Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

10 tévhit az alvásról, ami negatívan hathat a pihenésünkre

Tévhitek az alvásról: mi az igazság?

Az alvás létfontosságú része az életünknek, alvásproblémákkal pedig szinte mindenki szembesül élete során. Az alvással kapcsolatban rengeteg tévhit is kering, érdemes tisztában lennünk vele, hogy mi igaz ezek közül és mi nem.

1. TÉVHIT: A meleg tej segít az elalvásban. Sokunknak adtak gyerekkorunkban esténként meleg tejet, hogy „jobban aludjunk”. A tudósok szerint azonban a tej alvásra gyakorolt hatása inkább mesebeszéd és nincs valóságalapja. A tejben ugyan megtalálható egy olyan aminosav, amely serkenti az alváshoz szükséges melatonin hormon termelését, ám ez a mennyiség elenyészően kevés.

2. TÉVHIT: Ha éjjel nem tudsz aludni, fel ne kelj…! Furcsán hangozhat, de ha lefekvés után nem tudunk 20 percen belül elaludni, akkor ahelyett, hogy tovább forgolódnánk, jobban tesszük, ha felkelünk. Menjünk át egy másik szobába, hallgassunk lágy, meditációs zenét vagy olvasgassunk - egészen addig, amíg el nem álmosodunk. Sokat segíthetnek továbbá az egyes gyógynövényeket tartalmazó altatószerek is.

3. TÉVHIT: A tévézés vagy a telefon nyomkodása majd elálmosít... A tévékészülék és az okoseszközök képernyője által kibocsátott kék fény éppen hogy akadályozza az alvást segítő hormon termelődését, ezért jobban tesszük, ha elalvás előtt már nem nézünk semmilyen képernyőt.

4. TÉVHIT: Ha lefekvés előtt sajtot eszünk, rémálmaink lesznek! Bár a laktózérzékenyek számára a tejtermékek fogyasztása okozhat olyan gyomorbántalmakat, amelyek megnehezíthetik a pihentető alvást, ám arra semmilyen tudományos bizonyíték nincs, hogy éppen a sajt rémálmokat okozna.

5. TÉVHIT: Egy pohár bor segíti a pihentető alvást. Kisebb mennyiségű alkohol, például egy pohár bor elfogyasztása még talán segít az elalvásban, azonban az alkohol hatására éjszaka rendszeresen felébredhetünk, hosszú távú fogyasztása pedig alvászavarokhoz vezethet.

6. TÉVHIT: Legyen „síri” csend a hálószobában. Fontos, hogy kiszűrjük a zavaró zajokat a hálószobából, ám a túl nagy csend is lehet kifejezetten zavaró.

7. TÉVHIT: Ha nappal alszunk, akkor majd éjjel nem jön álom a szemünkre. A napközbeni szundikálás lehet kifejezetten pihentető és hasznos is, arra viszont ügyeljünk, hogy ne tartson órákon át. Akkor járunk legjobban, ha legfeljebb 20-30 percet szundítunk ebéd után.

8. TÉVHIT: Elalvás előtt már tilos a testmozgás! Lehet esténként sétálni, sőt tornázni is, a lényeg, hogy ne végezzünk megerőltető testedzést a késő esti órákban.

9. TÉVHIT: Meleg hálószobában jó aludni. Bár mindenki számára más az ideális hőmérséklet, mégis jobban járunk, ha inkább hűvös, 18-19 fokos szobában alszunk. A test elalvás közben lehűl, ébredés után pedig felmelegszik, ezért a pihentető alvást jobban segíti, ha a hálószobánk hűvösebb.

10. TÉVHIT: Nem mindenki szokott álmodni. A tudósok szerint márpedig mindenki álmodik, sőt a mentális egészségünk megőrzésének érdekében szükségünk is van az álmainkra. Sokan vannak viszont, akik egyszerűen nem emlékeznek az álmaikra.

Forrás: Phytotec Hungária
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához