Ezeket látta már?

Az összes betegség közül ennek van az egyik legrosszabb túlélési aránya!

Betegségek
2025. július 09. 10:54
daganatok hasnyálmirigyrák

Ennek a férfinak sikerült legyőznie, de csupán egy apró véletlennek, egy elutatzás előtt jelentkező szokványos tünetnek köszönheti jó sorsát.

Egy korai diagnózis mentette meg a brit férfi életét: egy semmiségnek tűnő panasz, amit a legtöbben figyelmen kívül hagynánk, halálos betegséget jelzett - számolt be róla a Telegraph. Andy szerint nem ő egyedül győzte le a betegséget – hanem ketten a feleségével, Dianne-nel.

Ő nem csak a feleségem, hanem a csapatom – nélküle ez nem ment volna. És talán ebben rejlik a legfontosabb üzenet: az orvosi precizitás mellett a kapcsolataink ereje is életet menthet.

„Azt hittem, csak izomhúzódás – valójában hasnyálmirigyrákom volt”

Nem szokott orvoshoz járni. Fitt, aktív, sportos férfi, aki heti hat napot edzéssel tölt, világot lát, szereti az életet. Andy, az 58 éves brit nyugdíjas egyik reggel enyhe kellemetlenséget érzett a bal oldalán – nem fájt, csak furcsa volt. Arra gondolt: biztos csak egy kis „varrat”, talán meghúzódott egy izom. Fogalma sem volt róla, hogy egy olyan betegség korai jeleit tapasztalja, amelynek az ötéves túlélési aránya világszerte a legalacsonyabbak között van.

A rutinból életmentő vizsgálat lett

Felesége, Dianne noszogatására – "nézesd meg, mielőtt elutazunk" – mégis felkereste háziorvosát. Ez a döntés szó szerint megmentette az életét. Az orvos komolyan vette a tünetet, mivel Andy korábban szinte soha nem járt rendelőben, így egy gyors ultrahangvizsgálatot kért. A vizsgálatok során nem az izomprobléma, hanem egy apró, gyanús elváltozás került elő: egy daganat a hasnyálmirigyben.

Ezután CT-, MRI-, endoszkópos és szövettani vizsgálatok sora következett. Az eredmény: magas fokú diszplázia – egy rákmegelőző állapot, amely bármelyik hónapban átléphette volna a rosszindulatú daganat határát.

Miért ilyen alattomos a hasnyálmirigyrák?

A hasnyálmirigyrák gyakran észrevétlenül fejlődik. Tünetei – például fáradtság, hasi diszkomfort, étvágycsökkenés vagy enyhe fogyás – könnyen betudhatók más, ártalmatlannak tűnő jelenségeknek. A legtöbb beteg sajnos már előrehaladott állapotban kerül diagnózisra, amikor a túlélés esélye minimális. A kulcs tehát a korai felismerés, amely jelenleg az egyik legnagyobb kihívás az onkológiában.

A legújabb kutatások szerint a mesterséges intelligencián alapuló képfeldolgozás, a vérből kimutatható molekuláris biomarkerek, valamint a családi halmozódás genetikai szűrése jelenthet áttörést a jövőben – de ezek jelenleg még nem elérhetők rutinszerűen.

A Whipple-műtét: nem volt más választása

Andy számára egyetlen lehetőség maradt: a Whipple-műtét, amelynek során a hasnyálmirigy, a nyombél, a gyomor és az epeutak egy részét is eltávolítják, majd újraépítik az emésztőrendszert. Egy barátja már átesett ugyanezen a beavatkozáson, így Andy tudta: ez kemény menet lesz. A műtét halálozási aránya – még kiváló kezekben is – 5–8 százalék körüli.

Március 11-én megoperálták. A tízórás műtét során vért vesztett, súlyos fájdalmakat élt át, többféle opioid gyógyszert kapott, köztük fentanilt is. De életben maradt.

Az apró győzelmek ereje

A felépülés lassú volt. A legkisebb dolgok – például leülni az ágy mellé, vagy végre székletet üríteni – hatalmas diadalnak számítottak. Andy történetében nemcsak a túlélés, hanem az emberi méltóság, a humor és a kitartás is főszerepet kapott. A szövettani eredmény végül megerősítette: időben kapták el a betegséget, rák még nem alakult ki.

Ezt a hírt hallani jobb, mint megnyerni a lottót! Ha megvártam volna, amíg sárgaság vagy más tünetek jelentkeznek, lehet, hogy túl késő lett volna.

Vissza az életbe – de már másképp

Andy ma újra jár edzőterembe, lefutotta az első 5 km-ét, és új terveken gondolkodik Dianne-nel. Spanyolországba költöznének, és most már nem halogatnak semmit. Mert tudják: az idő életet jelent.

Az NHS rendszeréről is elismeréssel beszél – világszínvonalú ellátásban részesült. Egyetlen apró, enyhe tünettel indult minden – és ez lett a különbség az élet és a halál között.

Erre figyeljen oda!

Ne becsülje alá a saját testét. Ha új, szokatlan hasi érzést tapasztal, ne gondolja azt, hogy „csak izomláz” vagy „öregszem, ez vele jár”. A hasnyálmirigyrák túlélési esélye messze a legalacsonyabb az összes daganattípus közül – de a korai diagnózis jelentősen növelheti az esélyeket.

Különösen akkor fontos az éberség, ha Ön:

  • 50 év feletti férfi
  • rendszeresen sportol, és új fájdalmat, diszkomfortot érez
  • családi halmozódás van a daganatos betegségekben
  • emésztési zavarokat tapasztal, vagy hirtelen fogyás indul el

Menjen el orvoshoz. Ne a Google-t kérdezze, hanem egy valódi szakembert. Ne várja meg, míg sárgaság vagy drasztikus tünetek jelentkeznek – akkor már sokszor késő.

Ezért olyan veszélyes a hasnyálmirigyrák

A hasnyálmirigyrák sajnos az egyik legnehezebben felismerhető daganattípus, mert korai stádiumban gyakran teljesen tünetmentes, vagy csak olyan általános panaszokat okoz, amelyeket könnyű más betegségeknek – vagy akár az életkor velejáróinak – betudni. Ezért is különösen fontos ismerni a lehetséges első jeleket, illetve a tipikus tüneteket, amelyek már előrehaladottabb állapotban jelenhetnek meg.

A hasnyálmirigyrák legkorábbi jelei (gyakran figyelmen kívül maradnak):

  • Enyhe, tompa hasi diszkomfort – főleg a has felső vagy bal oldalán, néha hátra sugárzóan
  • Általános fáradtság, gyengeség
  • Étvágycsökkenés – különösebb ok nélkül
  • Indokolatlan fogyás, még normál étkezés mellett is
  • Időnkénti émelygés, puffadás
  • Újonnan kialakult cukorbetegség (különösen 50 év felett, családi anamnézis nélkül)
  • Kisebb „varratérzés” vagy szúró fájdalom a bordaív alatt (ezt sokan edzéshez vagy mozgáshoz kapcsolják)

A hasnyálmirigyrák tipikus tünetei (gyakran előrehaladott stádiumban jelentkeznek):

  • Tartós, erősödő fájdalom a has felső részén, gyakran a hátba sugárzik
  • Sárgaság: a bőr és a szemfehérje sárgás elszíneződése, világos széklet, sötét vizelet kíséretében
  • Zsíros, lebegő, bűzös széklet (a hasnyálmirigy emésztőenzim-termelésének csökkenése miatt)
  • Állandó teltségérzet, puffadás, emésztési zavar
  • Véralvadási problémák, gyakori mélyvénás trombózis
  • Megmagyarázhatatlan viszketés (a sárgaság korai tünete lehet)

Különösen érdemes orvoshoz fordulnia, ha:

  • Önnél vagy családjában előfordult hasnyálmirigyrák vagy más GI-tumor
  • 50 év feletti, és újonnan jelentkezett emésztési panaszokat észlel
  • Úgy fogy, hogy nem változtatott étkezési vagy mozgási szokásain
  • Újonnan kialakult, nem típusos cukorbetegséget diagnosztizáltak Önnél
  • A fájdalom éjszaka vagy háton fekve rosszabbodik

Ne hagyja figyelmen kívül a „semmitmondó” panaszokat sem

A hasnyálmirigyrák sajátossága, hogy gyakran csak akkor észlelhető, amikor már áttéteket is adott, különösen a máj vagy a tüdő felé. A korai felismerés azonban – amint azt Andy története is bizonyítja – életet menthet.

Ha gyanús tüneteket tapasztal, kérjen ultrahangos vizsgálatot, majd szükség esetén CT- vagy MRI-vizsgálatot, esetleg laborvizsgálatokat tumormarkerekre (pl. CA 19-9).

Előrehaladott hasnyálmirigyrák: 9 jel, ami hétköznapinak tűnhet, de daganatra utal
Kapcsolódó cikk

Előrehaladott hasnyálmirigyrák: 9 jel, ami hétköznapinak tűnhet, de daganatra utal

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: telegraph
# hasnyálmirigyrák # izomláz # rándulás # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés