Ezeket látta már?

Alzheimer-kór: ezért lehet gyakoribb nőknél

Betegségek
2022. október 10. 11:04
demencia, alzheimer-kór, szívbetegség, cukorbetegség, stroke

Mi lehet az oka annak, hogy a nőknél kb. 1,7-szer gyakoribb az Alzheimer-típusú demencia (elbutulás), mint a férfiaknál?

"Az Alzheimer-kór kialakulását összefüggésbe hozzák egy tau nevű fehérje agyban történő kóros felhalmozódásával (vagyis, ez a betegség egy taupátia). Egészséges és Alzheimer-kórban szenvedő nők agyában a tau-fehérje mennyisége („tau-terhelés”) eleve nagyobb, mint a férfiaknál. A kérdés az, hogy miért?

A Cell című szaklap 10. 04-i számában erre adott lehetséges választ a Cleveland-i Case Western Reserve Egyetem kutatói. A női szervezet sejtmagjában van egy X kromoszómapáros. A magzati fejlődés korai szakaszában az egyik X-kromoszóma inaktiválódik, és a női test összes sejtje csak egy működő X-kromoszómával rendelkezik (elegánsan kifejezve transzkripciósan aktív). Ez segít megelőzni azon gének túlműködését, amelyek mindkét X-kromoszómán jelen vannak. Van azonban néhány gén, amely elkerüli ezt az X-kromoszóma inaktivációt" - írta csoportjában Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő.

A posztból kiderült, hogy az említett tanulmány szerint az X-kromoszóma inaktivációját elkerülő gének egyike hozzájárulhat az Alzheimer-kór kialakulásának fokozott kockázatához a nőknél: van egy ubiquitin-specifikus peptidáz 11 (USP11) nevű enzimfehérje, amelynek génje az X kromoszómán található és amely elkerüli az X kromoszóma inaktivációját. Ez a USP11 enzim eltávolít egy darabkát a tau fehérjéből, amely emiatt nagyobb valószínűséggel vesz fel kóros szerkezetet és vezet felhalmozódáshoz.

"Ennek a hipotézisnek a tesztelésére először olyan HeLa nevű, ezen belül is speciális emberi sejteket használtak fel, amelyeket alkalmatlanná tettek a USP11 és USP13 enzimek termelésére. Azt figyelték meg, hogy alacsonyabbá vált bennük a tau fehérjék szintje.

Vizsgálták Alzheimer-kóros, elhunyt betegek agyszövetét, valamint olyanokét, akik nem szenvedtek elbutulásban, annak meghatározására, hogy az USP11 termelése kinél milyen volt. Azt találták, hogy az USP11 fehérje mennyisége 9,5-szer nagyobb volt az Alzheimer-kóros betegek agyszövetében, mint az elbutulásban nem szenvedőkben.

Végül a kutatók olyan egereket hoztak létre, amelyek nem rendelkeztek USP11 enzimet kódoló génnel és megfigyelték, hogy a nőstény egereknek agyában alacsonyabb a tau fehérje mennyisége" - fejtette ki Dobson Szabolcs.

Hivatkozás: Yan et al.: X-linked ubiquitin-specific peptidase 11 increases tauopathy vulnerability in women, Cell (2022), https://doi.org/10.1016/j.cell.2022.09.002

https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(22)01124-2...

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Koronavírus vakcináció - szakirodalmi tallózó FB-csoport
# Alzheimer-kór # alzheimer # demencia # elbutulás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés