Ezeket látta már?

Fontos kérdések, melyekre minden cukorbetegnek tudnia kéne a választ

Betegségek
2024. július 29. 14:04
cukorbeteg kérdés inzulin gyógyszer menopauza

A cukorbetegség kezelése során sok kérdés merülhet fel a betegekben. Ezek közül párat megválaszolt az orvos.

A cukorbetegség kezelése több pilléren nyugszik: igen fontos az életmódterápia -mely személyre szabott diétát és rendszeres testmozgást foglal magában-, valamint a diabétesz típusától és a beteg állapotától függően inzulinos/gyógyszeres kezelés is indokolt lehet.

  1. 1 az 1-es típusú cukorbetegség esetén az inzulin az elsőként alkalmazandó szer
  2. 2 a 2-es típusú cukorbetegség esetén az inzulin/gyógyszeres kezelés előtt az életmódterápia (indokolt esetben lehet már ezeket is alkalmazni a kezdetekben).

A különböző gyógyszereket lehet önmagukban és kombinációban is használni. A gyógyszerek mellett fontos az étrendi megkötések szigorú betartása, a fizikai aktivitás és az egészséges testsúly kialakítása.

A cukorbetegség szűrése lehetőséget ad arra, hogy a tünetmentes vagy kevés tünettel jelentkező cukorbajt időben észleljük, és a korai kezelés megkezdésével csökkentsük a hosszú távú szövődmények kialakulásának esélyét, illetve azok súlyosságát. A szűrést az alapellátás keretében végzik, és azoknak javasolt, akik fokozott kockázattal rendelkeznek.

Mind a frissen diagnosztizált, mind a „régebbi” cukorbetegek megannyi kérdéssel találhatják szemben magukat, a leggyakoribbakra igyekszünk választ adni az alábbiakban.

1. Cukorbeteg vagyok. Életem végéig inzulinra/gyógyszeres kezelésre szorulok?

A cukorbetegség a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, ám megfelelő kezeléssel a vércukorszint normalizálható. Ehhez az esetek többségében az életmódváltáson kívül valamilyen készítményre van szükség: ez lehet inzulin vagy orálisan szedhető tabletta (hogy kinek melyikre van szüksége, azt több tényező is befolyásolja).

Ám azt érdemes tudni, hogy az állapot elsőszámú terápiás módja a személyre szabott diéta és a rendszeres mozgás, így elképzelhető, hogy bizonyos idő után – vagy már a kezdetektől - elég csupán az megfelelő életmód követése. Természetesen a rendszeres kontroll ez esetben is elengedhetetlen!

2. Le tudom váltani az inzulint gyógyszerre?

Sokan úgy gondolják, hogy ha egyszer el kellett kezdeni inzulinozniuk magukat, akkor már mindig ezt a kezelési módot kell követniük. Pedig meglehet, hogy - ha pl. alacsonyabb a vércukor szintje -, akkor elég a gyógyszeres terápia.

- Természetesen az ellenkezőjére is szükség lehet, vagyis arra, hogy gyógyszerről inzulinra kell váltani - ilyen lehet pl. a terhesség/szoptatás, műtét, bizonyos betegségek, illetve az állapotban bekövetkezett romlás - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

3. Ha cukorbeteg vagyok, le kell mondanom az alkoholról?

A felnőtt cukorbetegek bár ihatnak alkoholt, ám nem mindegy mit, mennyit és hogyan. Fontos ugyanis, hogy az illető ropogtasson mellé valamit (pl. teljes kiőrlésű kekszet), valamint kerülje a cukros italokat (pl. likőr, desszert bor). A legjobb, ha jó minőségű száraz vörös vagy fehér borra teszi le a voksát. Nőknél 1, míg férfiaknál 2 egység alkohol engedélyezett.

4. Menopauza változtat majd valamin?

A menopauza egy sor hormonális változást indít el, melynek során először a progeszteron, majd később az ösztrogén szintje lecsökken. Mivel mindkét hormon komoly befolyást gyakorol az inzulin szintjére, így nem csoda, ha sok, változókorban lévő cukorbeteg nőnél vércukor-ingadozások figyelhetőek meg. Ilyenkor egyeztetni kell a továbbiakról a kezelőorvossal, aki az addigi dózis módosítását írhatja elő.

5. Mit tegyek, ha cukorbetegként megbetegszem?

Amennyiben valaki cukorbetegként megbetegszik, úgy akkor az extra odafigyelést igényel. Ügyelni kell ugyanis a megfelelő folyadékfogyasztásra, valamint a gyakori keton/vércukorszint-ellenőrzésre. Ahogy harcol a szervezet a kórokozókkal, az olyan hormonális változásokat indukál, mely megemelheti a glükóz mennyiségét.

Hányás/hasmenés esetén pedig a szabály, hogy Amennyiben a tünetek még az inzulin beadása előtt jelentkeznek, akkor gyakori (2 óránkénti) vércukor ellenőrzés mellett az inzulin dózisát orvossal való egyeztetés után ideiglenesen csökkenteni kell.

Ha a hányás az inzulin beadása után lép fel, nagyon fontos a megfelelő szénhidrát mennyiség bejuttatása. Inzulin hiányos cukorbetegeknél, ha alacsony vércukorszinthez társuló súlyos tünetek (súlyos hypoglikémia) lép fel, sor kerülhet glukagon injekció adására is.

Összegzés

  • A cukorbetegség teljes életmódváltást igényel.
  • A kezeléshez speciális diéta, rendszeres mozgás szükséges, melyet kiegészíthet inzulin/gyógyszer.
  • Fontos a szűrés a cukorbetegség korai észlelése érdekében.
  • Az állapot jelenleg nem gyógyítható, ám megfelelő kezeléssel a vércukorszint normalizálható.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Időskori cukorbetegség: megvan az ellenszere, mégsem tetszik eléggé



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# Cukorbetegség # inzulin # inzulin tárolása # diéta # vércukormérés # diabétesz # Kezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés