Ezeket látta már?

Az időskori alvásváltozás okai: ezért alszunk máshogy az évek múlásával

Betegségek
2024. október 28. 23:04
idős alvás alvászavar melatonin

Emiatt alszik máshogy fiatal és idősebb korban - bizony, a melatoninhoz van köze.

Az agyban található tobozmirigy által termelt melatonin nevű hormon fontos szerepet játszik a szervezetünk napi ritmusának szabályozásában.

A melatonin szintje estefelé kezd emelkedni, csúcspontját pedig éjfél körül vagy közvetlenül utána éri el. Ez a hormonális változás nem függ attól, hogy az illető alszik-e - kizárólag a fény mennyisége határozza meg a termelődés mértékét.

Melatonin-termelés, alvási szokások különböző életkorokban

Az alvás-ébrenlét ciklusok az életkor előrehaladtával jelentős változáson mennek keresztül, amely szoros kapcsolatban áll a melatonin termelésével az agyban. Az újszülötteknek még nincs kialakult napi rutinjuk, nappal és éjszaka egyaránt rendszertelenül alszanak. Hat hónapos kor körül azonban egy szabályszerűbb alvási minta alakul ki, amely során a nap nagy részét, mintegy 16 órát átalusszák - ennek többsége jellemzően éjszakára esik.

Gyermekkortól serdülőkorig

A kisgyermekek és tizenévesek általában ritkán küzdenek alvási problémákkal. Rendszeres,24 órás alvási ciklus jellemzi őket, amelyekben az alvás és ébredés ideje viszonylag állandó. Serdülőkorban azonban jelentős változások következnek be. Ez az időszak jellemzően egyre hosszabb alvás-ébrenlét ciklusokkal jár, és a tinédzsereket gyakran nehéz rávenni, hogy időben lefeküdjenek, de reggel korán kelljenek.

Az öregedés hatása az alvásra

Idősebb korban az alvás-ébrenlét ciklus rövidebbé válik, ami gyakran folyamatos külső beavatkozást, az úgynevezett "Zeitgeber"-eket igényli a beállításához. Az öregedés során az alvási szokások is drasztikusan megváltozhatnak: az emberek korábban lesznek álmosak és nagyon korán ébrednek. A nappali álmosság és a délutáni szunyókálások gyakoribbakká válnak. Az éjszakai alvás is töredezettebbé válik, gyakrabban felébrednek, és az alvás általánosságban felületesebb lesz.

Ez részben azzal magyarázható, hogy a non-REM (nem-gyors szemmozgásos) alvás szakaszai növekednek, ami az alvás mélyebb szakaszainak csökkenését eredményezi. Kutatások kimutatták, hogy a cirkadián ritmus időskorban lerövidül és sérülékenyebbé válik. Ezen alvási problémák gyakoriságának növekedését gyakran társítják az öregedéssel összefüggő egyéb betegségekkel és az egészségtelen életmóddal, amelyek idősebb korban különösen negatívan hatnak az alvás minőségére és mennyiségére.

Az időskori alvászavarok kezelésénél a legfontosabb szempontok közé tartozik a háttértényezők és esetleges társbetegségek feltárása és kezelése, valamint az egészséges, alvásbarát életmód kialakítása. Mivel az idősebb korosztályban általában csökken a melatonintermelés, a melatonin pótlása jótékony hatású lehet az alvás időzítésének szabályozásában. Fontos ugyanakkor megérteni, hogy a melatonin nem altató, és önmagában az alvás időzítésének helyesbítése nem oldja meg az alvási elégtelenséget.

A melatonin szerepe és korlátai

Bár a melatonin szedése hasznos lehet az alvás javításában, például időzónák átlépésekor, az inszomnia kezelésére a jelenlegi irányelvek nem javasolják. Az idős korban gyakran jelentkező alvászavarok kezelésének legfontosabb eszköze az okok feltárása és azok kezelése, nem pedig egyszerűen altatók szedése. Ráadásul ezek szedése csupán rövid ideig ajánlott. A korszerű kezelés inkább az egészséges életmódra, a testi-lelki egészség megőrzésére és a társbetegségek kezelésére helyezi a hangsúlyt.

Az egészséges életmód szerepe

Az időskori alvászavarok hatékony kezelése szorosan összefügg az alvásbarát életmód kialakításával. Ez magában foglalja a rendszeres testmozgást, a kiegyensúlyozott étrend követését, a stressz csökkentését és a megfelelő alvási környezet megteremtését. Az életmódváltás nemcsak az alvás minőségét javíthatja, hanem általános egészségi állapotukat is pozitívan befolyásolhatja.

Mi az alvászavar? Ezek az alvászavarok típusai, okai, tünetei és kezelési lehetőségei
Ez a cikk is érdekelheti

Mi az alvászavar? Ezek az alvászavarok típusai, okai, tünetei és kezelési lehetőségei



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Felhasznált irodalom: Magyar Alváskönyv 2. - Magyar Alvás Szövetség

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Magyar Alvás Szövetség
# alvás # Időskor # alvászavar # melatonin

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés