Ezeket látta már?

Alzheimer-kór: új gyógyszer a láthatáron, ami segíthet a betegeknek!

Betegségek
2023. január 09. 12:34
alzheimer, gyógyszer

Az Alzheimer-kór egy visszafordíthatatlan, progresszív agyi rendellenesség, ami lassan tönkreteszi a memóriát és a gondolkodási készésgeket.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt egy új (biológiai) gyógyszerről, amit az USA-ban vizsgálatak, és az Alzheimer-kór ellen használhatnak a jövőben:

2023. január 06-án az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) jóváhagyta a Leqembit (lecanemab-irmb /amiloid-béta lerakódás elleni monoklonális antitest/) az Alzheimer-kór kezelésére.

Az Alzheimer-kór egy visszafordíthatatlan, progresszív agyi rendellenesség, amely több mint 6,5 millió amerikait érint, és lassan tönkreteszi a memóriát és a gondolkodási készségeket, majd végül az egyszerű feladatok elvégzésének képességét. Bár az Alzheimer-kór konkrét okai nem teljesen ismertek, az agyban bekövetkező változások jellemzik – beleértve az amiloid béta fehérje plakkokat és a neurofibrilláris vagy tau-fehérjecsomókat–, amelyek az idegsejtek és kapcsolataik elvesztését eredményezik. Ezek a változások befolyásolják az emlékezési és gondolkodási képességet.

A Leqembi jóváhagyását a gyorsított engedélyezési eljárás alkalmazásával engedélyezték, amely alapján az FDA jóváhagyhatja a gyógyszereket olyan súlyos állapotok esetén, ahol kielégítetlen orvosi szükséglet áll fenn, és a gyógyszerről kimutatták, hogy olyan hatást gyakorol egy pót (azaz nem klinikai)-végpontra, amely ésszerűen valószínűsíthető, hogy megjósolja a betegek klinikai előnyeit.

Egy kettős vak, placebo-kontrollos, párhuzamos csoportos, dóziskereső vizsgálatban értékelték a Leqembi hatékonyságát 856 Alzheimer-kórban szenvedő beteg bevonásával. A kezelésben részesülő betegeknél szignifikáns dózis- és időfüggő béta-amiloid plakkcsökkenés volt tapasztalható; a lecanemab jóváhagyott dózisát, 10 milligramm/kilogrammot kéthetente kapó betegeknél statisztikailag szignifikánsan csökkent az agyi amiloid plakkok száma a kiindulási értékről a 79. hétre összehasonlítva a placebo karral, amelyben nem csökkentett az amiloid béta plakkok száma."

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Egészségügyi szakirodalmi tallózó
# Alzheimer-kór # demencia # gyógyszer

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés