Véradás: nem csak mással tesz jót! Ezért előnyös annak is, aki adja a vért
A véradás az adományozó számára is előnyös: segíthet csökkenteni a vastartalékokat, ezáltal a vasraktározási betegségek kockázatát; frissítheti a vérképzést; egyes kutatások szerint javíthatja az érfunkciót; emellett ingyenes szűrést biztosít (vérnyomás, hemoglobin, fertőzések szűrése), és pszichésen is pozitív élmény, hiszen segíteni jó érzés.
A véradás nemcsak életmentő segítség másoknak, de a véradó számára is számos egészségügyi előnnyel jár. Magyarországon a véradás szabályozott keretek között zajlik. A véradás alapelve, hogy csak egészséges ember adhat vért, védve ezzel a véradó és a vért kapó beteg egészségét is.
- Véradásra az jelentkezhet, aki már elmúlt 18 éves, de még nincs 65 esztendős és
- testsúlya eléri az 50 kg-ot, a felső súlyhatár 140 kg (erről a kivizsgáló orvos dönt).
- Első véradók esetén a felső korhatár 60 év.
- A nők évente, azaz 365 napon belül maximum 4,
- a férfiak maximum 5 alkalommal adhatnak vért.
- Fontos kritérium pedig, hogy két véradás között legalább 56 napnak el kell telnie, ugyanis ennyi időre van szüksége a szervezetünknek, hogy regenerálódjon.
A véradásra való alkalmasságot egyes gyógyerek szedése, múltbeli betegségek, kezelések, külföldi tartozkodás is befolyásolhatják.
Miért jó vért adni?
A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem pótolható, mesterségesen nem előállítható, csak véradással pótolható. Minden egység levett vérből háromféle vérkészítményt állítanak elő:
- 1 vörösvérsejt-koncentrátumot,
- 2 thrombocyta-koncentrátumot
- 3 és friss fagyasztott plazmát.
Ezeket a készítményeket akár három különböző beteg is megkaphatja. Innen ered a jól ismert szlogen: Adj vért és ments meg három életet!
Mindemellett segít a véradás segít a véradónak is: a rendszeres véradás hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez. Egyes tanulmányok szerint a véradás segíthet a vérnyomás csökkentésében, különösen magas vérnyomásban szenvedőknél. Emellett a véradás során csökken a szervezet vastartalma, ami hozzájárulhat az oxidatív stressz mérsékléséhez és a szívbetegségek megelőzéséhez. Aki rendszeresen ad vért, annak ez a jó szokása segíti a szervezetét az egyensúlyhiány minimalizálásában, sőt a vér vasszintjére is jó hatással van.
Oxidatív stresszről akkor beszélünk, ha a szabadgyökök és az antioxidánsok egyensúlyi aránya megbomlik a szervezetben, ami olyan káros folyamatokat indít el, mint a szövetkárosodás. A szabadgyökök ebben a folyamatban olyan molekulák, amelyek nagyon instabilak és könnyen reakcióba lépnek más molekulákkal. Ezzel szemben az antioxidánsok semlegesítik a szabadgyököket, mielőtt azok kárt tudnának okozni a sejtekben.
A z ocidatív stressz során a szervezetbe jutó oxigénmolekulák a sejtjeinkkel reakcióba lépnek, melynek melléktermékeként szabad gyökök képződnek. A szabad gyökök létrejötte káros biokémiai folyamatokhoz vezet.
Forrás: shuttertock.com
Valójában az öregedésért is az oxidatív folyamatok felelnek, tehát kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy a véradás fiatalít, mindenesetre, ha ilyen csodák nem is várhatók a véradástól, a rendszeres véradás pozitív hatással lehet a vérzsírszintekre is. Egy tanulmány szerint a véradóknak összkoleszterin, triglicerid és LDL-koleszterinszintjük alacsonyabb, ami csökkentheti a krónikus gyulladások, érszűkület, trombózis és szívbetegségek kockázatát.
Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, és a szervezet nem képes lebontani, az az artériák falában rakódik le. Ezek a plakkok pedig csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőt, így a magas LDL-szint következtében nő az érelmeszesedés, szívinfarktus kockázata.
Forrás: shuttertock.com
Csökken a szívroham kockázata
Az American Journal of Epidemiology által végzett vizsgálat kimutatta, hogy a legalább évente egyszeri véradással 88%-kal csökkenthető a szívroham kockázata. A véradás "ellenőrzés" alatt tartja a vér vastartalmát, ami az egyik alapvető összetevője a test megfelelő működésének. Ismert, hogy vashiány esetén vérszegénység alakulhat ki, ami fáradékonysághoz, szédüléshez, gyengeséghez vezet. Mégis, aki rendszeresen ad vért, annál a vérregeneráció gyorsabban megy végbe. Ezen túlmenően a véradás után a vér is jobban tud áramlani, ami megakadályozza a zsír- és koleszterin-oxidáció felhalmozódását a koszorúér-falakban. Ez csökkentheti a szívinfarktus, a szívkoszorúér-betegség és a stroke kockázatát.
Ingyenes egészségügyi ellenőrzés
“Önző” indítéknak tűnik, pedig csak egy hasznos velejárója a véradásnak. Az adományozót ugyanis a vérvétel előtt teljesen ingyenesen kivizsgálják, megállapítják, hogy alkalmas-e a vére és a szervezete arra, hogy vért adjon. Minden véradás előtt a donor (véradó) átfogó egészségügyi ellenőrzésen esik át, amely magában foglalja a vérnyomás, a pulzus, a hemoglobinszint és az egyéb alapvető egészségügyi paraméterek mérését. Ez lehetőséget nyújt a donor számára, hogy rendszeresen nyomon kövesse egészségi állapotát, és időben felismerje az esetleges problémákat.
Majd a véradást követően a vért is megvizsgálják, melynek során dönthetnek úgy, hogy ideiglenesen vagy véglegesen kizárják a donort a véradásra alkalmas személyek közül (ez utóbbi főleg súlyos fertőző és vérrel terjedő betegségek esetében történik, pl. HIV) Mindez elősegítheti egyes betegségek diagnosztizálását a korai stádiumban.
Extra kalóriaégetés
Szervezetünk 48 órán belül pótolja a vérmennyiséget és 4-8 hét alatt a vörösvérsejteket. A Kalifornia Egyetem tudósai állítják: minden négy és fél deci vér után szervezetünk 650 Kcal éget el pusztán azért, hogy pótolja a levett vért. Egy egyszeri véradás tehát segíthet akár 650 Kcal-t is elégetni. Összehasonlításképpen: egy átlagos laza edzéssel óránként 300, egy intenzív edzéssel 500 kcal-t éget el a szervezetünk.
A véradás nemcsak fizikai, hanem mentális előnyökkel is jár
A segítői tevékenységek, mint a véradás, növelhetik az önbecsülést és boldogságérzetet ad, ami hozzájárulhat a jobb mentális egészséghez. Hiszen ilyenkor az ember azzal a tudattal megy a véradásra, hogy hozzájárulhat egy beteg ember gyógyulásához. A véradás lehetőséget nyújt a közösségi kapcsolatok erősítésére is és a társadalmi felelősségvállalás érzésének növelésére. Ez különösen fontos lehet a fiatalabb generációk számára, akik így aktívan hozzájárulhatnak a társadalom jólétéhez.
A véradás életmentő tett, amely közvetlenül hozzájárul a betegek gyógyulásához és életben maradásához. Egyetlen véradással akár három élet is megmenthető. A rendszeres véradók példát mutatnak embertársaiknak is, és hozzájárulnak a közösség egészségének megőrzéséhez.
Ha Ön is szeretne hozzájárulni mások egészségéhez és saját jólétéhez, fontolja meg a rendszeres véradást. További információkért és a legközelebbi véradási helyszínekért látogasson el az Országos Vérellátó Szolgálat honlapjára.
Véradás és plazmaadás - ez a különbség a kettő között
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!