Az ápolónő saját családjában is megtapasztalta, hogyan jelez a demencia – ezekre a jelekre figyelt fel
Egy demencia szakértő részletesen elmagyarázza a betegség korai jeleit, melyeket a saját családjában tapasztalt.
A tapasztalatok szerint a demencia okozta tünetek nemcsak a beteg, hanem a családtagok életét is megváltoztatják. Az 52 éves Helen McDavitt saját családi történetén keresztül osztja meg azokat a tapasztalatokat, amelyeket nagymamája, édesanyja és édesapja eseteiben szerzett.
A demencia első felismerése – a nagymama példája
Helen már a ’90-es években szembesült a demencia első jeleivel, amikor nagymamája, Barbara, 60 éves korában elkezdett furcsa tüneteket produkálni. A betegség megjelenésének első jelei között szerepelt személyiségének drámai változása: dühössé, paranoiássá és sebezhetővé vált. Gyakran követett el furcsa hibákat, például a vízforralót a tűzhelyre tette. Barbara Alzheimer-kórban szenvedett, ami a demencia leggyakoribb típusa, és elsősorban a memória, a gondolkodás és a viselkedés zavarait okozza. Helen emlékszik, hogy amikor kilenc hónapra elutazott, nagymamájának állapota jelentősen megváltozott, mire visszatért - írja a Daily Mail.
- Naplót vezetett, és azt vettük észre, hogy rendezetlenül írt, furcsa betűkkel. Mintha az agyát láttuk volna a papíron.
Ahogy múlt az idő, nagymama állapota tovább romlott, amely hangulatingadozásokban, dühkitörésekben és paranoiában nyilvánult meg.
- Mindig nyitott, vidám és érzékeny személy volt, ám hirtelen nagyon dühössé vált – meséli Helen. Később egy idősek otthonában került, ahol Barbara egyre sebezhetőbbé vált, fogyott, és életminősége jelentősen romlott. Ez az élmény olyan mély benyomást tett Helen-re, hogy eldöntötte, idősek gondozásával akar foglalkozni.
A családi tragédia folytatódik – az édesapa tünetei
Tíz évvel később, Helen apja, az akkor 60 éves Keith szintén furcsán kezdett viselkedni. Visszahúzódó lett, és a nagymamához hasonlóan egyre inkább paranoiássá vált.
- Kezdtünk észrevenni, hogy személyisége megváltozik, visszahúzódóvá válik, és furcsa dolgokat mond – emlékszik vissza Helen. Az egyik legijesztőbb pillanat az volt, amikor apja elfelejtette, hogyan kell megtankolni az autóját. A helyzet gyorsan súlyosbodott, a férfi állapota egyre rosszabbá vált: dühös, agresszív lett, néha tárgyakat dobált. Bár hivatalos diagnózist nem kapott, az egészsége jelentősen megromlott, és végül 70 évesen elhunyt.
Édesanyját is elérte a demencia
A történet nem ért véget: tavaly édesanyját, Ann-t 78 évesen vaszkuláris demenciával diagnosztizálták. Ez a típus jellemzően kisérülések, kisebb stroke-ok miatt alakul ki, amelyek csökkentik az agy vérellátását.
- Ez a forma egészen másként mutatkozik meg, és minden egyes esetben egyedi tüneteket produkál – mondja Helen. Édesanyja kevésbé súlyos tüneteket mutat, de a korai jelek – például tervezési nehézségek, megértési problémák, hangulatváltozások – már megjelentek. Ezek a tünetek gyakran alig észlelhetők, és sokszor tévesen depresszióként kezelik őket. Helen ezért kiemeli, hogy hasonló panaszok esetén fontos, hogy felmerüljön a demencia lehetősége is, hiszen teljesen máshogy kell kezelni a két állapotot.
Ez az egy perces otthoni, írásbeli teszt segíthet a demencia korai felismerésében
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!