-gyulladás?
Amit érdemes tudnia, mielőtt visszamegy dolgozni – vagy iskolába küldi a gyermeket.
A vörös, váladékozó, viszkető szem mindenkit nyugtalanít – különösen, ha gyermeket érint, vagy olyan helyzetben jelentkezik, amikor közösségbe járunk. A kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis) gyakori és többnyire ártalmatlan állapot, de nem mindig veszélytelen. És ami legalább ennyire fontos: nem mindig ugyanannyira fertőző.
A szem kivörösödik, viszket, könnyezik, reggelre összeragad a szemhéj
A kötőhártya-gyulladás – „piros szem”, viszketés – tipikus tüneteiről szinte mindenki hallott már, sokan pedig megtapasztalták is. De vajon meddig fertőz ez az állapot? És valóban minden változata ragályos? A válasz nem is olyan egyszerű, mint gondolná – ugyanis nem mindegy, milyen típusú gyulladásról van szó. Ebben a cikkben annak járunk utána, hogy milyen típusai vannak a kötőhártya-gyulladásnak, mikor fertőz, mennyi ideig, és mit tehet azért, hogy ne adja tovább másoknak – vagy ne kapja el újra.
Mi történik ilyenkor a szemében?
A kötőhártya az a vékony, áttetsző hártya, amely a szemgolyó fehér részét és a szemhéjak belső felszínét fedi. Ha ez gyulladásba kerül, a szem kivörösödik, könnyezni kezd, váladékozik, gyakori tünete a viszketés, égő érzés, reggeli szemhéj-összeragadás. A kötőhártya-gyulladás a szemgolyót és a szemhéjak belső felszínét borító, vékony hártya (kötőhártya) gyulladása. Ez a hártya érzékenyen reagál a különféle irritáló anyagokra, fertőzésekre, allergénekre – és ennek következtében bepirosodik, megduzzad, váladékozni kezd.
A kötőhártya-gyulladás egyik leggyakoribb és legjellemzőbb tünete a vörösség, ami a szemekfehérjét is elszínezi, a szemek körüli terület pirosas vagy rózsaszín árnyalatúvá válhat, a szem viszket, ég, és váladékozni kezd.
Forrás: shuttertock.com
A fertőzőképesség típustól függ: nem mindegy, hogy baktérium, vírus vagy allergia
A kötőhártya-gyulladás három fő típusa közül csak kettő fertőző:
1. Bakteriális kötőhártya-gyulladás
Ez a forma sárgás vagy zöldes váladékkal jár, gyakran egyik szemmel indul, de átterjedhet a másikra is. Kórokozói lehetnek a Staphylococcus, Streptococcus vagy Haemophilus baktériumok. A kórokozók könnyen terjednek közös törölköző, ágynemű vagy akár puszta kézérintésel is.
Meddig fertőz? Antibiotikumos szemcsepp mellett 24–48 óra múlva már jelentősen csökken a fertőzőképesség, de kezeletlenül akár 5–7 napig is ragályos lehet.
2. Vírusos kötőhártya-gyulladás
Ez az egyik leggyakoribb változat, főleg adenovírus okozza. Általában vizes, áttetsző váladék, könnyezés, enyhe viszketés jellemzi. A vírusos forma különösen ragályos – köhögés, kézfogás, közös használati tárgyak révén is terjedhet.
Meddig fertőz? A legfrissebb kutatások szerint az adenovírus akár 14 napig is kimutatható a kötőhártyán, vagyis tartósan fertőző maradhat. Sőt, a SARS-CoV-2 vírus okozta szemgyulladás esetében a vírus akár 19 napig is jelen lehet.
3. Allergiás kötőhártya-gyulladás
Pollen, por, állatszőr, parfüm – ezek váltják ki, tehát nem fertőző. Gyakran mindkét szemet érinti, és antihisztaminos cseppekkel jól kezelhető.
Gyermekeknél még fontosabb az elővigyázatosság
A 2024-es amerikai felmérés szerint gyermekkori kötőhártya-gyulladás esetén a háztartáson belüli átfertőződés aránya 7–9%, és az antibiotikumos kezelés önmagában nem csökkenti jelentősen a továbbfertőzés esélyét. Ez is azt mutatja, hogy a higiénia – nem csak a gyógyszer – a legfontosabb tényező.
Mire kell figyelnie?
Ha Önnél vagy gyermekénél fertőző formáról van szó, akkor:
- Használjon külön törölközőt, zsebkendőt
- Naponta cserélje az ágyneműt, huzatokat
- Gyakran mosson kezet (minden szemkezelés után!)
- Ne viseljen kontaktlencsét, amíg a tünetek el nem múlnak
- Ne járjon közösségbe (munkahely, óvoda, iskola) legalább 48 óráig a kezelés megkezdése után
Mikor forduljon orvoshoz?
- Ha a váladék sűrű, gennyes, és a szemhéjak is duzzadtak
- Ha a látása elhomályosul
- Ha az egyik szem után a másik is megbetegszik
- Ha a tünetek 3–4 nap után sem javulnak
Ne találgasson – bízza rá a diagnózist az orvosra
A kötőhártya-gyulladás egy gyakori, többnyire enyhe, de időnként nagyon kellemetlen betegség, amelynek fertőzőképessége attól függ, milyen típusával állunk szemben. Bakteriális forma esetén a fertőzés antibiotikummal gyorsan megszűnhet, de vírusos változat akár két hétig is fertőző lehet. A higiénia, a szemkörnyék tisztán tartása és az orvosi kezelés betartása kulcsfontosságú a gyors gyógyuláshoz – és mások védelméhez. A szem érzékeny szerv, és ha elhanyagolják a gyulladást, akár komolyabb szövődmények is kialakulhatnak.
Viszket, éget, szúr a szeme? Ha kötőhártya-gyulladást kapott, nem mindegy, mivel borogatja
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!