Ezeket látta már?

Várandósság alatt mennyi a normális vérnyomás és pulzus? Az orvos válaszol

Orvos válaszol
2025. május 07. 15:24
Magas vérnyomás terhesség alatt, toxémia, várandósság

Terhesség alatt némileg megváltozhat a vérnyomás és a pulzus.

A Vakcinainfós orvosokhoz az alábbi kérdés érkezett.

"Tisztelt orvosok!

Kérdésem egyáltalán nem sürgős.

Szeretném megkérdezni, hogy várandósság alatt mennyi a normális vérnyomás és pulzus?

25 éves nő vagyok a 26.hétben. A cukorterhelésem a határon volt, ezért 1 hete diétázom. A 2.trimeszterben 100/60 környékére csökkent a vérnyomásom 70-90 közötti pulzussal. Jelenleg megy vissza 110/70 környékére, azonban a pulzusom 100 körül alakul.

A védőnő 100 feletti pulzussal már kardiológiára küldött volna, azonban a háziorvos szerint 100-110 még bőven belefér, EKG alapján se volt semmi probléma.

Az orvos válasza

"Kedves Kérdező!

A terhesség minden esetben nagy hatással van a keringési rendszerre (is). A keringési perctérfogat 30-50%-kal is növekedhet, ami együtt jár a pulzusszám növekedésével.

Az Ön által leírt számok beleférnek a normál terhességgel járó hemodinamikai változásokba - különösen akkor, ha ez nem jár különösebb panasszal. Emelkedett pulzus esetén érdemes kerülni a koffeinfogyasztást, túlzottan megerőltető testmozgást és lehetőség szerint minimalizálni a stresszt. Illetve nagyon fontos - a várandósság és a pulzusszám miatt egyarànt - a megfelelő ionszintek fenntartása, valamint a megfelelő TSH érték - ezeket a várandós-gondozás során trimeszterenként rendszerint vizsgáljak. Ha panaszai lennének, pulzusa tartósan még tovább emelkedne (120-130/min körüli/feletti tartományba) akkor lehet szükség kardiológiai vizsgálatra.

A vérnyomásértékei is teljesen normálisak. Terhesség során fiziológiásan előfordul, hogy - pl. különösen háton fekve - csökken a vérnyomás, mert a baba és a méh súlya nyomja a nagy ereket, ami rontja a szívbe történő vérvisszaáramlást. Ilyenkor pozícióváltás, kis séta, bőséges folyadékfogyasztás általában segít a rendeződésben.

A “tankönyvi” magas vérnyomás 140/90 Hgmm felett van, de fontos a tendencia is - különösen várandósság alatt. Ha eddig alacsonyabb vérnyomásai voltak, akkor odafigyelést igényelhet már a konzekvensen 130 Hgmm körüli érték is. Illetve a puszta számok mellett fontosak az esetleges kísérő panaszok, tünetek - pl. szédülés, fejfájás, szikralátás, hányinger/hányás (amennyiben már a kezdeti rosszullét megszűnt és újra jelentkezik), mellkasi fájdalom, fokozódó lábdagadás, bőrviszketés, szokatlan hasi fájdalom, szokatlanul rossz közérzet. Ilyen, és ehhez hasonló esetekben azonnal orvoshoz kell fordulni.

Boldog babavárást, jó egészséget!"

Veszélyes állapot a terhesség alatti magas vérnyomás
Figyelmébe ajánljuk

Veszélyes állapot a terhesség alatti magas vérnyomás

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Vakcinainfó - Az orvos válaszol
# Vakcinainfó – Az orvos válaszol # orvos válaszol # terhesség # vérnyomás # pulzus # alacsony vérnyomás # magas pulzus # EKG # TSH # szédülés # fejfájás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés