Ezeket látta már?

Miért alszom el reggelre a nyakamat? Ez lehet a megoldás!

elaludtam a nyakamat okok

Néha nem a párnánk, hanem egészen más állhat a háttérben.

Az ébredés utáni nyakfájdalom és nyakmerevség meglehetősen gyakori probléma, az emberek többsége megtapasztalja életében legalább egyszer. Általában rövid időn, néhány órán belül magától is elmúlik. Előfordulhat azonban, hogy a nyaki fájdalom krónikussá válik, vagyis szinte soha nem szabadulunk meg a fájdalomtól, hónapokig, sőt akár évekig érezhetjük erősebben vagy kevésbé intenzíven. A becslések szerint a krónikus nyakfájás 5-10 százalékban az alvászavarokra, nem megfelelő alvási pozícióra is visszavezethető. Vagyis, éppen azokra az okokra, melyek a legtöbbször a beállt, bemerevedett nyakhoz, az ébredés utáni nyaki fájdalomhoz vezetnek.

Miért fáj a nyakunk reggelente?

Általában meglehetősen prózai oka van annak, ha merev és fájdalmas nyakkal ébredünk reggel. Olyan pozícióban aludtunk, amely megterhelte a nyakunkat, a nem megfelelő párna is okozhat nyaki fájdalmat, és persze, az is lehet, hogy valójában egy korábbi vagy krónikus probléma jött elő újra, ennek kiváltó oka az alvástól független.

Bár minden ember forgolódik álmában, mindenkinek megvan az az alvási pozíció, amelyben a legkellemesebben érzi magát. Azonban bizonyos kedvelt pózok nem mindig kíméletesek a gerincünkhöz és a nyakunkhoz. A hason alvás túl nagy terhelést jelent a gerincoszlopra és a hát izmaira, emellett pedig a nyakat is hosszú ideig ugyanabba a kitekert helyzetbe kényszeríti. Ez az izmok túlfeszítéséhez, megterheléséhez vezet, és emiatt ébredünk reggel nyaki fájdalommal.

Sokan bele sem gondolnak, mennyire fontos a jó párna! Pedig minden éjszaka órákat töltünk a párnánkon fekve. A nem megfelelő párna számos egészségügyi panaszt okozhat, ezek közül csak egy a nyaki fájdalom. A túl puha, süppedős, támasztékot nem nyújtó, vagy éppen ellenkezőleg, túlságosan kemény párna nem képes a fej és a nyak megtámasztására. A nyakunk így természetellenes helyzetbe kényszerül, ami az izmok túlfeszülését okozhatja. A természetes toll töltetű, illetve a memóriahabos párnák igazodnak a gerinc nyaki részének görbületéhez, így ezek használatával megelőzhető, hogy elaludjuk a nyakunkat.

Nemcsak az okozhat nyaki fájdalmat, ha sokáig egy bizonyos helyzetbe kényszerítjük a nyakat, hanem az is, ha túl sokat mozgunk, forgolódunk, hirtelen mozdulatokat teszünk. Lehet, hogy nem tudunk elaludni vagy nagyon nyugtalanul alszunk. Ha gyakran ébredünk elaludt, bemerevedett nyakkal, és más problémák is utalnak arra, hogy nem tudunk elég nyugodtan pihenni, érdemes szakemberhez fordulni. Lehet, hogy a stressz csökkentése, relaxációs technikák elsajátítása vagy bizonyos tápanyagok (pl. a magnézium) pótlása is elegendő. Az alvászavarok, gyakori ébredések vagy elalvási nehézségek hátterében azonban komolyabb betegségek is állhatnak, az alvási apnoétól a nyugtalan láb szindrómáig.

Ha már elalvás előtt fáj a nyak

Az is előfordulhat, hogy nem az éjszakai pihenés órái alatt alakul ki az a probléma, ami miatt reggel merev és fájó nyakkal ébredünk. Van, amikor már lefekvés előtt fáj a nyakunk, például mert napközben rosszul tartjuk magunkat, túl sok időt töltünk a televízió vagy a számítógép előtt, esetleg folyamatosan az okostelefont bámuljuk. Ezek a tevékenységek, különösen, ha helyzetváltoztatás nélkül végezzük őket, szintén egy bizonyos helyzetbe kényszerítik a nyakat. A fájdalom ellen éjjel önkéntelenül is úgy helyezkedhetünk, hogy egy másik pozícióban tartjuk a nyakat. Ez pedig reggelre az izom túlfeszüléséhez és fájdalmához vezethet.

Komolyabb problémák is okozhatják a nyak merevségét

Ritkábban ugyan, de súlyosabb betegségek, sérülések miatt is kialakulhat, hogy ébredéskor fájdalmat és merevséget tapasztalunk. A nyakat érintő sérülések nem minden esetben járnak azonnal fájdalommal, lehet, hogy csak néhány nap elteltével kezdjük ezt érezni!

A nyakunkban megtalálható ízületekben is kialakulhat ízületi kopás, porckopás. Ennek a betegségnek az egyik jellegzetes tünete, hogy az érintett ízület merevvé és fájdalmassá válik, a mozgástér pedig beszűkül. Az ízületi merevség és a mozgás beszűkülése gyakran reggelente, közvetlenül felkelés után a legrosszabb. Ezt könnyen értelmezhetjük úgy, hogy elaludtuk a nyakunkat.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Lebénult a csontkovács kezelése után egy 28 éves nő

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

nyakfájás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához