Veszélyes rákot jelezhet az, ha világos, nehezen leöblíthető a széklete
Egyre több embernél fedezik fel ezt a ritka, ám igen veszélyes daganatot.
A szakemberek egyre több embert diagnosztizálnak epevezeték rákkal: becslések szerint évente 5000-6000 embernél kerül diagnózisra ez a típusú daganat az Egyesült Királyságban, azonban a valós adatok ennél is magasabbak lehetnek. Sajnos, a túlélési esélyek nem túl kedvezőek: a betegséggel diagnosztizált személyek akár 70 százaléka már az első évben életét veszti.
Ennek egyik fő oka az, hogy az epevezeték rák felismerése rendkívül nehéz. Korai stádiumában a tünetek gyakran enyhék vagy egyáltalán nem észlelhetők, így a diagnózis gyakran már előrehaladott állapotban történik - írja a The Sun.
Mit kell tudni az epevezeték rákról?
Az epevezeték rák - más néven kolangiokarcinóma - az epevezetékek sejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganat. Az epevezetékek a májat, az epehólyagot és a vékonybelet összekötő csövek, melyek az epét szállítják. Az epevezeték rák viszonylag ritka, ám agresszív betegség.
Nézzen a WC-jébe
A Liver Cancer UK két kulcsfontosságú figyelmeztető jelet azonosított, amelyek a WC-n jelentkezhetnek:
- szokatlanul sötét színű vizelet: normális esetben, ha megfelelően hidratáltak vagyunk, a vizelet halványsárga. A daganat miatt azonban az epe akadályba ütközhet a máj és a belek között, ami az epe visszakerülését okozza a véráramba, így a vizelet sötétsárgás árnyalatot vehet fel.
- világos, anyagszínű széklet, mely nehezen öblíthető: amikor az epevezetékek daganat miatt elzáródnak, az epe nem tud megfelelően elvezetődni a májból és az epehólyagból a bélbe. Ennek következtében a széklet elveszíti a barnás színét és világosabb, agyagos árnyalatú lesz. Emellett az epe hiánya miatt a zsírok emésztése is zavart szenved, ami zsíros és nehezen leöblíthető széklethez vezethet.
További lehetséges tünetek:
- sárgaság
- viszketés
- fájdalom a has felső részében (a hátba kisugározhat)
- hányinger és hányás
- étvágytalanság és fogyás
- láz és hidegrázás
A legfontosabb a műtét
Az epevezeték rák kezelésére több módszer létezik. Egy korai stádiumban felfedezett daganat esetében a sebészeti beavatkozás lehet a legjobb megoldás, mert lehetőséget nyújt a daganat teljes eltávolítására. Amennyiben a sebészeti beavatkozás nem lehetséges, kemoterápiát alkalmaznak, mely gyógyszeres kezeléssel segít elpusztítani a rákos sejteket. Sugárterápiát is be lehet vetni, amely célzott sugárzással pusztítja el a daganatot.
Célzott terápiával specifikus molekuláris célpontok ellen irányuló gyógyszereket használnak, míg immunterápia az immunrendszert erősíti, hogy hatékonyabban küzdjön a rák ellen. Ha a daganat nem operálható, palliatív kezelésre is sor kerülhet, amelynek célja a tünetek enyhítése és a beteg életminőségének javítása. A kezelési tervet mindig a betegség stádiumának, a daganat lokalizációjának, valamint a beteg általános egészségi állapotának figyelembevételével alakít
Kik a veszélyeztetettek?
- idősebbek (65 év felett)
- krónikus májbetegséggel küzdők (például cirrózis vagy hepatitis)
- dohányosok
- epekövek
- családban előforduló rák
- cukorbetegségek
- alkoholfogyasztók
Erre az állapotra utalhat az, ha sötét és habos a vizelete
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!